Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo danasnje slike basce
    nego ljudi,imam veliki problem...izgleda da mi je presusio bunar a proslo ljeto je imao bas fin dotok vode
    da li se nekome desilo nesto slicno...naime danas sam postavio pumpu u bunar i krenuo da punim bure kad izvuce vodu zacas i vidim ja da skoro i nema dotoka...dotok je tako mali da 1000 litara ne bi napunio za cijeli dan
    da li se moze sta zacepiti,da li bi pomoglo produbljivanje...neki savjet ili nesto

    a evo i slike,ima ih vise pa eto,staviti cu u spoiler,da ne bude post kilometar :D
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Najjeftinije rjesenje je da zovnes covjeka koji ima potrebne alate da vidi da li ima vode. Mi imamo problem s bunarom (imali tj.) koji je bio kritican. Ovako nadjemo gdje ima ogroman protok vode, iskopamo i znamo da smo dugo sigurni. Produbiti ga mozes, ali zavisi i kakav je bunar, kad je kopano, sta se nalazi na dnu i sl. Da li se isplati produbiti je druga prica, opet moras zvati nekog da provjeri da li ima vode...

    Postajemo polako pravi poljoprivrednici :p
     
  3. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Mislim da od tih ručno iskopanih bunara nema ništa, kao ni od ljudi koji nekakvim rašljama hodaju po njivi i procjenjuju gdje ima vode.

    Nisam mnogo upoznat s tom problematikom jer sam priključen na gradski vodovod, ali jedan moj kolega se već par godina muči oko vode, dovodio je razne maharadže da mu nađu vodu, na kraju je napravio čatrnju zapremine 50 kubika.

    Koliko vidim srbijanski poljoprivrednici mašinama kopaju bunare, čija dubina nerijetko iznosi i preko 60m. Svukuda ima vode kod nas, samo treba dovoljno duboko ubost :D
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mi smo do sada koristili jednog covjeka koji je "pronasao vodu". I pogodio je za oko 3-4 bunara, te za sada nemamo uopste problema. I masinom su kopani, samo ne znam na kakve masine ti ides sad jer dubina od 60m je ipak nesto malo "vece" :)
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da nije onaj sto vozi golfa cvaju po livadama, kralj :mrgreen:
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi od zemljista, negdje se moze pronaci voda na 10-20m, sa metarskom cijevi se napravi bunar i sve pet, ali znaju to biti i povrsinske vode. Dok negdje moras praviti busotinu od 50+ metara, gdje je busotina od 30ak cm. U oba slucaja se radi masinama, ne znam da iko kopa rucno vise. Samo sto u slucaju ovog "plitkog" bunara ljudi vecinom rade sa custom-iziranim traktorom :D
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ne znam kako dodjoste na pricu o rucnom kopanju,nije ni kod mene niko kopao rucno,nego masinom
    a imaju i posebne masine,koje prave te duboke busotine i mnogi koji se bave kopanjem bunara imaju i takve masine

    a kod mene je prosle godine bilo sve super,voda brzo doticala i dnevno sam pumpao po 3 kubika vode bez problema
    sada nema dotoka...a izgleda da je jedan od uzroka toga i to sto su produbljivali rijecno korito prije par dana na udaljenosti od nekih 40 m od bunara a dole je sve sljunkovito...moguce da mi je to sta nastetilo
    mada,nije razlika u visini 5 metara ,bunar je nizi od rijeke
    ne znam sada sta cu,jer za produbljivanje i jos cijevi mi treba finih para...minimalno 400 KM sa svime a te pare za to sada nemam
    imam ja vodovod,mogu puniti i vodovodom ali odose pare na to bezveze
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nema produbljivanje veze, par metara ispod zemlje je sljunak i moralo bi biti dotoka ako je vec bilo. Jesi li sta ubacivao u bunar? Komsija je onu godinu kad su bile poplave ubacio krec da dezinficira nakon poplave i zajebao bunar, sve zapeklo. Sad ne moze kubik dnevno izbaciti.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisam druze nista
    nakon sezone kornisona,zakljucao bunar i nisam ga otkljucavao do jucer
    kad sam ga otvorio,bilo je vode,na prvu sve normala ali onda kada sam izvukao tu vodu,dotok na kapaljku
    kada sam kopao bunar,dole je tekao potocic na dnu i bilo je fino vode ...ne znam sta mu je moglo biti

    inace mi je proslo ljeto voda dolazila iz rupe na cijevi,sa strane ...je li se mogla zacepiti ta rupica,mozda uslijed slijeganja zemlje okolo cijevi sa vanjske strane
    mada je i tu istresen prikolica oblog kamena,da ne zacepi dotok
    bezveze mi sada ovo...platio fino kopanje bunara,pa sada jos placati i produbljivanje i barem jos jednu cijev
    kontam sa burazom da mi sidjemo ljestvama dole i pokusamo sta uraditi,jer nije dubok bunar,5 m
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mozda ce procepiti, samo trosi.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ako se ne trosi voda, zna se desit da voda nadje neki "drugi put" i bunar presusi. Tako da je bolje trosit bunar nego da stoji voda u njemu.
     
  12. GV

    GV Komšija

    A sa bratom nemoj ni za živu glavu silaziti u bunar, nije ih malo ostalo dole...

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hah ma nema gasova na ovako maloj dubini
    a ljudi sto su kopali bunar normala silazili dole i vadili rukama kamen i blato,prilikom iskopavanja
     
  14. GV

    GV Komšija

    Neka oni silaze koliko hoće, a gasovi se mogu uvijek pojaviti.

    Sent from my HUAWEI SCL-L21 using Tapatalk
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    petljanija ovo oko buanara skroz a jos ce i kostati
    sada sam bio ponovo dole,i u pumpi (rucna ona ,vanjska) nema vode a udaljena je od bunara 4 metra...bude malo i kada pumpam onda oslabi i pomalo skroz izbacuje
    isao sam sada dole u rijeku,produbili su je jedno metar i vjerovatno je to uzrok problema,jer je ispod sami sljunak

    a sada je i brat zvao covjeka koji kopa bunare,istog onog sto mi je prosle godine kopao i covjek kaze da je jedini nacin produbljivanje ali kod njega je to skupo jbte,350 KM za jednu cijev a po 300 KM za dvije cijevi...a tih para nemam ni naopako za bunara sada

    pa cu se morati raspitati posto su cijevi na komad i naci nekoga ko rucno kopa,da vidim i njegovu cijenu ...ovo mi je sada bas nepotreban trosak i neocekivan
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja placao kod nas 175KM po metru busenje, cijev ukljucena. Cijev precnika metar je ovdje oko 90 maraka.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ima li ko prodat aronije, da mi posalje par kg brzom postom?

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nema friske sada drug,samo zaledjena :D
    friska ce biti za neka 3 mjeseca,zavisno od temeperatura ,mozda i malo ranije
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Imal ko zaledjene, da nije prskana Bog te pitao cim?

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam ja ali ne znam imam li dovoljno za prodaje :D
    moju evo uhvatila susa,sutra moram i nju navodnjavati,poceli listici crveniti

    nego,danas sam pola dana proveo u bunaru,probudljivao ga :D
    nije uopste strasno kao sto se na prvu cini,osim sto je tijesno i sto moras imati dobar alat za kopanje i vadjenje pijeska,kamena i zemlje :D
    ja sam napravio onako bezveze sebi nesto a ispalo je vrhunska alatka za kopanje...nasao onu siroku motiku,kao iz onih brazisliskih serije kada su kopali kafu hah i obzirom da je velika i ravna,odlicna je i za kopanje i za vadjenje zemlje
    neka 2 sata sam ja bio u bunaru a onda je usao buraz i on je bio malo manje od mene a uspjeli smo izvaditi 9 kolica zemlje,ili dubinski nekih pola metra smo izvadili
    problem je sto su mi se cijevi zaglavile i iako su potkopane 40 cm,stoje u zraku i nisu se spustile,pa se osipa i onda moras i to vaditi a ne produbljujes bunar
    voda pomalo dolazi,kapa iza cijevi i cuje se ali to je bas bas bas malo
    ako ulegnu cijevi,onda se moze jos malo produbiti,barem da se ubaci jos jedna cijev

    ali eto,vidjeti cu sta ce biti...uglavnom voda mi sada treba kao nikada,kos nas u Gracanici kise nije bilo skoro 20 dana,mislim na pravu kisu koja ce zaliti,padala je jedan dan ali samo poprskala
    zemlja je kao krec,sva ispucala...uspijem iz vodovoda zaljevati paradajz,paprike,bamiju a ostalo ne zaljevam jer nemam vode ,mislim na ovu iz bunara