[POMOC] Centos particije

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by BRIcK, Oct 21, 2011.

  1. BRIcK

    BRIcK Novi član

    Potreban mi je neko ko će mi objasniti kako raspodijeliti particije na centos-u hitno....

    Hvala :)
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    u terminalu kucaj
    su (trazice ti root sifru)
    fdisk -l
    vidi koji disk zelis da particionises
    npr. fdisk /dev/sda
    evo neke osnovne opcije:
    a - toggle bootable flag - dajes particiji opciju bootanja, tj. da se OS ucitava s nje
    d - delete partition - brises particiju (n=1,2,3...)
    n - new partition - pravis novu particiju
    p - partition information - informacije o particijama na odabranom disku (u nasem slucaju /dev/sda)
    w - write partition table to disk - zapisivanje novih particija na disk

    Npr. prilikom instalacije OS-a radis slijedecu konfiguraciju:
    fdisk /dev/sda

    d
    (obrisi sve particije koje imaju)

    n
    First sector: (prazno)
    Last sector: +512M (ovo ce biti swap particija)
    n
    First sector: (prazno, to je sector na kome zavrsava prethodna particija)
    Last sector: +64M (ovo ce biti boot particija, tu ce biti initrd i bzImage - tj. kernel i inicijalizacija kernela)

    n
    First sector: (prazno)
    Last sector: (prazno, iskoristava preostali prostor na disku)
    a
    2 (daje boot flag particiji 2, tj particiji koju smo odabrali za boot)
    w (pise particijsku tablicu na disk)

    Da jos dodam - q sluzi za izlaz iz fdiska ako neces nikakve promjene da primjenis.

    Poslije pravis filesystem:

    mkswap /dev/sda1
    swapon /dev/sda1
    mke2fs /dev/sda2 (pravi ext2 filesystem)
    mke2fs -j /dev/sda3 (pravi journaled ext3 filesystem)

    Nisam nikad koristio CentOS, ali sam ovo primjenjivao kod Gentoo-a, jer se kod njega sve rucno radi.
    Imas i cfdisk i to su ti dva alata s kojima radis iz konzole. On je malo bolje rijesen, tj. automatizovano sve nabrojano radi i nudi odabir tipa particije. Ovi alati bi trebali doci na svakoj linux distribuciji.

    Nego, na sta ti CentOS snimas. Ako je na server onda ok.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma root i Home ti treba. Swap reda radi. Mozes i usr i var uraditi kao particiju.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    da, imas pravo. Ja na slackware imam samo / tj root particiju, a druga je ntfs storage particija mountovana na /media. Smatram da je swap nepotreban od 1 GB RAM pa nadalje. I za bootloader preporucujem lilo jer je stvarno jednostavan.
     
  5. tux_

    tux_ Aktivista

    Nemate vi sta preporucivati pocetniku ovo ili ono.. Svaki distro prilikom instalacije na pitanje o particionisanju ima opciju "Automatic". Odaberi to.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam kao pocetnik podesavao preko "Manual" opcije, jer nisam zelio da mi installer pravi svoju semu, posebno iz razloga sto sam imao particiju sa backupom i meni bitnim podacima. Ali svejedno, moze i Automatic, narocito ako je prazan disk i nije vrsio nikakvo particionisanje ranije. Cisto kazem iz licne prakse, ali opet, ovisi kako ko preferira.