Pomoc oko SHA-1 primjera

Discussion in 'Generalna diskusija' started by JaLa, Aug 22, 2012.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    Pozdrav raja,

    trebala bi mi pomoc oko diplomskog rada na temu Hash Functions
    Dosao sam do SHA-1 i MD5 funkcija i mentor mi je rekao da moram dati svoj primjer za ove funkcije. Nije mi precizirao u kojem jeziku, tako da je svejedno samo da i meni bude jasno i da mogu na papir prenjeti kako se radi to, uz pomoc SHA-1 i/ili MD5.

    Stoga molim ako neko zna neki primjer za ove 2 hash funckije.
    Kratak sam i sa rokom, pa sto prije dobijem taj primjer, to bolje :)

    Unaprijed jako zahvalan.
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  3. selvin

    selvin Moderator

    Koliko ja skonta samo primjer treba. Napravi hash password-a, mada ti je primjer jednostavan, samo jedna linija encripted_pass=md5(pass) :D Jedino mozes to uklopiti u neki malo veci primjer i pokazati kako to u bazi izgleda itd. Ili navedi primjer za verificiranje downloadovanih fajlova. Za obje te hash funkcije imas na wikipediji pseudoalgoritam, pa mozda nije ni to lose da navedes.
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    Prvo, hvala Zeleni i Selvin

    Receno mi je da uradim kao poredjenje MD5 i SHA-1 i koji je bolji. To da pokazem kroz neki primjer. Sada, ne bih nesto komplikovano pa da ni ja ne shvatim ?
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne znam kako ces ih porediti. Oba su brza, mogu hashat stotine hiljada elemenata u sekundi.
    To ih isto cini slabijim, jer mozes brute forcat, ili barem generirat objekte za brute force istom brzinom.
    Sha je inace obicno "sigurniji" od md5.

    Imas sve na google jbg.
     
  6. JaLa

    JaLa Komšija

    Ma to i jeste problem, sve sam ja to opisao rijecima u radu, ali mi je mentor rekao nekakav svoj primjer da stavim, a ja to ne znam, niti znam sta treba niti znam kako izgleda taj primjer, zbog toga sam se ovdje obratio da vidim je li neko zna :)
    Probat cu vidjeti sa mentorom sta tacno trazi, pa javim ako sta saznam, ako ne, nebi bilo zgoreg da neko postavi neki primjer pa cu ja to copy/paste :)
    Jer stvarno se ne razumiijem toliko u ovaj prakticni dio hash funnkcija, pa i ne znam kako se radi to.
    Hvala
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    pa nije poenta da radis c/p poenta je da razumis i prakticni dio
     
  8. JaLa

    JaLa Komšija

    pa nije to poenta, ali ako bi mi neko dao primjer sa pojasnjenjem, onda cu naravno razumjeti..
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    pa sam si rekao da si sve opisao rijecima znaci da si razumio jer ne mozes nesto napisat ( osima ako nisi malo c/p) a da to ne razumijes
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ja i dalje bas ne kontam sta ti trebas uraditi. Kako ces uporediti razlicite hash funkcije na primjeru? Mozes jedino prikazati njihov hash i reci to je za sha-1 a ovo md5 za istu sifru :D Nema se tu sta porediti, osim toga da kazes da je sha-1 sigurniji, ali to ti primjer nece prikazati. Jedino da uzmes neku sifru, i probas probiti hash, i da prikazes na primjeru koliko je bilo pokusaja za koju funkciju :D To bi bila usporedba :D Ali opet bi to morao odraditi za X sifri, jer se moze opet desiti da sha-1 prije probije, sve zavisi :D
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jedino da stavi jacktherippera da cracka 2 hasha, jedan md5, drugi sha i da snima.
    Ne pada mi nista na pamet. Fakat priglup zadatak.
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ovo sto je Zeleni spomenuo bi bilo odlicno da ukomponujes u svoj diplomski rad, ali mislim da to nije ono sto si ti trazio.

    Ne znam koji fakultet zavrsavas ali samo kodiranje ce ti biti teze shvatiti ako nemas nikakvog predznanja.

    Evo npr.

    http://dollar.ecom.cmu.edu/sec/cryptosource.htm - Tu imas source code za md has

    http://www.packetizer.com/security/sha1/ - Tu imas source code za Sha1

    Izvuces par linija koda, nesto malo "prodiskutujes", pored toga odradis test ili vec nadjes nekakvo poredjenje na internetu pa ga samo pre-simuliras na nas jezik i napises kao da je "taj i taj" bolji zbog "toga i toga". Njima je bitno da ti svoj rad upotpunis i nesto razumijes, da naucis kako to oni rade i kad te pitaju da mozes ukratko svojim rijeci eto nesto objasniti "razliku u kodu"...