pomoc overclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by maki, Oct 18, 2010.

  1. maki

    maki Novi član

    Procesor DualCore AMD Athlon 64 X2, 2100 MHz (10.5 x 200) 4000+

    Naziv matične ploče Foxconn A690GM2MA/A690VM2MA Series (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)

    Grafička kartica NVIDIA GeForce 8500 GT (512 MB)

    ram 4 gb

    nisam radio to nikada, ali zelim ako ce biti nekog poboljsanja ... ako moze neko da me malo uputi sta kako i dal se isplati na ovom racunaru ... dal se procesor moze clockati i graficka ?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dobro bi bilo da malo prelistas forum, pa ako negdje zapne pitaj. Bilo je ovakvih tema milion, pa da se ne ponavljamo. Ta maticna je poprilicno losa podloga za overclock i mislim da ces biti poprilicno ogranicen, kako mogucnostima ploce tako i opcijama u BIOS-u. Grafička je isto tako jako losa. Koju napojnu jedinicu koristis?
     
  3. maki

    maki Novi član

    MSI napojna jedinica 400W Big Fan gold
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo par pitanja na koja trebas odgovoriti prije nego krenemo na oc.
    -Da li je procesor windsor ili brisbane? To ces provjeriti tako da procitas stepping (oznaku) na procesoru ili pokretanjem cpu-z alata.
    -Ako je windsor, to povlaci za sobom puno vece zagrijavanje zahtjeve za efikasnijim hladjenjem. Dakle pitanje, koji hladnjak koristi? Na boxu nema overclocka.
    -Koja je primarna namjena racunara? Ako je u pitanju igranje onda se najvise dobije grafičkom karticom, koja je u tvom slucaju usko grlo ili najlosija komponenta u konfiguraciji.

    Osim ovog sto sam spomenuto, napojna je jako losa. Znam da je najlakse reci zamjeni komponentu boljom, ali za igre ces najvise dobiti zamjenom grafičke. Mozes malo overclockirati karticu, ali neces dobiti puno. Ako se ipak odlucis za overclock, skini recimo riva tuner, i lagano povecavaj taktove grafičkog procesora i memorije, po par mhz, dok ne dobijes pucanje tekstura, artifakte ili bilo kakve druge nepravilnosti u prikazu. Kad dodjes do tok rezultata popusti 10ak mhz oboje, i memoriju i gpu, i to je to.
     
  5. maki

    maki Novi član

    da upravo zbog igara me interesuje ... pokusat cu sa riva tunerom pa cu vidjeti hoce se ista desiti hvala ti
     
  6. Spartacus_eX

    Spartacus_eX Novi član

    ee narode imam maticnu koja ne podrzava clockanje, jel mi neko moze mi neko pomoci da uradim volt mode
     
  7. nVidia

    nVidia Aktivista

    maki nećeš ništa postići dizanjem frekvencije memorije i jezgre kod 8500GT, jer je jako slaba kartica. 4000+ bi mogao ići na 3,0GHz komotno ako se ne grije puno, ali sa MSI napojnom sumnjam da bi toliko postigao. Najbolje bi ti bilo uzeti solidnu napojnu kao forton 400pnf koja je oko 80KM nova (40Km polovna), ali će moći na njoj solidna grafička (tipa radeon 4850) a i OC procesora na 3,0 bio bi izvodljiv bez problema.
     
  8. pac

    pac Komšija


    Makijev post je star godinu dana, mislim da je covjek skontao dosad. Obrati malo paznju na datume ;)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Da ne otvaram novu temu.. zasto MSI after vraca na defaultne kolkove kada pokrenem BF3/BC2 ? U windowsu radi ok, klokovi ostanu koje postavim ali cim pokrenem neku od te dvije, klokovi se vracaju. Kada upalim live for speed, klokovi ostaju. Rivatuner mi se nije dao instalirati, mada se nisam mnogo zezao oko njega.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mozda do sada nisi obracao paznju na te situacije pri pokretanju igara, ali prema tvojim prohtjevima sada ti BF3 trazi zesce rezultate od GPU-a i ti si (opet) ili tek sada poceo obracati paznju na ove stvari :

    U donjem lijevom uglu programa MSI A.B. imas katancic da zakljucas postavke koje nametnes -overklokiras...

    obrati paznju na brzine ventilatora, jer postoje pod-postavke brzine ventilatora i ako je overklok veci od zadanog rada ventilatora koji to moze ohladiti u tom rezimu, program automatski vraca stock postavke zbog prevencije kvara grafike i nemogucnosti ventilatora da ohladi karticu ...

    Ovo je moja teorija, nisam to provjerio, al bas me zanima :)
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije to. Vraca opet na defaultne a nastimao sam kako da mi radi vent tako da je to ok.

    I da.. nisam tek poceo obracati paznju na te stvari. Davno sam 8800GT klokao sa afterom a recimo HD4550 sa RivaTunerom.. samo mi nije jasno zasto se vracaju klokovi u BF naslovima.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Global profile hotkeyes. Za profil 1 gdje su defaulti klokovi bilo zaduzeno "W". Pa kada krenem u igri, pritisnem W i profil se promjeni dok u LFS nisam koristio W i zato nije bilo promjena.

    Digao malo neke postavke na medium pa da malo dignem i klokove za koju sliku više.
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pravim nesto, trebam pomoc oko postavke (OC) 2600K.

    Zelim 3.8 GHz, mozda 4, sve trebam iskljuciti (C1E, C3,C6, EIST, HT, Turbo mode) ...

    koliko V da postavim ili to moze biti auto kada sve ostale opcije iskljucim ?
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Iskljuci sve power saving opcije, i kreni lagano mnozitelj i dizi napon uporedu, na zraku ne prelazi 1.4V.
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, hvala.

    Moze li to biti (sto) manje od 1.4V?

    Gledam CPU-Z koji ima nas Dog_Father na 5 GHz 1.08V :?

    meni treba max do 4 :D
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne trebas nista iskljucivati za taj OC od 4GHz.

    Ja na 2500K i na 3770K nista nisam iskljucivao od opcija pa oba su stabilna na 4.5GHz.

    To je zapravo samo 200MHz overkloka, ne bi trebalo da moras ni voltazu dizati.

    Kod Dog-a je Gigabyte ploca a poznato je da one nisu u CPU-Z prijavljivale stvarnu voltazu. Zapravo sam siguran da mu je Vcore za 5GHz bio na oko 1.5V koliko je i meni trebalo za 5GHz na 2500K.

    I svaki procesor je razlicit za OC, tako da tvoj i Dog-ov 2600K vjerovatno ne trebaju istu voltazu za isti OC.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kod mene nesto nece kad vratim power saving, dobijem instant bsod u prime95, ne znam zasto, jos samo precizno izmjerio napon u offsetu, ali nece.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eto vidis :) , znaci njegov CPU-Z lagi malo :D

    Bas sam pitao zato sto cu iskljuciti sve navedene opcije .. i jos neke druge :D.

    Pokusam veceras, ako gdje zapne. javim :wink:
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Zelio bi 5.0 GHz sada :)

    Dobio sam slicne rezultate kao na review ploce.
    Sistem boota pod auto postavkama na 4.6 GHz uz OC RAM, 4.7GHz RAM 1333 MHz Cl 9-9-9-24, 4.8 GHz nema POST.
    Iskljucio sam opcije koje vecinom iskljuce drugi pri OC-u kao C1,SpeedStep itd, ali voltaze i napredne opcije nisam mjenjao, znaci auto.

    Imam napredne opcije i molim za savjet / pomoc ;

    Internal PLL overvoltage - Enable, Disable, AUTO ?
    CPU Load Line calibration - 100%, 50%, 0& i AUTO
    CPU offset voltage (offset mode) - ovdje dodajem voltazu u koracima po +0.005, vjerovatno procesora ?

    Primjetio sam da je razlika minimalna ili gotovo ista vrijednost voltaze za 4.6 i 4.7 GHz = 1.344V idle, 1.336 V load.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Internal pll na enable
    Cpu LLC na 50% ili 100%(ne znam koliko ti ploca dropa napon ni koliko overvolta, idealno bi bilo 75% da imas.
    Offset ti je isto dodavanje napona procesoru, isto kao fixed, sem sto sa offsetom mozes imati ukljucenje power saving tehnologije.