Povreda skocnog zgloba

Discussion in 'Generalna diskusija' started by JaLa, Jan 23, 2013.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    pozdrav svima,

    Da se ne bih registrovao na druge nekakve forume, hajd da ovdje pitam i oko ove teme nesto :)

    Najbolje je kad sam sebe povrijedis :D Uglavnom, na terminu sam iskrenuo ili izvrnuo nogu, odnosno skocni zglob valjda. Desilo se to prije 30 dana od prilike. I prije mi se to nekoliko puta desavalo, ali nije nikada oteklo. Sada sam je malo vise povrjedio i pravo je oteklo bilo. Stavljao led nekoliko dana, malo mirovao i otok je spao. Na pocetku nisam uopce mogao hodati koliko je bolilo. Sada je otok spao (samo jos malo oteceno/tvrdo oko zgloba), normalno hodam, ne osjecam nikakvu bol, osim sto kada hocu da savijem nogu ne mogu je skroz saviti, boli.
    Je li to tako treba jos neko vrijeme ? Da li da stavljam neki steznik, led ili slicno ?
    Ne bih volio ici da slikam jer ce me oma uputiti da stavljam gips ili langetu sto ne bih.

    Hvala
     
  2. JaLa

    JaLa Komšija

    hehehe :D Zaboravio sam na to, travarica nije losa :D

    Interesuje me samo jel ovo normalno sto se ne moze skroz saviti noga nakon 30 dana od kako sam izvrnuo. Kad to saznam, rakija ce svoje uciniti.. :D
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nemoj se zajebavati nego otidji na pregled. Vjerovatno si zeznuo ligamente i u tom slucaju zglob MORA mirovati, inace ces mjesecima imati problem. Cesta povreda i jos je cesce ljudi ignorisu i pate se godinu dana.
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Trebalo je bar 10-ak dana da fiksiraš nogu, ako već nećeš gips makar rastegljivim zavojima. Led se stavlja (ako baš hoćeš, nije potrebno uopšte) maksimalno 10-15 minuta sa pauzom od jedno sat-dva do sljedećeg stavljanja.

    Pošto se nisi toga pridržavao, ligamenti u tom zglobu će ti najvjerovatnije ostati značajno slabiji nego ranije.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa zato sto se nisi ljecio kako je trebalo.
    Moj prijatelj je imao istu povredu,nosio je langetu 14 dana i nakon skidanja iste nije mogao da savije zglob.

    Morao je na fizikale rerapije da mu fiziotarapeut vjezbama istegne tetive i moguci puni rad zgloba.


    Preporuka ti je da odes doktoru da to lijepo snimis i primis odgovarajuci tretman.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    3 mjeseca je oporavak na neki normalni nivo, ali zglob ti vise nikada nece biti isti, uvijek ce se lakse ponoviti ozljeda.

    Trenutno sam u procesu oporavka od iste ozljede, na ljeto sam ga ozljedio, i prije mjesec i pol opet, nosim ovo po preporuci doktora:

    [​IMG]

    Slikao zglob, imam napuknut ligament, rekao mi je prije 2 sedmice da nosim ovo jos 6 sedmica.

    Bome sada pazljiv budi, i ako mozes nabaviti nesto ovako i otici na pregled ne bi bilo lose.
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne znam sad koliko će ikakav tretman biti efikasan mjesec nakon povrede. Ligament je već zarastao kako ne valja.
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Tako sam ja prije nekih godinu i po malo sparingovao u kafani i sjebem prst tacnije palac, i mrsko mi bilo da odem da slikam a i zbog krivicne manje vise hahah, i kontam sve istegnuo ili suzbio sto se kaze al sta imaaaa... I dan danas ne mogu fino prst saviti i imam nekakav ludjacki osjecaj unutra, ocito pogresno zaraslo. Zato pasa moj, fataj se slikanja i langete kakve. :smt003
     
  9. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja sam ligamente na obe noge lomio, i po 2 puta iscesio, samo sam 1 put isao doktoru, ito prvi put..
    Stavio langetu kaze dodi za tjedan dana, dosao za tjedan dana na kontrolu, drugi doktor kaze sta ces prije na kontrolu trebas 2 tjedna mirovat, i poslje toga isao u jedne bakice koja kosti namjesta, namjesti je, stavi zavoj i kaze stavljaj zavoj i natopljen soli oko noge da prije zacjeli, i za 7 dana na nogama, ali stogog mirovanja prije toga, i otad sam stalno njoj isao.
    Samo bakica je jako stara i vise nema snage za te stvari, a posto cesto zglobove zavrcem, strah me doktorima nasim ici, jer nista ne namjesti, samo langetu stavi.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Tvoja poruka je kontradoktorna sama sebi. To je isto da hoces izvrsiti transplantaciju bubrega bez operacije. Idi doktoru covjece..
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Idi slikaj, i da ti je smrskano - niko te ne moze natjerat na gips, to je tvoja odluka ;)

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Isti slucaj, i danas kaziprst ne mogu do kraja savit. A kolegi za zglob da kazem da nema brige. Na desnoj sam potrgao sve ligamente, to je toliko gadno da moras zavrsit u bolnici sa gipsom, a to kad ih nategnes je ok. Da je sta slomljeno ili potrgano otok ne bi spao. Oporavak od takvih povreda traje duze, ali bit ce to ok.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    jala obavezno doktoru.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  14. pac

    pac Komšija

    Samo se ti zajebaji ja skoro mjesec dana drzao gips kad sam zeznuo ligament...
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    JaLa ako ti zglob otice onda treba otici doktoru. Nemora znaciti da ce ici gips ili longeta, imaju flasteri koji izvuku tu bol i otok. U svakom slucaju nemoj biti kukavica, odes doktoru i rijesis, nece je sjeci :)
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prvo doktoru i reci sve sto si nama.

    Eleviraj = dizi nogu sa poda dok sjedis ili dok lezis stavi ju na jastuk u nivou srca tokom cijelog dana, bez obzira na otok i sve dok imas bol i pri najmanjem naporu. Ta tvrdoca koju imas mora nestati.

    Ono sto lijeci u rakiji je TRINA. Trina je "prasina" cvjetova, sjemenki i ostalih djelova biljke. Obicno onaj ko ima kravu i pojatu (gdje drzi sijeno) ima trine. Trina je ono sto ostane ispod plasta sijena i veoma je ucinkovita kod takvih povreda - ja sam to koristio i nema nista bolje.

    Kupke sa slanom umjereno mlakom vodom dosta pomazu, ali nemoj izlaziti napolje poslije kupke.

    Eleviraj nogu, kupka i oblog od trine, kupka sa slanom mlakom vodom.
     
  17. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Istu sam povredu imao, samo ti je greška što si hodao sa takvom nogom, trebao si odmah u bolnicu, langetu i štaku, te hodati sa njom jedno dvije sedmice. Držat će te ta bol kada savijaš nogu jedno pola godine minimalno, poslije će preći.

    Edit : I dan danas mi je skočni zglob desne noge (koji sam izvrnuo) vidljivo izraženiji nego zglob na lijevoj. Sjećam se isto kada sam gledao utakmicu Barce, Messi je izvrnuo zglob i vratio se čovjek za dvije sedmice, nema šanse da se to normalnim tretmanom moglo tako brzo srediti.

    [​IMG] [​IMG]
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam isto povrijedio nozni prst (veliki) na fudbalu prije malo vise od mjeseca a boli me i danas
    otok i modirica su opali (pola stopalaje bilo ljubicasto) ali i sada malo boli

    te povrede inaace se sporije lijece

    a isto sam palac suzbio na fudbalu prije skoro 3 mjeseca i on me i sada boli i to poprilicno

    ni ja nisam bas vican da idem doktoru ali nekada bas treba,radi buducnosti,starosti
    kazu stari ljudi,da osjete svaku povredu koju su imali kao mladji ;)

    evo dvije slicice u prilog

    https://www.dropbox.com/s/hg284ijiifh5w ... 202012.jpg
    https://www.dropbox.com/s/x5zqhuoctmv570s/photo0072.jpg
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nakon povreda prsta - palca noge uzrokovane udarcem isl., komplikacijama cesto moze biti uzrok vena koja boli i mala kolicina aspirina (1x na dan) ili cimet mogu pomoci. Nemoj piti aspirin ako si alergican ili imas otok ili promjenu boje koze (zelena, smedja, zuta .. :D ).

    Drugo je hallux valgus : http://www.youtube.com/watch?v=xYZyDe3nGQg
     
  20. apdejt

    apdejt Overclocker

    Buduci da cesto igram basketa skocni zglob sam na desnoj nozi do sada 3 puta povrijedio ono standardno gips min 14 dana i polako krecemo ispocetka + jedna operacija desnog skocnog zgloba kada sam ga zestoko shebao preskakavsi neku glupost mrtav pijan. Nakon 10 godina tj. pretprosle godine sam konacno izvadio 4 sarafa iz desnog skocnog zgloba od prve operacije. Prosle godine na moru na stepenicama opet izvrnem nogu i opet strada desni skocni zglob. Odmah sam stavio led dok nisam poceo ne osjecati nogu i mirovao dva dana i kao da se nista nije dogodilo.

    Elem trebao si odmah doktoru otici da ti imobilizira nogu i onda nakon toga polako krece oporavak. To sto nemozes da pokreces stopalo u svim pravcima do kraja je sasvim normalno tj. zavisi od toga koliko si se povrjedio. Nekada oporavak traje 15-30 dana, a nekada pola godine da se vrati u normalnu funkciju sve zavisi od tezine povrede. Inace ovi steznici sto vidim na slikama u temi i nisu od neke pomoci kada si vec shebao zglob, sluze kao preventiva da se upravo to ne desi, bez gipsa i nepokretne noge nema brzog oporavka.