Preporuka Budget Kamere/Camcordera za YouTube Vlogging

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by aeRo, Mar 26, 2016.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Pozz ljudi.

    Odmah da naznacim da sam totalni noob u ovom polju jer se do sada nikad nisam zanimao kamerama i fotografijom opcenito. Pisao sam u jos jednom threadu, elem planiram pokrenuti svoj YT kanal gdje bi veci dio contenta bio u formi vlogova. Nemam neki znacajan budget, niti vjerujem da cu imati kroz koji mjesec dva (da odmah eliminsem odgovore tipa "bolje sacekaj jos malo pa uzmi nesto i medium rangea :mrgreen: ). A i u svakom slucaju zelim prvo da vidim kako ce ovo sve ici prije nego sto odlucim da pravo ulozim u opremu. Budget mi je konkretno nekih 200 Eura, s tim sto jos nisam odlucio da li mi je bolja opcija digitalna kamera ili camcorder zbog toga sto bi u drugom slucaju mogao da rotiram display i vidim ustvari sta snimam.

    Malo sam istrazivao po netu i vidim da u okviru ovog budgeta raja dosta preporucuje Canon S120. Znam da ima odredjen broj ljudi na forumu koji je znacajnije upucen u materiju pa bi volio da cujem vase preporuke. Planiram naravno da uzmem nesto polovno , tako da usput i ako znate neki web pored ebaya/amazona sa dealovima na digitalce bio bih zahvalan ako share-ujete.

    Unaprijed hvala.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    http://www.olx.ba/artikal/19003516/nikon-d5000
    Nesto ovako mozda, budget ti je skoro nepostojeci :D
    Ili vidi opciju da kupis samo body d5100 pa uganjas neki objektiv za video odvojeno.
    Odgovarao bi ti za vlog zato sto mozes okrenuti monitor prema sebi, lakse je snimati, doduse kod d5000 je malo nezgrapno jer se otvara prema dole, ali da se improvizovati nosac.
    Ako ne bi dslr, onda bih ja prije camcorder uzeo nego PAS aparat, upravo najvise zbog monitora koji ce tebi kao pocetniku dosta olaksati da ti videosi na nesto lice, da ne izlazis iz kadra, drzis fokus prema kameri itd
    Fol je sto dslr uvijek mozes prodati, halalis recimo 50-100KM ali 100% mozes izvuci pare kada prerastes taj i skupis para za bolje..
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Hvala na prijedlogu kolega.

    Iskreno, kad bi se vec odlucio da uzimam DSLR onda bi sacekao da skupim fin budget pa da kupim nesto posteno. Ali sumnjam da ce ikad do toga doci jer nisam kao sto kazem nikad zagrizao za fotografiju a i upitno je koliko ce me drzati ovaj "hobi" koji je u planu. Tako da bi isao ili na PAS opciju ili camcorder.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa d5100 je posten dslr, nije zajebancija, bas zato i govorim, ako te ne bude drzao, dslr utalis dalje poprilicno lako, ali je tesko uklopiti sve u taj budzet sto jest jest
    kao sto sam rekao, onda ganjaj camcorder
     
  5. black

    black Komšija

    Star je prilicno D5100 , gledaj nesto mirrorless. Panasonic malo jaci modeli kidaju sto se videa tice.
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Raja, nisam jos napravio purchase, tj. dvoumim se trenutno izmedju Canon S120 i Samsung NX Mini, pa reko da cujem vase misljenje.

    Canon mogu dobiti nov za 300 Eura, a Samsung NX Mini za nekih 260 (ako mi uspije proci finta za fake racunom pa da ne platim dadzbine na carini). Generalno sam gledao feedback za obje i znam da je Samsung noviji model, ima vise mpxa, display koji se moze rotirati (sto bi mi vjerovatno dosta pomoglo dok se ne "ustelim" sa vloggingom) i dosta bolju bateriju. S druge strane Canon ima bolji autofocus tokom snimanja i ono, Canon je Canon, stari igrac.

    Sta da radim?
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    ja imam d5100. al tu treba dodati objektiv i stativ bez toga tesko :)
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo nakon 2 dana dumanja najvjerovatnije da cu uzeti ovu Samsung NX Mini kameru. Jos jedno pitanje ako se neko smiluje da pomogne, da li se isplati dodati 30$ vise za 9-27mm lens (inace dodje sa 9mm lensom). Nisam power user kao sto sam naveo pa zato pitam, mada koliko vidim po reviewsima s ovim boljim lensom osim zooma se dobije i bolji image stabilization. Sta da radim?
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo nakon 2 dana dumanja najvjerovatnije da cu uzeti ovu Samsung NX Mini kameru. Jos jedno pitanje ako se neko smiluje da pomogne, da li se isplati dodati 30$ vise za 9-27mm lens (inace dodje sa 9mm lensom). Nisam power user kao sto sam naveo pa zato pitam, mada koliko vidim po reviewsima s ovim boljim lensom osim zooma se dobije i bolji image stabilization. Sta da radim?
     
  10. black

    black Komšija

    Uzmi zoom objektiv , fleksibilniji je.

    Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    i stavi link za kanal :)