Preporuka za access point

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by sumeir, May 12, 2015.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

  2. black

    black Komšija

    To sto si stavio nije access point to su extenderi.
    WA901ND je access point , moras dovesti kabl do njega.
    [​IMG]
    Kod extendera ne moras kabl dovesti ali su performanse najmanje duplo losije.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Imaš PLC extendera na dx.com možda je to najelegantnije riješenje
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Re: Preporuka za Wi Fi Range Extender

    @Stihoklepac

    Hvala ali ne znam koji tačno da tražim.

    Pitanje 1 Koliko će trebati da dođe do BiH kada se naruči preko DX

    Pitanje 2 Ovo što sam ja postavio ne vrijedi para ili.. mogu relativno brzo bilo koji od ova dva iz Austrije dobaviti pa zato pitam. Jeli može proći ovaj TL-WA854RE

    @black

    Greška znači u naslovu, Ispravim

    Hvala Vam oboici.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To nema kod nas uzeti AP?
     
  6. black

    black Komšija

    Problem kod extendera je sto mora signal biti dovoljno dobar , ne mozes ga postaviti tamo gdje je los signal.
    Access point opet moras kabl dovesti.
    Ako ti je novija instalacija u kuci onda neki Powerline adapteri sa ugradjenim wirelessom mozda ne bi bili losi.
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    U kući ima signala,poprilično fino radi i u nekim dijelovima oko kuće,ali je problem kada drugi ukućani koriste Viber ili Skype za poziv onda malo šteka u tim dijelovima kuće. Znači namjera je da "podebljam"signal i pitanje je li valja neka od ovih opcija ili ganjati nešto drugo. Nisam vičan oko ovoga pa zato tražim najbolje rješenje.

    Iskreno nebih da moram razvlačiti kablove po kući.

    A instalacija u kući je ona prijeratna.
     
  8. black

    black Komšija

    Kakva je konekcija kod tebe?
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    ADSL 5 G Paket.

    Ovo za slabiji signal tokom razgovora preko Vibera i Skypa je isto i kad samo jedan uređaj korisiti Wi Fi i kada niko ne korisiti internet na računaru.

    Kontam preći na kablovsku ako ne bude kakvih promjena u Bh Telecomu i zato će dodatni kablovi morati ići do Tv-a pa onda do kompjutera. Trenutno samo jedan telofnski kabal od 1.5M ide do ADSL router ostalo je "zašuškano" Zato ganjam neku opciju sa što manje kablova.
     
  10. black

    black Komšija

    Los ti je upload na tom paketu , koju kablovsku imas u svom komsiluku?
    Ako je HS ili Telemach svakako predji.

    Evo kod mene sta dobijam za 47KM sa televizijom
    [​IMG]
     
  11. sumeir

    sumeir Komšija

    HS mi je u mahali.

    Super je brzina na tom paketu što imaš,pogotovo upload. Ja kontam preći samo zbog uploada.

    Nego šta ćemo za ovaj hepek, šta odabrati...

    Hvala
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Sudeci po tvome opisu najvise ces napretka imati kada pojacas brzinu :) a bilo koji ce odraditi posao ako je samo to sto si spomenuo.
     
  13. sumeir

    sumeir Komšija

    Jeste samo ovo što sam naveo.Ne kontam prelaziti na kablovsku možda tek za 2-3 mjeseca. Ovaj što ide u utičnicu jete elegantniji ali ne znam ovaj ima ove dvije antene pa reko i to da se uzme u obzir za jačinu signala.

    Uglavniom samo mi dajte savjet u kom pravcu da idem i da završim sa ovim. Može i nečije lično iskustvo.

    Hvala još jednom svima.
     
  14. black

    black Komšija

    Ja mislim da bi tebi bilo najbolje uzeti dobar i provjeren router.
    TP-Link WDR3600 ili Archer C5
    Koliko kvadrata imas?

    Ja sa ovim TP Link WA901ND pokrijem 140 kvadrata na dvije etaze.Kuca sva od cigle u dva reda.
    Krucijalno je gdje postavis router i kako usmjeris antene ako imas vise od jedne.
    Vise antene ne utjece na propustnost ali ti je lakse pokriti jednim uredjajem veci prostor.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Kupi powerline adapter (http://www.olx.ba/artikal/16784785/tp-l ... pa2010kit/) i dodaj jos jedan router u drugi kraj kuce. Mreza ce se zvati isto, isti security, pa ce mobitel automatski se saltat sa jednog na drugi rouer (ovisno gdje je bolja mreze), tako sam ja napravio.
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    @black Sprat je haman 90 m² Bitno mi je na prvom spratu da ima,ostalo manje više. Novi router ...stvar što ima dosta pregrada bilo gdje da ga postavim. Zato mislim da bi bilo možda bolje imati jedan uređaj koji će ostale prostorije moći ne smetano pokrivati a WiFi router koji sad imam da ostane gdje jeste.

    Ova Vedov-a opcija nije loša ali opet ovo će značiti dodatni kablovi + WiFi router.

    Da li bi valjalo onda uzeti ovaj

    TL-WPA271KIT
    http://www.tp-link.com/lk/products/deta ... -WPA271KIT

    On bi bio oko 40 Eura + pošiljka. Iz vana bih naručivao pa bi rodbina donijela.
    Troškova će biti haman isto dok se uzme TL-PA2010KIT +Wi Fi router,ali za ovaj gore TL-WPA271KIT neće trebati dodatni router. Samo je pitanje hoće li biti "kavletnije" pokrivene prostorije signalom ako se uzme još jedan npr TL-WR740N

    Hvala Vam ljudi na izdvojenom vremenu.
     
  17. black

    black Komšija

    Tebi je veci problem sto imas mali upload koji se lagano zagusi.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Nema kablova u mojoj varijanti, ti PowerLine adapteri koriste postojecu elektricnu infrastrukturu u tvojoj kuci.
     
  19. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Razumio sam ja tebe Vedo ali nisi ti mene upratio o čemu sam pisao. :)

    Kontam da Power Line adapteri koriste instalaciju od struje ali drugi adapter koji se postavi u drugom djelu kuće jeli mora biti povezan sa mrežnim kablom sa drugim Wi Fi router-om.

    Na to je bila moja opaska u vezi onog drugog modela koji ima Wi Fi ugrađen i nema potrebe za extra router-om. Mislio sam da izbjegnem "kamaranje" još uređaja ako postoji mogućnost sve da se završi sa dva i bez bilo kakvih kablova.

    Gore kolega black reče da je preko extender-a slabiji signal nego sa access pointom. Jeli ti taj drugi Wi Fi router konfigurisan da radi kao access point.

    Halalite ljudi ali želim da rasčistim sa ovim svim pitanjima prije kupovine.

    Još jednom hvala.
     
  20. black

    black Komšija

    Vedino rjesenje Powerline i jos jedan router kao AP je bolje mislim. Antena u routerima je bolja nego u ovim malim powerlone adapterima.
    Jos jedna prednost je sto ces imati dodatna 3 Ethernet porta za ostale uredjaje u toj prostoriji.