Preporuka za chat server

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by XTRage, Oct 3, 2017.

  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zna li ko kakvo je trenutno stanje sa protokolima/providerima/serverima za chat ?
    Trebalo bi mi nesto robusno i relativno jednostavno i obavezno freeware/open-source da se moze dignuti na vlastiti server.

    Prije dvije godine sam bio postavio Openfire server za XMPP/Jabber i jednostavnu Java aplikaciju za user-to-user text-only chat.
    Sad bi mi trebalo nesto slicno ali sa eventualno malo vise mogucnosti (tipa grupe, slanje slika/fajlova, neki mini-klon Slack-a).
    Malo sam guglao i nasao ovo: http://www.spikaapp.com/
    Po opisu bi odgovaralo perfektno, cak ima i iOS/Android code-a za client side sto bi mi ustedilo vremena, ali ne znam koliko je kvalitetno/futureproof i ima li boljih rjesenja ?

    Ili opet Openfire dignuti i nesto brzinski za iOS/Android sklopiti...

    Hvala !
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Discord ti nije opcija, hoćeš nešto sa više "managementa"?
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zaboravih reci da korisnici vec imaju akaunte, tako da dodatna registracija bi bila peglanje.
    Client-side code bi vjerovatno isao kao dio postojece mobile aplikacije (koja se bavi drugim stvarima mimo chat-a).
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Hvala @Ninja
    Jesi koristio ti rocket ?
    Izgleda mi na prvu kao cak i overkill za ovo sto mi treba.
    Moram bolje sutra pogledati, vidim da ima i Vagrant fajl pa probam sa njim lokalno.
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Nisam koristio, vidjeh na nekim mjestima da su ga hvalili kao odličnu open source alternativu za Slack.