Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. lolak

    lolak Aktivista

    Sumnjam da su negdje definisali poslije koliko servisa dobijes novi fon..
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    mada ustvari na neki nacin i dobio novi phone jer su mi mijenjali maticnu plocu, cak dva puta. znaci 3 razlicita imei broja dosad.

    i sutra odnesem telefon na popravku, opet najmanje dvije sedmice bez telefona, i nosaj zamjenski. pokvaris zamjenski, ili ostetis, platis lijepu sumu novca.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Koje je djubre onda taj telefon ako sa tri potpuno razlicite ploce imas gomilu problema.

    Zao mi je sto te zeza. Kod nas se doslovno servisiraju stvari dok korisniku ne dosadi.
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    5 puta servis i 6. put novi telefon, tako je rodjako bilo prije 2-3 godine takodjer sa nekim Sony telefonom

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Imam LG K8, zanima me sto ima problem sa internom memorijom koje ima samo 8 GB. Glupost je sto se neke aplikacije ne daju pomjeriti na karticu, kao sto je FB, messenger i sl.
    Ja prebacim na karticu on vrati na internu, retardirano, prije je prostojala opcija da se sd kartica pretvori u internu memoriju, a ovo je big shit. Cijelo vrijeme telefon je u 90% popunjene memorije, i kad se downloaduje par slika na messengeru odmah full memory.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Koliko pamtim, Android od 4.0 bverzije ne dozvoljava instalaciju aplikacija na SD kartice samo na glavnu particiju.

    A ovi gore za servvise, uređaj dobro pregledajte prije preuzimanja, ako ste u Sarajevu direktno otići u servis a ne preko telecoma, dosta brže ide. Uređaj ne preuzimati prije detaljnog pregleda, jer njima svaki zajeb produžava servisni period, koji je 45 dana po zakonu.

    Dužni su da se ne vidi gdje je otvaran uređaj, i svako izmotavanje i neka objašnjenja tražite da vam to pismeno obrazlože.

    Taj Agram je komatozan, mada njihov nastup zavisi od informiranosti klijenta.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Na 6.0 se moze SD kartica koristiti kao internal storage. Probaj tamo na storage u settingsima vidjeti imas li opciju format as internal ili tako nesto? Ako ne nadjes, zagooglaj gdje je tacno opcija.

    Ali kako god, bez 32GB se ne isplati uzimati telefon, cak i to je malo. Kakvih crnih 8GB i LG. Ako je to vec bio budzet, trebao si uzeti kineza rahat, svakako je kvalitet bilo kojeg u rangu sa tim entry level LG-em.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Po kojoj logici je običnom korisniku u BiH 32 GB malo?
     
  9. ming

    ming Veteran foruma


    Može se koristiti kao interna memorija ali samo za muziku i slike, dok aplikacije idu na glavnu particiju.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Sd kartica se formatira kao internal storage i ponasa se kao i pravi internal storage, tako da na nju mogu ici i apps i app data. Adoptable storage cini mi se. S tim da ovu opciju nema svaki telefon, mislim da je Samsung zabranio ovu opciju, a mozda i LG. Na HTC ima.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Kazem da je to minimum. A video, slike, aplikacije, app data i cache ce ti napunit ~25GB koliko imas na raspolaganju za godinu dana. Ne znam zasto koristis izraz "obicni korisnik", jer ce prije biti 32GB malo "obicnom korisniku" kako ga ti nazivas nego nekome ko zna odradit clean cache i odradit clean slika koje su se uploadovale na gdrive i slicno. Da ne govorim da taj "obicni korisnik" zna imati 50 igara instaliranih koje zauzimaju po 100-200MB. A za taj dodatak "u BiH" mi je jos manje jasno od onog "obicnom korisniku" :D
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sama velicina aplikacije ne predstavlja toliki problem, vec kako je vec receno cache koje ona naknadno skida. To je napravljeno iz razloga kad nemas konekcije da lokalno imas spremljene podatke. Sto se tice tih legacy uredjaja moja preporuka je uopste nemati Play Store instaliran vec sve rucno instalirati, i po mogucnosti Lite verzije aplikacija npr Facebook Lite ili otvarati preko browsera. Preporucujem F-Droid gdje ima nekih open source alternativa, mozda se nadje sta korisno.
    Na Androidu je dobra stvar sto se rucno moze upravljati memorijom. Recimo na iPhone sam juce htio da pobrisem data i cache na nekoj testnoj verziji aplikacije, jedini nacin je da se aplikacija skroz obrise i opet skine s App Store :D
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kod nas većinom ne koriste upload na gdrive, nit znaju šta je to. Imaju pet aplikacija od kojih se najviše koriste viber, messenger i Facebook. Još nisam upoznao takve kakve ti spominješ.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa to ti i govorim, taj tvoj "obicni korisnik" ne zna postaviti slike i video na google drive/google photos, sve to stoji u internoj memoriji, a vjeruj sad da svi starci samo slikaju i snimaju, a kamoli tinejdzeri :D Ja znam da od 8GB nemas nista, ni kad kupis telefon nije dovoljno. Sa 16GB se mozes provlacit nekako, pazit kako ces i sta ces, bit rob telefona, kontat kad trebas cache izbrisat i koju aplikaciju izbrisat da instaliras neku drugu. Sa 32GB si malo vise rahat, ali i to ces kad tad doci u problem. Skoro sam izbrisao cache na svim aplikacijama i ocistio 10+GB memorije, kao sto Reznor rece to je problem, svaka aplikacija cuva x puta vise cache-a nego sto je app size. Mozda je ovo samo moje iskustvo, who knows...
     
  15. lolak

    lolak Aktivista

    Mozes li traziti drugi model telefona? Ili ako dobijes isti, ali potpuno nov, stavi na oglase i uzmi nesto od drugog proizvodjaca.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Drugi put kad sam odnio telefon na servis kad je i zamjenjena prvi put ploca, kako je navedeno na papiru, dobio sam i novo kuciste, otprilike nov telefon. Jer sam prije imao jednu tackciu na cosku a sada je nema tako sam uocio da sam dobio (valjda) komplet nov uredjaj.

    Kad sam s porodicom i pricam sa rodbinom, onda ukljucim zvucnik, a kad ukljucim zvucnik ne cuje me druga strana apsolutno nikako.
    Pustim muziku, zvucnik grci, ko da je neki jeftini kinez od prije 5 godina u pitanju.



    Sent from my E6653 using Tapatalk

    @lolak

    Sad cu odnijeti telefon na servis i raspitati se sta uraditi povodom ovoga.

    Ne znam koliko bih dobio na njemu niti sta bih uzeo, jer ce ovaj telefon nasljediti jedan clan familije a ugovor za ovaj telefon istice u februaru naredne godine.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja cu slijedeci telefon definitivno uzeti sa minimalno 32 GB...sada imam 8 GB i samo FB i mesenger i instagram uzmu 2-2.5 GB,sistem uzme 3,3 GB i ostane mi neke sice za ostale aplikacije
    evo zadnjih mjeseci svako malo izbaci popunjena memorija ...a kada hocu update instalirati,prvo moram obrisati FB ili instagram ili oboje ,jer cache napuni memoriju i onda instaliram nakon updatea opet te aplikacije i za par dana se cache opet napuni i tako u krug :D
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod mene je 32GB i imam 4GB slobodnog prostora, a nemam sta izbrisati.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jbg drug ja imam problem sa kinezima, uzeo sam entry model telefona zbog finansijskih mogućnosti, i trebaju mi samo tri aplikacije, browser, fb lite, viber i messenger.
    I izgleda da je i to previse za ovaj mobitel.
    LG je sakrio opciju Adaptive storage.
    Jedino da probam ovo.
    https://forum.xda-developers.com/lg-spirit/how-to/guide-configure-sd-card-internal-t3392128
    Valjda neću šta sjebati.
     
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma evo i ja se dvoumim između rn4 i j5/j7. da imam nekog provjerenog prodavca za rn4 da znam da će doći sa global romom, a ne nekim tamo kuhanim fake romovima (kao što se ljudima dešavalo) uzeo bih bez razmišljanja.