Razlika u 200 Mhz ?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Feb 18, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    Pozdrav.Imam stari Q6600 (G0) koji mi je radio na 3.4 ghz,ali zbog temperatura i voltaze spustio sam ga na 3.2 i radi mnogo hladnije.Na 3.2 ghz core voltage mi je na 1.35,a za sve preko 3.2 moram drasticno povecati vcore,na nekih 1.45 da bude stabilan,a ne znam koliko mi je to isplativo,da zbog 200 mhz dizem voltazu sa 1.35 na 1.45 i da mi proc radi na nekih 10 stepeni vise.Sta me interesuje,jeste,koliko je razlika u igrama u tih 200 mhza,par fpsa ili vise ;P ?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gotovo nikakva, samo vodi racuna da ti je fsb 400 il vise.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    Zasto 400 ? Trenutno mi je 355x9.Probao sam 400x8 za 3200 ali onda nece da boota...memorija mi radi na 4:5 ratiu,888mhz na 5-5-5-15,2.1v.OCZ mi je memorija sa onim kulerima tako da nije neka fush.Imas neku ideju zbog cega nece da boota na 400x8 ?
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zato sto je fsb usko grlo. Stavi omjer 1:1 i sve tajminge na auto pa probaj.
     
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    Ne moze,vjerovatno jer mi je maticna smece,nije bog zna sta,probao sam sa 400x8,sve na auto osim meme koju stavim na postavke koje i pisu na njoj (5-4-4-15,800mhz na 2.1v),probao sam i auto na memi,opet nece da boota,sta god da uradim.North bridge dignem na max,fsb termination voltage na max,nista...nema veze,zadovoljan sam i ovako,mada bi mi 400x8 i mema na 1:1 bilo ono "peace of mind" sto se kaze,al hajd :wink: hvala tebi u svakom slucaju :smt023
     
  6. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ista stvar i kod mene, isti proc, nemoze ici 400fsb, ni sa 400x6 dok 355x9 radi, sad dal je do ploce, do proca ili rama, isto je dobar ram, corsair, al djaba.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa do ploce je kod njeg, vidis da mu RAM radi na 888MHz.
     
  8. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    E pa pomogao si mi time s memorijom jer sam skroz na to smetnuo i malo sam detaljnije cackao u biosu i uvidio da mi ustvari memorija ode na 1000mhz kad dignem fsb na 400, pa sam promjenuo multiplier toga i sad radi na 800 i uspjelo je, radi :D

    tek upaljen komp, hladno u sobi, tek s posla dosao. :p

    [​IMG]
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dobro si skonto :D, ima li razlike u gta4? :D I sad vodi racuna o temperaturi NB-a, bilo bi dobro staviti kakav vent da puse po njemu.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nesto to premali napon za 3.2GHz? Ako se sjecam sa Q6700 mi je trebalo blizu 1.3V za 3.2GHz.
     
  11. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ovo je automatski odredio napon, ima opcija auto koja zatamni sva polja, cpu, ddr.. al kad stavim manual ta se polja otvore i na njima stavim normal, ne diram dole one napone sto imaju na listi, i tako ga spusti na 1.12v, a ako stavim auto onda ode na 1.54, nidje veze :D


    Znaci grijat ce se NB na ploci vise, jel to ova temperatura sa ploce sto ocitava speedfan?

    A nisam jos probao GTA, sad cu, a isao je svakako bolje nakon patcha, jos ako dobije koji fps ovako :D
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Suti dobar primjerak, ovo obecava 3,6GHz sa relativno malim naponom i zagrijavanjem :). Probaj i to. Nije to ta temperatura, derni taj mjerac temp u NB hladnjak pa vidi, bilo bi dobro da ne ide preko 55C
     
  13. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Evo igrao GTA 10min i radilo je, a FPS, mozda ima 2-3 vise, ne mogu sigurno rec, uglavnom ispod 33 ne ide u najgorem slucaju, prosjecno se krece od 45-50, 55 max kao da je limitirano. :?
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja dok sam imao q6600 na 3,6 GHz bila je ovakava situaciju u gta 4. Kad tek krene igra ide na 60 fpsa pa i vise, poslije pola minute padne na 30fpsa, uradim alt+tab da izadjem na desktop pa opet se vratim u igru i opet sve pici na 60 fpsa slijedecih pola minute i sve tako :D. Probaj je li i kod tebe isto.
     
  15. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Probat cu, ali mi frame ostaje uvijek isti, opadne on kad je hrpa auta na putu na 33, al se vrati opet na 50+ kad je manje detalja kroz cijelo igranje.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    mislim na najzahtjevnije dijelove, sa puno auta.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ce kad-tad grohnut na tom naponu, eto odvrti Linx ili P95 pa vidi. Golden primjerci mogu trazit 0,05V ili 0,1V manje, ali nikako 0,2V.

    Jos ako ima ikakav vdroop ima da padne i ispod tog napona.
     
  18. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Pa nije meni problem dignut napon, na koji napon da stavim? Evo pola sata igram GTA i drzi se. Po speedfanu max temp 35-39, ovisno o jezgri, GPU 54.
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Temperatura i napon jesu povezani, ali ne mora znaciti da ako imas niske temperature da ne moze crknuti, jer i napon ubija.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja bih to stavio jos nize, ako moze :D