Razvoj android & iOS aplikacije

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by kenagt, Jan 12, 2015.

  1. kenagt

    kenagt Novi član

    Da li neko ima iskustva razvoja android i iOS aplikacija? Pitanje koje bih postavio jeste da li neko može okvirno definirati cijenu jedne android ili iOS aplikacije(konkretnije za neki News portal srednje veličine)? Naravno ova cijena varira od složenosti i funkcionalnosti. Ova cijena bi se trebala odnositi samo na aplikaciju a ne i web API koji bi trebao klijent pružiti. Cijene razvoja mobilnih aplikacija na zapadu su otprilike :

    http://www.kinvey.com/app-cost-estimator

    Cijene sa ovog linka naravno nije realna ako uzmemo u obzir da smo u BIH.

    Ja lično imam iskustva razvoja Android aplikacija cca. 1.5 godina prakse(od eclipse-a, android studija do Titanium Appcelerator-a za multiplatform razvoj) dok iOS sam započeo na jednom projektu prije 3-4 mjeseca. Naravno vecina iskustva je bazirana na nativnom kodu (java,objective-c).
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Kakvi su ba ovo estimatori? :D Po svakom parametru dodaje 10-20k+ :D Kao da pokaze kako je ovaj Kinvey dobar u odnosu na DIY :D

    Sto se tice realne procjene, prvo zavisi je li radis za strance ili za domace. Onda dalje ide procjena po funkcionalnostima, sigurno ce app imati citanje vijesti, kategorija itd. sa web servisa. Da li ce imati funkcionalnosti kao komentarisanje vijesti ili bilo kakav drugi sadrzaj koji korisnik moze raditi? Treba li login/registracija korisnika ili ce app biti samo za prikaz vijesti/galerija/videa? Hoce li biti povezivanje sa socijalnim mrezama? Vjerovatno ne treba nikakav lokalni storage. Moras uzeti u obzir i kompleksnost dizajna kao i na dodatne animacije i funkcionalnosti koje klijent hoce. Ako treba raditi i za Android i za iOS treba razmisliti isplatili se obje aplikacije raditi nativno ili iskoristiti nesto tipa PhoneGap i slicno.

    Pregledaj malo Klix, Avaz, Oslobodjenje i slicne aplikacije ako radis za neki domaci news portal pa skontaj sa klijentom sta hoce, tek onda mozes procijenu praviti. Ovako nagrubo ti se moze reci u opsegu od par hiljada :D
     
  3. kenagt

    kenagt Novi član

    Ova procjena radi na principu koliko developera vremenski zahtjeva neka funkcionalnost * broj sati(cijena sata je takva kakva jest). Pored toga mislio za domace trziste se veoma tesko dolazi do bilo kakvog projekta nebitno koja je platforma u pitanju(ili sam ja nesposoban ili je trziste truba). Realno davao sam nekoliko ponuda za izradu android aplikacije. Naravno sve je bilo preko licnog email kontakta jer nemam registrovanu firmu tako da moguce i da ljudi nemaju poovjerenje iako sam softver dobro dokumentovao cak i na svoju volju izradio dobar DEMO i isti dokumentovao kao nekakav vid dokumentacije i opisa funkcionalnosti. Jedna aplikacija je sadrzavala funkcionalnosti kao za portal klix app bez login-a jer nisam imao pristup API-ju koji mi je bio potreban. Aplikaciju sam cijenio 2000KM i naravno kod je bio nativni. Nikad nisam dobio odgovor iako ovo nije bio nikakav zvanicni tender tako da i ova ponuda je bila slijepo trazenje klijenata. Pa razmisljam ili su ljudi neprofesionalni ili je cijena previsoka sto cisto sumnjam jer naravno necu praviti app dzaba jer znam da se za jednostavnije aplikacije izdvaja puno vise novca nego sto je bila ova aplikacija. Evo jedan od DEMO projekata koji sam pravio za jednu nasu firmu koja se bavi prodajom nekretnina (DEMO je funkcionalan recimo 70% jer nisam htio trositi puno vremena jer je naravno DEMO):

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trulia.android

    Imam osjecaj kao da je ljudima ili tesko izdvojiti novac koji stvarno moze poboljsati poslovanje ili imaju vec firmu koja nudi iste usluge, eh sad po kojoj cijeni to je tajna :)
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ma ta gornja procjena radi na principu "vidi kako je nas sistem dobar, a DIY varijante su preskupe" :D Vidis da si uzeo esimator od Kinvey-a.

    Pa jest tesko bilo sta na domacem trzistu jer je ljudima se preskupo, tesko je naci nekoga ko zna cijeniti custom solution. Ne skonta za ovaj link sto si poslao jer je ovo app od trulia.com sajta. Sto se tice te cijene za news portal, generalno to je ta neka cifra ako radis custom dizajn i te stvari kao na klix aplikaciji, s tim da ako nisi imao login nisi imao ni komentare itd, niti "dvosmjernu vezu" sa API-em, sto vecina trazi, i haj'mo reci to je must-have. Samo sto je tesko tako prodati aplikaciju kad napravis pa nudis ljudima, plus ako uzmes u obzir da si fizicko lice onda ide jos teze.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pretpostavljam da je izradio takvu aplikaciju, pa tu kopiju slao. Zasto se ne zaposlis u nekoj firmi koja izradjuje aplikacije? Tesko ce te tako neko ozbiljno shvatiti.
     
  6. kenagt

    kenagt Novi član

    Ako imam kod koji mogu primjeniti na vise slicnih projekata sto da ne? Recimo servisi koji rade na dobavljanju pdoataka od API-ja i sl. su isti naravno mijenjam dizajn i sta je vec potrebno za klijenta po zahtjevima. Vezan za Trulia.com napravio sam identican DEMO od A-Z sto bi se reklo. Naravno aplikacija radi HTML parsiranje domaceg portala da bi dobavila potrebne pdoatke a ne komunikaciju sa nekim JSON,XML API-jem ali za DEMO i vise nego dovoljno. Sto se tice zaposlenja vec imam stalan posao ovo bi moglo biti kao neki hobby i kvalifikacija a sto da ne i pravi biznis(iako kod nas tesko). @Pelikan to i ja kazem da ljudi ne shvataju ozbiljno makar i dzaba da poklonis gotovu aplikaciju. Ali u cemu je problem ako vidis kako radi DEMO cak posaljem i APK aplikacije da proba klijent i opet nista. Znam da su bitne reference jer to je ta ozbiljnost koju donose reference. Ja ih imam ali ne dovoljno.
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nasi ljudi (biznismeni i ostali) polako (i veoma sporo) shvataju koliku ulogu igra promovisanje na ovaj nacin. Veoma je tesko bilo sta dobro napraviti jer i kad nadjes klijenta on nije spreman izdvojiti ogromne svote novca da bi se nesto 'usavrsilo'. Mi smo skoro radili slicnu aplikaciju za Hr trziste (isto vezano za nekretnine) i svelo se na to da idemo jefitnijom varijantom jer su ljudi malo skepticni i nisu svi spremni uloziti ogromne novce, a nije im zagarantovan nikakav povrat.

    U potpunosti razumijem ljude koji su malo skepticni jer nam nije trziste toliko veliko da bi ove aplikacije ostavile ''ogromnog'' efekta, a sa druge strane aplikacije tog tipa zahtjevaju konstantnu internet koneciju a ni to jos uvijek nije toliko razvijeno.

    Nasa prva in-house aplikacija je bila:
    https://play.google.com/store/apps/deta ... nine&hl=en

    Ideja je bila da se sve nekretnine (od svih agencija) unesu u jedan app koji bi korisnicima omogucio pregledanje etc. Radili smo i svoj API gdje bi definisali korisnike i dodjeljivali njima usere i oni bi onda unosili svoje oglase.

    Kontaktirali smo dosta agencija ali se nije pokazalo interesovanje, niti besplatno da im mi unesemo. Mislili smo da cemo postici nesto ako idemo licno od agencije do agencije ali opet nismo imali finansije tad a kad smo planirali krenule su poplave i bilo je malo tesko (nelogicno) ici tad. Odgoditi vjerovatno do proljeca pa onda polako krenuti, taman do tad app usavrsiti jer sigurno ima propusta. :D

    Bitno je naci par klijenata, odraditi par stvari, pa onda kasnije moci pokazati sta si napravio. No, nije ni ovo uvijek odlicno, npr veoma je tesko udovoljiti svakome, pa npr moderan dizajn njima ne pase, oni bi nesto sto se njima svidja, neke svoje stvari i sl. Ima dosta problema ako radis samostalno, ja bi preporucio da se zaposlis s tim znanjem negdje i pokusas gurati solo ponesto.

    lp
     
  8. kenagt

    kenagt Novi član

    @donjapa odgovor ti je kompletan i na mjestu, jer sam i ja sam krenuo ka tom zakljucku. Ljudi ne shvataju da mobilni marketing igra veoma veliku ulogu u svijetu ali kod nas je malo ljudi osvijesteno u tom pogledu plus sto malo ljudi uopce koristi telefon u te svrhe. Ja sam ovaj template poslao na vise adresa u BIH i nazalost niti jedna firma se nije oglasila osim direktora prostor.ba koji je iskreno bio najzainteresovaniji ali posto trenutno rade na novom portalu ovo nije prioritet za sada. Pored toga njima softver pravi firma letfor.ba koja ima solidne reference u svemu tako da sam van konkurencije nazalost nebitno da li je app inovativan ili ne.

    Evo moja aplikacija koju sam pravio sam licno koristeci HTML parsiranje nazalost

    https://drive.google.com/file/d/0BxduevOUJ_qoZXdkdW5KRU5La0k/view?usp=sharing

    Aplikacija je kao sto sam naveo 70% funkcionalna i sto je najbolje jos uvjek radi jer naravno nije bilo promjena u HTML-u. Sto se tice API-ja imam iskustva u ASP.NET MVC 3/4 kako za web tako i za web api json ili xml ali to je skuplja varijanta u odnosu na php mysql i sl.