Razvoj Online Igre

Discussion in 'Igre i konzole' started by heroic, Aug 17, 2013.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Posto se ja se vec duze vremena bavim raznim hobijima, a dosad sam uglavnom imao saucesnike sa medjunarodne scene jer je tesko bilo naci nekog ko se zanima za takve stvari u BiH. Eh sad posto na ovom forumu moze biti takvih osoba, da objasnim sta je pitanju, pa mozda nekog zanima :D

    Uglavnom ljubitelj sam simulacijskih/tycoon/empire-building igrica, bilo da je ti Flight Simulator, Civilization, Anno, SimCity, Cities XL, Transport Giant, Victoria/Europa Universalis/Hearts of Iron (srodne igre od Paradoxa), Total War serija...itd shvatili ste poentu :D
    Na spisak jos mogu dodati Need For Speed, Gran Turismo, GTA, Skyrim, imaju manje veze sa temom, ali imaju odredjene aspekte koje ja cijenim, kao sto su detalji, open-ended gameplay i roleplaying.

    Od 2005-2006 godine igrao sam razne nationsim igrice, ako nekog zanima objasnjenje ima link ispod pa nek procita, tesko je objasnjavati sve detalje...
    http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Nationsim
    U tom periodu su se pojavile i prve "prave" online igre ovog tipa, NationStates, CyberNations, eRepublik i slicne...ali imaju mnoge nedostatke, prvenstveno sto nedostaje ta simulacijska vrijednost ili "realism" kako to obicno nazivaju. Ako ste igrali znate o cemu govorim.

    Ja se zadnjih 2-3god bavim idejom da napravim neku simulaciju, koja bi ukljucivala vise zanrova, tj kombinacija empire-building sa business-sim. Do sad sam razvio razne ekonomske modele, mape za igru, ispraksao se u programiranju istih. Najtezi dio toga je naravno napraviti user interface za upravljanje time, pogotovo u online igrici bez 2D/3D prikaza (znaci iskljucivo text-based). Licno nemam nista protiv naprednog grafickog interface-a, ali mislim da to zahtjeva puno vise vremena za razvoj, vece serverske kapacitete i samim time puno vise ulozenog novca. Igra bi bila na nivou navedenih (eRepublik, CyberNations, oGame...), znaci online browser text based game :D


    Ukratko da pokusam objasniti igru, osnovni dijelovi:
    Business Sim - upravljanje kompanijom, razvoj novih proizvoda (npr novi model automobila), kupovina sirovina, prodaja na trzistima...ako ste igrali Capitalism II i Anno seriju, upravo o takvom sistemu se radi.
    Government Sim - upravljanje drzavom, tj teritorijom, gradom, politika, diplomacija, vojska...Odredjeni aspekti SimCity-a, kao sto su "gradske zone" tj lokacija ovih kompanija, bi bili implementirani i bitni za igru.
    Transport Tycoon - ovo je u sklopu biznisa, ali malo detaljnije. U kompaniji vas ne zanima u kakvom brodu se prevozi vasa roba, samo cijena, dok prevoznike itekako zanima da li imaju brod popunjen do max kapaciteta ili se vozi poluprazan.
    Tu bi bilo jos nekih features, kao sto su razvoj vojne opreme koja bi se trgovala/koristila, vjerovatno i neki sistem glasanja kod demokratskih drzava...itd itd itd itd :D :D

    Imam prilicno razvijen plan i program, preopsirno je da ovdje pisem u detalje.

    Ako ima zainteresovanih, nek se jave, PM ili reply svejedno :mrgreen: U pitanju je hobi, nikakav posao, mada postoji neka minimalna sansa da ce se napraviti neko cudo pa da se zaradi, ali to nije cilj, a ni ja to ne ocekujem :D
    Ne trazim nista konkretno, svi su dobrodosli, programeri, dizajneri, kreativni ljudi sa idejama, potencijalni igraci...svakodnevne osobe kojima je bilo koji aspekt ovoga zanimljiv (politika, ekonomija, strategije, menadzment) :D


    P.S. Samo bez izrazito negativnih komentara, u pitanju je hobi, ne morate kvariti veselje :mrgreen: Svi ostali komentari, ideje, dobrodosli :D
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U sustini hoces EVE-Online na papiru ili ti ga browseru :)

    Po meni, hoces da pomjesas previse vrsta management-a u jednoj igri, a to ce ti biti prekomplikovano, ako zelis ici u nivo detalja na koji ja mislim da zelis.
    Znaci kontrola najviseg nivoa, drzvnog, politike, pa ekonomije, pa jos i logistike. Sama zamisao me ispizdi, kamo li sta drugo :)

    Mislim da se treba koncentrisati na jedan dio, i to odraditi pravo dobro. Nesto ala truck simulator, odnosno business sim, na papiru. Licno bih mu dao sansu :)
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Eve online mi nije medju uzorima, ove navedene jesu :D Prvobitno je ideja bila cista simulacija drzave, 1 igrac = 1 drzava, makroekonomija i uglavnom da se svodi na trgovinu i politiku, sa primjesom roleplay-a.

    U mojoj glavi ja to zamisljam ovako...najvise lici kombinaciji Capitalism 2 + Transport Giant/Tycoon + SimCity. Na to sve jedino sto se ima dodati je vojska (osnovne vrste jedinica, neki jednostavan rating i to je to).

    E sad bas nisam planirao da jedan igrac se bavi svim sferama, tj svak bi na pocetku igre zapoceo ono sto ga zanima, bilo da je to biznis, politika...nesto kao stvarni svijet, imas brdo para, dosao si u novi svijet, radi sta zelis :D

    Ponavaljam ovo je ideja, jos uvijek razradjujem kako bi izgledao user interface jer mi je to najveca briga, tj koliko bi bilo komplikovano nesto tako :D
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mjeri se prema Europa Universalisu. Super igra, ali je previše detaljna, i trebaš stvarno halalit jedno dvije hefte minimalno aktivnog igranja da bi nešto skontao. A s tvojom igrom bi trebalo i više. Ja prvi na to nisam spreman, a skontaj koliko bi raje bilo na to spremno i čime bi ih privukao na to.
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Europe Universalis je nista naspram Victorie :mrgreen: Pokusat cu razraditi par dijagrama kako bi ti izgledalo, sta bi igraci radili i to pa pokazem, mozda i meni i drugima bude jasnije :D

    Prvobitna ideja koju sam imao je (iz iskustva) relativno lagana, igrac vec nakon 2-3 dana zna sve osnove i kako sve ide, a ostalo je uhodavanje u trenutnu situaciju.
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Evo pocelo se sa radom, zaposlio grafickog dizajnera i zasad 2 programera :D

    Kad uradimo neki koncept ovih dana, malo cu vise detalja predstaviti.
     
  7. kio

    kio Komšija

    Svaka cast, samo naprijed :)
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kako ide-napreduje ?

    Sigurno si gledao AMD prezentaciju nove generacije GPU i predstavljanje nove igre sa novim Crytec engine 4 GN ? :D

    Mislim na ;
    Star Citizen ; https://robertsspaceindustries.com/about-the-game
    CryEngine (4th Generation)
    http://en.wikipedia.org/wiki/CryEngine# ... ation.29_2

    Edit.
    http://www.astroempires.com/
    http://ba.ogame.gameforge.com/
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ove spaceship igre su uspjesne jer u biti imas alternativni svijet, mapa je u biti prazan svemir sa planetama, tehnologije su futuristicke...itd. A sto se tice ovih engine-a i to, super je sve to, ali tu treba malo vise para za servere, a ja ovo finansiram iskljucivo iz svog dzepa zasad.

    Dobro napreduje, vec radim na ovom web dijelu, tj. pokusavam da napravim sto jednostavniji UI za transport robe. To je najkomplikovaniji dio zbog medjutacki. Tu je isto pitanje da li da sve linije budu "redovne" ili da se prave po potrebi...uglavnom pokusavam naci najednostavnije rjesenje da ljudima ne pregori mozak :mrgreen: Ovo treba malo brainstorminga i igranja igrica da se dobije ideja.

    Ostaje jos da se sredi arhitektura servera (scaling), battle mechanics, vizuelni dizajn i prva verzija ce biti online. I jos server kod mene kuci, trebalo bi do kraja novembra da bude rjeseno i to pitanje :D
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Super si ti :wink:

    Ide to lagano kako i treba, a vjerujem da treba truda, para, opreme, znanja...nije lako i svaka cast.

    Nego, ovdje na forumu vec imamo raje koja radi na izradama "grafickih objekata", imamo programera, tebe :D itd-itd. Steta bi bila da se to ne iskoristi.

    Vanzemaljci su sila :D, Svemir i rokanje vanzemaljaca je uvijek bilo profitabilno (Halo is a multi-billion dollar science fiction video game).
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ima jos programera koliko sam ja upratio.

    Nemam ja nista protiv vanzemaljaca, mislim realno napravio bi ja GTA-like igru da se ja mogu takmiciti sa Rockstarom :p zato pravim nesto sto vec nema, tj mix nekoliko razlicitih simulacija u jednu. Ne vjerujem sad da ce biti igra godine, ali imam neke "interne" ciljeve (samoodrzivost igre...itd), pa cemo vidjet da li barem njih mogu dostici :D
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, ali imas dovoljno na raspolaganju za vise... :D :wink:

    Samo ti radi na ovome, ali gledaj da imas temelj neke druge $ ideje :D

    Sta da ti kazem, ima ovdje pravo jakih ljudi, taman da bude dovoljno.

    Kaze tip iz navedne Star Citizen igre 10 godina razvoja, a ja sam cuo da su 40-te najbolje godine zivota :wink:
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Pa kad bi svi imali solidne poslove i dovoljno slobodnog vremena, mozda bi se nesto i napravilo, ovako ja jedva stizem da jedem :D

    Za 10 godina ja cu tek biti u 30tim :p
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sve to ima, vjeruj mi, samo lagano i nista preko noci ne dolazi, nego iz pepela nastaje (cekaj dok se ozenis :D).

    Pa svi oni na koje sam ja mislio su mladi :wink:
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Ako neko ima neku ideju, ja sam uvijek za :D

    Ovo moje je hobi i nesto sto odavno zelim/planiram da uradim, pa sta god da bude :mrgreen:
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nadam se da neces izgubiti fokus :wink: i da cemo (bar) beta verziju dobiti tokom naredne godine :D

    Treba napraviti temu/oglas sa pozivom na ideje-radove odredjenih karaktera, objekata, ambijenta...

    Citam u zadnje vrijeme bilo dosta donacija, pa su cak i neke Banke donirale novce, a evo jedan primjer ;
    https://hardwarebase.net/vijesti/14236/m ... donacijama

    Samo nece nista doci samo i dolazi sa rezultatima :wink:

    btw, ko je ba Austin Evans sa 993 videozapisa na youtube... :roll:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  17. heroic

    heroic Komšija

    Bavim se ovim vec 8 godina :D

    ko je Austin Evans?

    Edit: Sutra idem na razgovor da jednim "cikom", ako sve bude ok mozda dobijem kakav poklon za ovaj projekat :D