Reciklaža Elektronike

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tensai, Jan 29, 2011.

  1. Tensai

    Tensai Komšija

    Kakav je situacija sa reciklažom elektronike u BIH?Šta raditi sa starim mobitelima,televizorima,računarima,kasetofonima itd?Vidim da u većini država,pa i u Hrvatskoj i Srbiji postoji odlagališta za staru elektroniku,gdje se reciklira.Čak i ljudima plaćaju za odlaganje starih uređeja,ili se daju popusti prilikom kupovine novih.DA li ima kod nas nešto tako ili da li će ikad biti?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Situacija je nikakva. Niko to ne sakuplja, i baca se zajedno sa ostalim otpadom. U buducnosti (kako se budemo priblizavali EU), vjerovatno ce nas natjerati da se neka pravila definisu, ali cemo se u svakom slucaju nacekati. Povremeno neka trgovina organizuje akciju staro za novo, doduse rijetko kad je elektroniak u pitanju.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Meni je najviše žao kad moram baciti bateriju jer nemam adekvatnog otpada da to bacim a znam koliko jedna obična baterijica može zagaditi čiste vode. Veliki dio odgovornosti snosi država ali i mi sami jer je svijest o ekologiji ravna 0.
     
  4. GV

    GV Komšija

    E-waste, evo gdje završava i gdje se reciklira Pogledajte i put jednog televizora na istom linku. E-waste na
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    AK imas elektronike za baciti kontaktiraj Strykera, on ce to vjerovatno bez problema pokupiti.
     
  6. EMTEC

    EMTEC Novi član

    Pa mislim da imam u autu jedno kg baterija. Sakupljam pa kad odem do Merkura ili Obi-a tu ih odlozim. Mislim da bi trebalo biti i u Mercatoru i DM-u mjesto za odlaganje baterija.
     
  7. Stryker

    Stryker Komšija

    Ti kad kreneš u Sarajevo, natrpaj svega i svačega pa dovuci. :smt006
     
  8. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ja ne bacam baterije već ih gomilam, pa će valjda nekad u budućnosti biti rješenje i za to.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    u bosni se ne reciklira nista osim zeljeza,plemenitih metala i odnedavno PET plastike

    ostalo je sve "otpad" i oni osvjesteniji i da hoce nemaju gdje da odlazu razvrstan otpad,niko to nece a znamo svi da je to sve vrijedno i da se prodaje

    istrazivao sam malo,da vidim kakve su otkupne cijene raznih vrsta "otpada" ali vecinom je jeftino

    recimo otkup tone stakla u hrvatskoj (u bih ne postoji reciklaza stakla) je smijesan i tona kosta 20 eura za neselektirano staklo a 30 za selektirano (boja) staklo,sto je neprimamljiva cijena za bilo koga da prikuplja a isto i da i otkupljuje,plus prevoz u hrvatsku,koji je skup

    bez nekih drzavnih programa,samostalno je totalno neisplativo ovim se baviti
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Reciklira se i papir, neki su napravili dobar posao od toga.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako bacam nesto sto je potencijalno stetno za okolinu makar to ubacim u plasticnu vrecicu koja se nece razgraditi negdje u zemlji. Iako je i to neekoloski, manje je stetno.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Razgrade se i plasticne vrecice nakon odredjenog (duzeg) vremena.
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Kod nas nema, niti ce jos dugo biti namjenskih deponija te vrste, u Zenici imaju dobro postrojenje za recikliranje papira i PET ambalaza, dok kako sam ja vidio elektronicke uredjaje i oni odvajaju u posebne kontejnere, ali slabo je to...

    Za to sve je kriva najvecim dijelom drzava, jer se vlade ne mogu dogovoriti oko bilo cega, para za izgradnju ima, ali... Zamislite koliko je situacija losa, kad mi nemamo ni sanitarnu deponiju...

    Zato, cuvati stare graficke, maticne itd, jednog dana cemo ih kako tako unovciti :D
     
  14. GW

    GW Moderator

    Neke stvari se već mogu unovčiti. Bakarni, aluminijumski hladnjaci... bakarni navoji iz crt monitora, transformatora...Baterije iz UPS-ova.
    Naravno, ne isplati se sam skupljati to, ali neka akcija tipa da se neko angažuje da skupi od raje otpad, sam rastavi sve i proda sirovine na otpad, bi bila moguća kad bi ljudi bili zainteresovani. Doduše opet ostanu PCB-ovi s kojima ne možeš ništa.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze se i iz njih reciklirat bakar, barem bi trebalo moci.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Misliš vaditi bakar iz pcb-a?
    To može funkcionisati samo na nekim velikim skalama. Ne može se u šupi zalijevati pcb kiselinama da izvučeš metale...