Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sgtPepper, Nov 18, 2016.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne znam da li iko od forumaša ima neke samostalne biznise bilo kojeg oblika, pa ako neko ima, neka podijeli. Ako je neko imao (pa propalo), neka i to podijeli, čisto da vidimo probleme
    s kojima se samopoduzetnici susreću.

    Većini raje je neki san pokrenuti samostalan biznis, biti sam sebi (a i drugima) šef, međutim ja ,evo, konkretno da imam sad 100k, 500k, 1 milion ne bih znao šta pokrenuti :roll:
    Šta je trenutno u trendu, ima potencijal da postane trend je stvarno teško pitanje i izgleda da samo oni sa nekim talentom ili sluhom za bisnis mogu namirisati i okušati se u biznisu.

    Prepostavljam danas ima koji želimo nešto pokrenuti, planiramo, u pripremnoj smo fazi, završnoj, možda je neko tek i počeo. Nadam se da bi mogli malo ovdje diskutovati i kakve-takve zaključke
    izvesti :D
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Sto bi rekao jedan profesor sa univerziteta iz Berlina: odaberi jednu, bilo koju industriju, nadji sta joj je jedan od problema i rijesi ga - eto prvog koraka uspjesnog biznisa. Pa razmisljaj mozda u tom smjeru :)

    Mislim da je internet i globalizacija cudo, znanje mozes pokupit na svakom koraku.

    Jedan pozitivan primjer: jaran zavrsio Pravni fakultet u Sa, par godina vec bez posla. I kuka on tako, kazem mu ja hajd da te malo naucim 3D arch viz, da probas. Sjedio lik kraj mene par dana i gledao, dao mu ja linkove za serije tutorila, i momak se zadao 2-3 mjeseca, svaki dan slao na Viber pitanja kad zapne negdje, bas se vidi da se nalozio. Da ne bude sad da se nesta klincim, al lik sada od kuce radi za firmu iz Swedske, ima 3.000 Eura mjesecno primanje xD decko jednostavno zelio , a kao sto rekoh, znanja na svakom cosku interneta. Ima i drugih primjera, gdje sam ljudima na isti fazon pomogao, al nista ne bi od njih, ljudi odustali, jednostavno im mrsko.

    Zato ne kontam bas nasu omladinu, redom na birou, bez dinara i kukaju. A svaku noc pregledaju 3 epizode Game Of Thronesa ili sl il igraju Battlefileda. Umjesto te 3 epizode da odgledas 2 sata video serijal turoriala oko programiranja, 3Da, matte paintinga, VFXa i sl. To su strasno fino placeni poslovi vani, budes sam svoj boss. Ako si gladan (kao ja :D) onda ces radit po 12 sati dnevno, al ces i fino naplatiti taj svoj rad.
    A kao sto rekoh - svo znanje svijeta ti je na 'izvolite', sa 2 klika, al dzaba, mrsko ljudima se malo potruditi.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Ako ima neko na forumu da se bavi web developmentom i da je voljan pomoći zamolio bih ga da se javi na pp.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Svaka cast, ti si uspio nekog nagovoriti da vjezba. Ja sam to pokusao sa 10+ ljudi, zainteresuje se na pocetku i onda kontaju "kako sjebati sistem", uzeti pare, a ne raditi. Nikom vise ne pomazem, kad kaze kako ide, ja ono kao dijaspora "ma eto... nije lose". Poslova preko neta je more. Pa cak i za low-skilled poslove mozes uzeti hiljadu-dvije mjesecno bez problema, da se ne forsiras uopste. Jos radis od kuce, pa sebi rasporedis vrijeme kako hoces. Ako hoces da negdje odes, prosto ne uzmes projekat dok se ne vratis. Imas godisnji kad hoces, slobodno kad hoces.
     
  5. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    U potpunosti si u pravu. "Završio sam fax, ne mogu naći posao" i na tome se završi.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    evo neke moje ovogodisnje aktivnosti
    ostao sam zimus bez posla (nenadano) i sa bratom se dogovorio da probamo preko ljeta uzgajati kornisone
    nadjemo firmu u blizini,ode brat do firme i dogovori sve oko detalja i objasne mu koliko sta kosta i kako to ide
    onda smo se mi ovamo zadali i vec u rano proljece,pocetak aprila,isli u sumu nasjekli 350 kolčeva i tako to sve sto treba,pripremili sto je do nas
    znaci zemlja i kolcevi a kasnije dosla oprema koja je od firme i koju otplatis kroz urod
    uglavnom da skratim,iako je prva godina bila,probno sve,vrlo losa godina za uzgoj kornisona,previse kise i preniske temperature,opet se godina zavrsila u plusu i nesto se zaradilo

    drugi primjer
    proljetos sam pokrenuo i "pansion za kucne ljubimce",dakle cuvam ljudima kucne ljubimce dok su oni na putovanju,godisnjem odmoru i tako to
    imam dva prostora,jedan za sitnije ljubimce i drugi za velike pse
    i tu sam zaradio neke solidne love a troskovi su 0 KM,znaci zarada 100%,jer to je usluga

    treci primjer
    evo sada prosle sedmice kod nasu gradu bio tradicionalni vasar i tada u grad dodje desetine hiljada ljudi a vasar traje 3 dana i centar grada bukvalno bude zakrcen i zatvoren za saobracaj
    a imam kucu i veliko dvoriste u centru i odmah pored mene je gradski parking,koji je javno preduzece koje ga odrzava poskupilo visestruko za dane vasera i skontam ja da bih i ja mogao iskoristiti tu priliku
    i tako i bude,poranim odmah prvi dan (8.11.) ne znajuci kako ce proci i hocu li sta zaraditi
    pripremim sve,zagradim,dan prije sma napravio rampu i napisao parking i zatvorim ulaz,jer meni ljudi svakako blokiraju dvoriste (moj i amidzin ulaz je zajednicki,bez kapije) i meni je to prelilo casu,kada sam odlucio da naplacujem
    i tako ja prvi dan zaradim 80 KM,parking je kostao 3 KM neograniceno
    drugi dan je padao snijeg i kontam danas podbacaj,nece biti nikoga,ujutro poranio,prazan i ovaj javni parking,kada prestade snijeg i pocese ljudi dolaziti,oko 11 sati ujutro sve puno a ja onda napunim i svoj parking
    obzirom da je bilo bas hladno,ljudi se nisu dugo zadrzavali,u prosjeku po sat,sat ipo i odmah oslobode prostor za druge
    dobrim rasporedom prilikom parkiranja,mogao sam staviti 9 automobila istovremeno u dvoriste
    naravno svima sam pokazivao kako i gdje da parkiraju a vecini sam ja morao isparkirati,jer nisu znali izaci,iako ja nikoga nisam zatvarao
    bilo je tu i puno anegdota sa zenama vozacicama,ismijao sam se a kada im pomognem pri parkiranju u vrlo skucen prostor,same sebi se dive i ne mogu da vjeruju da su one uspjele tako parkirati
    drugi dan sam zaradio 120 KM
    treci dan sam zaradio oko 100 KM
    dakle,za tri dana sam uzeo 300 KM u svom dvoristu,laganicom,sjedeci i usmjeravajuci ljude na svoj parking :D

    i velika mi je zelja uploviti u neku ozbiljnu poslovnu pricu ,svi u mojoj porodici su poduzetni i imaju vlastite firme ali jbga,mene nema ko pogurati,oca nemam od malena kao ni drugih muskih clanova porodice koji bi mogli malo pomoci
    sve sto u zivotu imam stekao sam u uskom krugu,brat,mati ja i nena dok je bila ziva
    ali nema odustajanja,jednom ce upaliti
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    A zasto svi kontaju da te mora neko pogurati od familije ili poznanika? Necu spominjati ime covjeka, moj jako dobar prijatelj. Covjek radio u osiguranju, plata losa i kasni, 2 male djece kuci. Stisne muda, skonta biznis, ode na Sarajevo biznis forum, nafata nekakvog arapa, pokaze mu svoj biznis plan i arap pristane da investira. Par dana poslije, eto ga kod notara, otvara firmu i starta. Ne smijem ni napisati koliko je sada momak tezak, cifra je da ti pamet stane. Trebalo je imati ballz of steel pa dati otkaz u tom osiguranju, pogotovo kad imas kuci 2 male djece, ja mu skidam kapu do poda. To ti je ono, sam biraj hoces li biti kmet ili feudalac. I jedno i drugo ima prednosti i nedostataka, pitanje je samo sta ti zelis :)
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    ne radi se tu o "guranju" finansijski,nego psihicki i da ti daje moralnu podrsku
    i svi uspjesni ljudi su "pogurani" od nekoga,to je realnost a taj tvoj je jedan od milion...naranvo da ima i takvih ali to je cista sreca da mu se tako osmjehne
    a u zivotu naravno treba imati i srece i pogoditi tajming za nesto,ovo vazi narocito za posao
    evo ja cu ti navesti jedan primjer...zadnjih par mjeseci se druzim sa nekim poduzetnim ozbiljnim ljudima i to pozitivno utice na mene a zamisli jos da ti takvi ljudi pruze punu podrsku,odmah imas jos 50 ljudi slicnih njemu da te preporuci,da im prezentujes svoju ideju,da te saslusaju,da i od njih cujes nesto,upoznas njihove biznise i milion drugih stvari
    tako stvari hodaju,preporuke,povezanost,protok informacija,druzenje i hop nesto iskrsne
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Ma vjeruj da je ta psiholoska podrska tanka. Kod nas kod 95% starijih je i dalje mentalitet "mani se corava posla i pokusavanja da nesto sam stvoris, de ti sine ganjaj kakav 'normalan' i 'stalni' posao". Mentalitet Titinog vakta :))

    Ja da sam 10 godina mladji, da nemam dijete i racune za platiti, 1000% bi pokusao izgurati u app i mobile game developmentu, ne treba ti ni tu niko, samo internet i znanje. Jer tu se tolika lova vrti, pa da cvaknes i 0.01% nekog tog kolaca ti si na konju.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Ja bih rado se upustio u 3D dizajn, ako ima ko da me malo uputi, sta sve treba od programa, hardvera, tutorijala i gdje (kako) poceti. :D
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: RE: Re: Samostalni biznis (success priče)

    Poslat cu ti na PM linkove. A sto se tice hardvera, sa bilo kojim Quad Coreom i 8-16 GB rama mozes radit. E sto vise rama to se vise mozes raspametit sa kompleksnosti scene, sad npr. radim jedno naselje za lika iz Dubaija, 64 kuce + 4 zgrade + jezero okolo, rijeka itd. Ram usage 31.5 GB rama xD al da nisam optimizovao maksimalno scenu pojelo bi to i 64 gb rama. Ima preko 330 miliona polija :/
    Al interijeri jedu 5-10 gb rama, ne vise, ovisno sve sta nakitis u sceni, a oni su najlaksi za uradit, brza lova.



    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Vazi, posalji.
    Interesuje me kakva graficka mi treba, posto sam trenutno na 8400 GS otkako sam prodao GTX 980 :D , ostalo imam i7 4930K (6c/12t) i 16GB RAM-a za pocetak bi trebali biti dovoljni. Fkt imam previse slobodnog vremena i zbog dinamike posla kojeg trenutno radim mogu mnogo vrmena da provedem za racunarom, a i volim raditi :D
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Zavisi sve od osobe - meni je recimo višesatno sjedenje za kompjuterom ubistvo, bez obzira šta radio. Imam dodatni poslić koji me sat-dva svaki dan "veže" za komp, a i to jedva obavljam. Uvijek sam volio i manje zaraditi ako treba a da je posao vezan za interakciju sa drugim ljudima, sastanke, seminare, napolju, u pokretu i sl.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Dijelim misljenje, probao sam 3d vode, nije leglo.

    Super naravno za one koji udju u stos.
    I ovako sam vise za tabletom nego pc-em.
    Iako bi moja masina bila dream za 3d.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    @King - moze i ona , sporiji malo viewport al radit ce skroz ok

    Ja se slazem sa Bahom, i ja bi najradije uvijek bio vanka, na terenu, sa raznim ljudima, al jbga, predugo i previse zagazio u ovo da bi sad batalio i tako nesta pokusao napraviti..

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  16. Tensai

    Tensai Komšija

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Ja nedavno završio građevinski fakultet ali nema posla (znam, standardna priča). U zadnje vrijeme sam se aktivirao da radim kao freelancer, pa pomalo raduckam na nekim projektima, iako sam još u fazi učenja. Malo je moja struka nezgodna jer se ne može baš mnogo naučiti preko interneta, mora se tu otići na gradilište da se vidi kako se radi i šta se radi. Imam jednog prijatelja sa faxa koji mi malo pomaže, iako nije ni njegovo znanje na zavidnom nivou jer i on radi tek par mjeseci. Ako ima neko na forumu da se bavi ovim poslom nek se javi ako je voljan da pomogne(znam da ima Tale, on je građevinac ja mislim),
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Tale je geolog koliko znam.
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Re: RE: Re: Samostalni biznis (success priče)

    Ako ti nije zahmetli da i meni proslijediš koji link. :)
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Viaj Vedo biznisa. Vedo certified 3d designer :)
    Kurs 5 dana, hands on, 7 sati + sat rucka i 10 cevapa, milja maraka po studentu ;)
     
  20. black

    black Komšija

    Re: Samostalni biznis (success priče)

    Posalji i meni link ako nije problem :D da probam malo , znam u 3D CAD programima valjda ima neke fajde i od toga.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk