Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

Discussion in 'Generalna diskusija' started by sgtPepper, Nov 18, 2016.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa jeste al valja mislit i na duze staze pa od tog uplacivati staz i zdravstveno. U svakom slucaju najbitnije u svemu je da se moze garantovati stalna zarada pa i 500€ mjesecno onda je ok. Od tog 250 za staz i zdravstvo i ostane 750KM :D
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    A najgore je sto se ne moze garantovati stalna zarada. To sam spominjao ranije u nekim postovima. Kao freelancer moras znati koliko zaradjujes, i moras biti svjestan da nece svaki mejsec biti isti, naci nekakav optimum i cuvati za "lose mjesece".

    Meni npr Januar nema NISTA, bukvalno, ni tamo Juli isto tako - slabije. Zato i ne ocekujem, isto kazem radnicima da nece biti i da se okrenu drugim stvarima dok ne krene polako. Evo sad polako vec krece tek.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma nije ti nigdje zagarantovano, sem kakva drzavna firma. Svugdje ostalo sutra mozes biti tehnicki visak ili sl, nikad se ne zna.

    Samo polako Black, iako je ogromna ponuda 3D artista na trzistu, vecina su to Kinezi i Indijci, imaju super rendere al su nepouzdani do zla Boga. Tako da bjeze od njih skoro pa svi. Cim se pokazes odgovoran, ljubazan, odradis dobro posao na vrijeme , ljudi ce se vezat za tebe, jer zna da ce na vrijeme dobit ok proizvod. Tako ces vremenom par njih dobiti za sebe i onda neces znat kud udaras i od posla a i od para :D

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Probao veceras i Corona render za 3ds max (ima svoje materijale, svijetla itd bas kao i VRay). Evo jedan testni, ovo je raw rend bez Photoshop,a DOF, glare, bloom itd, sve je direkt iz rendera. Vrlo dobar render engine, ako ne i bolji od Vraya bar sto se tice interijera.

    http://imgur.com/a/5bGGP


     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. black

    black Komšija

    Jao koja furka ova realtime svjetla :D Jedva cekam da dobijem neki projekat sa manje soba da se bas mogu zadati sa detaljima , sad radim 4 kuce pa nemam bas vremena za detalje.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  6. black

    black Komšija


    Work in progress, modeling je odraden u 3ds max a rendering radim u Lumionu. Ovaj testni klip sa 720p reze se renderuje za 9 min na GTX 970. Nije neki kvalitet ali dovoljno za trenutnog klijenta :D
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    super, a zasto ovoliko sirok ugao objektiva, malo neprirodno djeluje.
     
  8. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Samostalni biznis (success priče) - 3D arch viz

    Ostalo po defaultu 15mm , stavit cu na nesto normalnije oko 20-24mm. Ima ovdje jos dosta posla , ovo je prva od 4 kuce koje trebam odraditi. Nadam se da cu moci copy paste vecinu stvari.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo detaljno sam pregledao topic i motivisali ste me da se i ja okusam u ovim vodama... uvijek mi je bilo zanimljivo. Imam stalno zaposljenje ali koja kinta vise mjesecno mi svakako ne bi skodila. Vrijeme je tu glavni faktor ali gdje ima volje ima i nacina. Good luck i meni i ostalima :mrgreen:
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Koji vray da ganjam za 3D max 2015 obzirom da vray 2017 ne radi na ovoj verziji maxa? Nalazim samo starije vray verzije pa ne znam sta od toga radi na max 2015.

    EDIT: Nevermind. Instalirao sam 3d max 2017 + vray 2017.
     
  11. black

    black Komšija

    Skidas v-ray 2015 ali v3.4 . Bolje da si skinuo 2014 jer ima vise crackovanih pluginova. Ja primarno koristim 2017 ali za neke pluginove imam i 2014 instalirano.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako instalirah ovu 2017 kombinaciju, 3D max se boota preko 45sec. Jako spor radi. I onda mi vray ne baca sliku:

    [​IMG]

    Sutra cu ga reinstalirati pa ako ne mogdne, onda cu i sistem ili neku drugu verziju skinuti. Mislim da ne grijesim u procesu.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Pregledaj 5SRW, covjek fino objasnio kako postavit Vray za primarni render, kako postavit scenu (svjetla, kameru, objekte itd). Ovo sad sto si upalio je Vray real-time preview. Pisem vec par puta, nemojte napamet lupat, pregledajte 5SRW, puno je lakse uciti "the right way" nego lutati i bezveze se zbunjivati.

    Normalno je da max boota toliko, nije flash majku mu pa da je instant xD Instaliraj ga na SSD pa ce bit 20ak sekundi
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    To sam sam obacio primjer kako bude crna slika. Nesto je ova verzija defektna, ili instalacija ili nesto drugo. Na SSD-u i jeste i 2015 je radila jako btzo. Ovaj mi puno laga. Sad mi je bacilo sliku (reinstalirao sam i drivere pa je mozda i to pomoglo) : http://pokit.org/get/?bc3aa7a35a4d0438e ... cb79a4.jpg

    ..ali se boota sada cijelu minutu. Mozda sam kakav mainer pokupio. Ko ce ga znati.

    cgpeers trenutno ne radi, (Opens for 48 hours on the 1st & 15th) pa cu morati malo sacekati jer 5SRW nisam nigdje nasao. Ako neko ima alternativnu "lokaciju", neka linka na PP. Ali imam ovih tutorijala od Ciro Sannino pa gledam malo i njega. Samo su me pocele zahebavati ove tehnicke stavri. Mozda mi je do sistema pa cu to sve poceti sa clean instalacijom da me ne podje zezati nekada poslije.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i kod mene se 3ds max 2017 pokrece jako dugo
    na obicnom je HDDu ali je bas bas spor,mada to je prvo pokretanje,ako ga zatvoris i ponovo otvoris,ici ce puno brze
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Reinstalirao sma sve i jednako sporo boota, nekada za 45 sec, nekada za min ali ne zeza pri radu sto je najbitnije. Bacio sma mu ovu scenu da renda nekoliko minuta 1080p 12 rays per pix i nije bilo problema ni crnih ekrana, srecom. Vidim nekome se u sred rendanja zacrni ekran ili se output dobije crn. Nadam se da tih mušica nece biti.

    [​IMG] [​IMG]
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Nikad takvu "musicu" nisam dozivio. Bitno je skontat kako Vray funkcionise, physical based je, pa svaki taj 'crn' ekran sto neko dobije je zbog neceg (neke postavke), a ne neki bug u samom Vrayu.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Vjerovadn, možda sam i ja nesto fulao mada ko zna kakvih sve instalacionih paketa "narodne verzije" ima.
     
  19. black

    black Komšija

    Koliko ja vidim bio je RT aktivan i izabrao si pogresan viewport. VRay renderuje aktivni viewport tako oznaci viewport od kamere prvo :)

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Taj gore print screen nije imao ni izvora svjetlosti. To sam samo otvorio 3d max da uzmem kao primjer kako bude crn ekran. Poslije sam klikao sta sam stigao samo da vidim da li ce baciti sliku tako da se ne sjecam ni koje su postavke bile. Jedino je nakon reinstalacije drivera dalo render ali je program bio sport, lagao je. Nevermind, sada sve radi ok.. fingers crossed.