1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Hvala puno za info, jedno amatersko pitanje. Kako lagano prepoznati fake satove?

    Tražim trenutno nešto po pik-u i ebayu, i vidim ima dosta dobrih polovnih satova u finom cjenovnom rangu (500-1000). Problem je što ima mnogo replika, pogotovo sa ebaya.
    Sad ne znam, evo uzeo sam prve što sam naišao na njih na pik-u sumnjive, pa da postam ovdje da dobijem neke upute šta gledati od low enda do high end satova.

    https://www.olx.ba/artikal/25291408/org ... den-sviss/

    https://www.olx.ba/artikal/23363580/sha ... shark-red/

    https://www.olx.ba/artikal/20043190/mus ... h-cal-265/

    .. ne znam. Jesul original, kako prepoznati?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Da bi znao jel kopija prva stvar koju moraš znati je kako original izgleda. Npr, nove kopije koje kinezi rade su veoma dobro urađene ali opet ne mogu se nositi sa orginalima.

    Evo ti primjer kako prepoznati kopiju,

    Najbolji način je usporedba sa slikama originala gdje se vidi koliko god se kinez trudio u usporedbi sa pravim kalibrom jasno se vidi manjak kvalitete u obradi i detaljima.
    Kopija
    [​IMG]

    Original
    [​IMG]


    Satove što si naveo, prva dva su originali, ali nemaju vrijednost nikakvu. Treća je Omega, ali u veoma lošem stanju, tako da navedena cijena nema veze sa razumom.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Hvala drug puno, ako mi zapadne nešto na oko, pm cu te, da se ne zajebem bezveze.
     
  4. kvaju

    kvaju Komšija

    Imam ovaj sat, zaboravim na njega totalno koliko ga ne nosam, zanima me vrijedi li ovo išta, kada bi ga stavio na prodaju, koliku bi cijenu mogao očekivati, imam kutiju koja nije u nekom stanju, i uz njega papire neke.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja kupujem sebi ove shark modele,imam 3-4 sata ,uzimam sa ebaya
    meni su se pokazali dobrim...ima modela sa lijepim dizajnom ,unutra je qvarc mehanizam,sto znaci da su tacni i imaju chronometre koji rade
    kvalitet je onako,osrenji ali im ni cijena nije nesto
    imam i jedan skuplji njihov,on me sluzi dobrih 5 godina i nema nikakvih ostecenja,sa njim sam bas zadovoljan
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Taj gore GC vrijedi jedno 50KM, i to ako ti neko ponudi prodaj odmah.


    Prinova, koja ide pravo u arhivu.

    Sinn 103 mint stanje, prva generacija '88/89 godište.

    [​IMG]
     
  7. kvaju

    kvaju Komšija

    Neki dan bateriju mjenjao, i ovaj urar baš ono govori ko fin sat, valjda nešto švicarski model neki nemam pojma, pohvalio ga, pa kontam da više vrijedi, al ok, hvala na procjeni.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Naštimo si i kazaljke za slikanje.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Naravno, to je pozicija kazaljki kada radiš fotografiju sata.

    Dial bude balansiran, i vidi se svaki natpis.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Znam, zato i kažem. Attention to detail. Respect!
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

  12. ming

    ming Veteran foruma

    Link nije ok.

    Šta si vidio?
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    https://youtu.be/CNzB9ahEcAM

    Ovaj Seiko na e bay-u

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    7s26 Seiko, koja je bila cijena? Ovo se kreće oko 70usd tako da sve ispod je vjerovatno neka muljaža. Bude ovaj model na piku ponekad.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ima ih dosta, od 70 pa do 100 dolara. Kontam nije valjda Kinez i to kopirao :D

    Ovaj je Seiko snk809. Nema na piku, ako ukucam samo Seiko 5 izadje ih mali milion, sve polovno
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

  17. ming

    ming Veteran foruma

    Kinez kopira F-91W od 9 dolara, kamo li ove skuplje stvari.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Predobro. Ma ovaj mi se svidio, samo staviti kožnu narukvicu ili NATO strap I ima da bude kao bombon, a nije skup. Ogrebem šta god imam tako da je ovo super. A volim manje, veći satovi mi jednostavno ne stoje.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Uzmi dobar je ovo i pouzdan sat. Samo ga čuvaj od vode, i jakih udaraca. 7S26 kalibar možeš kod nas servisirati za male pare, tako da si miran.
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ne kvasim sat kada ruke perem, a ne da se kupam sa njim :D

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk