Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Almir

    Almir Komšija

    hm najvise me brine to sa temp, bože biti nešto i bezveze, ovjes i sve oko ovejsa ako se čuje od njega je skupo

    jel bilo neke garancije od strane guma m, nešto jedan do 6 mjeseci.
     
  2. kio

    kio Komšija

  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Vidjecu sve sutra. Ima li neko iskustva sa 206 servisom u Sarajevu, vidim da ga preporucuju za Citroen.
     
  4. black

    black Komšija

    Lupkanje naprijed vjerovatno stabilizatori ili gumice na balans stangi. Provjeri pritisak u gumama mislim da je 2.4 preporuka za to auto na R16.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo jaranu na Mazdi crkla turbina 1.6 HDI 150k prešao


    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bratu od prijatelja crkla dizna na 1.6HDI, i to kad su posli na duzi put. Sreca pa nije bilo daleko, kod granice sa Hrvatskom. Ubacili polovnu, za 100 EUR, plus slepanje sto su platili. Kaze ova sto su izvadila crna od garezi.
     
  7. GV

    GV Komšija

    Rega servis, ali ja nisam nikada imao većih problema, a vala i ne pazim nešto ni kola. Idem kad baš moram, a do tada se pravim da ne primjećujem probleme. 106 iz.'94.

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sva se auta kvare, kod nas je najvise zastupljen VAG pa svijet misli da se samo oni kvare. Ista je situacija svugdje. Sad su motori i napucani sa KW a ide se na smanjenu potrosnju zbog euro normi. Nije ni cudo sto crkavaju dizne, jos sa nasim gorivom situacija je i dobra.
    Nego treba se opet okrenuti benzincima, lakse je davati novac na gorivo nego na dijelove.
     
  9. v33dran

    v33dran Novi član

    Ako ti to "truckanje" mijenja mjesto odakle se cuje, tj. prenosi se zvuk malo, a i ako imas osjecaj da auto "bjezi" malo u krivini, vrlo je moguce da je obicna kugla. Ja sam mislio da su stabilizatori, jer se inace i oni tako cuju, ali je ipak ovo hofno bilo
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vec sam par puta pisao,taj motor je lose konstruisan. Ima par gluposti koje ga uniste relativno mladog. Kad bi se dok je jos nov uradilo par zahvata presao bi milion bez kvarova.
    Ma uvijek je crna kad se izvadi,i crknuta i ispravna.

    Kad pogledas auspuh dizela sa dpf rekao bi covjek to je apoteka. Znaci mozes se vode napit iz one izduvne cjevi koliko je to cisto a kad otvoris motor i vidis usisnu i izduvnu granu,egr sistem ili taloge u karteru.....da ne povjerujes.
    Fakticki motor samo sakuplja u sebi svo to smece koje bi islo u atmosferu pa ga se kasnije poslije ciscenja to smece odlozi na neko kontrolisano mjesto na zapadu ili u potok ovdje kod nas :)

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kod cr motora, dizne su potrosna roba. 1.6 TDi motor izbjegavati u sirokom luku. Znaci kolega izvalio 5000 KM za 4 piezo dizne na 160k, Passat 7 auto kupio iz ovlastenog wv servisa, prvi vlasnik. Znaci ta kupovina u salonu i to, sve je to isto, radije odvuci kod majstora kao dino da to detaljno pregleda.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok, pogledaj 2.0 HDi i 2.0 TDi cr, motori nemaju mane jer se konstrukcijski naslanjaju na prethodne generacije motora. Kod nas ljudi kupuju dizele za gradsku voznju sto je smijesno, novi benzinci trose isto, jos se moze plin ugraditi na one koji vise prelaze.a novi dizel motori nisu predvidjeni za gradske voznje.
     
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Kod mene je vjerovatno bilo crijevo pocelo pustati od hladnjaka da bi u petak navecer skroz puknulo. Pocelo se dimiti iz motora. Jutros su ga odslepali i to mi jos zagrebase prednji spojler kada su ga tovarili. Rekao sam im da srede i to i sve ostale kvarove koje sam uocio pa cemo vidjeti. Planiram ga svakako odvesti cim ga dovedu u vozno stanje u Citroen servis da se utvrdi kilometraza. Danas sam zvao i rekose da bi trebalo na par mjesta da se moze vidjeti je li vracano ukoliko se ne budu poklapale kilometraze.

    Je li se neko susretao vec s ovakvim slucajem? Ukoliko ne bude stvarna kilometraza, odnosno u ugovoru bude stajalo 165k a stvarna neka druga, mislim da to mogu voditi kao lazno predstavljanje i da bi trebao imati pravnu osnovu da trazim sporazumni prekid ugovora i povrat novca.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koliko sam ja upoznat da tim kolometrazama recimo u satu i motornoj elektronici upravo ne trebaju da se poklapaju kilometraze. Na nekih predjenih 200k km treba da je razlika oko 1k km.



    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  15. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Jesi li ostavio dojam na piku ?
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    Svi su oni namazani, evo nek su ti kiloemtri vraćani i to ti potvrdio komšija meho koji ima dijagnostiku, ovi će ti reći da on nije mjerodavan da to utvrdi i sl
    Jedino za šta se možeš hvatati jeste ako imaš neki oblik garancije tipa 6 mjeseci, pa imaš tako te sitne budalaštinje uključene u to.

    Bio si u rangu sa param da kuppiš novo auto b klase(+2000) i da si rahat po raznim pitanjima min 4g, izabrao si drugu opciju a to je rizik i polovno auto, sad se moraš nositi sa time. Jedino ulaganje ti je servis i rega, al eto nebi da ti nešto pametujem al to je tako.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sori sto vam kvarim diskusiju, ali uklapa se djelimicno na ovo sto je Almir konstatovao za nova/stara vozila :)

    Neki dan vozio BMW 535d karavan - 2014, 313hp masina vuce odlicno. Bas mi se auto svidio, pa da se raspitam da li je neko upoznat sa serijom, problemi, mane, bolje alternative i sl.?

    Nebi sad uzimao nista, ali cim mi na Golfu istekne garancija, znaci za 1.5g najdalje. Razmisljam uzeti polovan, tj. 2g star jer pretpostavljam da ce mu za to vrijeme najvise pasti cijena. Import iz Njemacke bi bio optimalan, gledam idu sad po 35kEur sa odlicnom opremom.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    To je N57 motor. I on ima problema sa timing chainom, bas kao o N47, doduse u manjoj mijeri. A i 2011 je bila neka revizija lanca i zubcanika, pa moguce da je problem jos rijedji. Ako dajes tolike pare, onda mozes i preventivno zamjeniti lanac i sve sto uz to ide (2500KM) da ne razmisljas hoce li ti puknut lanac i sasuti cijeli motor.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sta je s tim lancima ne ide mi u glavu i vw je zasrao sa tsi evo vidim i ostali ne kontam sto su fusarili na materijalima?
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja bi vjerovatno uzimao sad ove generacije 2016-2017 dok im malo cijena spadne. Nadati se da su ispolirali taj problem. Gledam kao alternative i Audi A6, te mozda i Passat kakav. Da li su dosljedni? Relativno je bitno da ima dobru opremu, a iz onog sto sam vidio BMW tu ne stedi.

    * A upravo sad vozam VW TSI-a, nisam cuo za taj problem ranije, neka puca dok je pod garancijom pa neka ga mijenjaju.