Server za small business

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vedo, Jan 31, 2015.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Potreban je server za jednu firmu. Server koji sada imaju je zastario, pa je vakat da uzmu novi. 8 racunara ce se putem gigabitnog switcha kaciti na ovaj server, na njemu se drze svi fajlovi, tako da je prioritet br.1 brza pretraga dokumenata (kao i sam sadrzaj dokumenta, npr ukucaju prezime i treba u svim wordovim dokumentima pronaci gdje se spominje to prezime itd) i indexacija.

    Switch ce biti ovaj, http://shop.imtec.ba/cisco-mrezna-oprem ... witch.html , da li je on ok?

    Imaju ponudu za 2 servera

    HP

    [​IMG]

    IBM

    [​IMG]

    Vrijedi li ovaj IBMov 2.000 KM vise? Vidim da ima nesto brzi CPU, ali ima i samo 24 GB rama (dok ovaj HPov ima 32GB rama). Ove ostale komponente od ovog IBMa ne razumijem.

    Jer im je prioritet brz pristup diskovima, ja im predlazem da izbace ove obicne serverske HDDove i da ubace SSDove, ne obicne vec serverske (skuplji su oko 5x). Hoce li biti kolika razlika (za njihove potrebe) sa njima naspram ovih HDDova koji rade na 10.000 rpm i 15.000 rpm?
     
  2. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kada već idu u "rekonstrukciju", ja bih išao na neki managed switch ako to finansije dozvoljavaju. Za servere ti ne bih znao reći ništa, ali te mogu uputiti na još jedno mjesto čisto da zatražiš ponudu na osnovu onoga za što će se koristiti server :)

    edit: Možeš i na smart od Cisca, nije plaho skuplji. Šta je sa UPS-om? Vjerovatno bi bio vakat i da se baterije zamijene.
     
  3. h2o

    h2o Aktivista

    Po drugoj stavci za IBM dobijas jos 24GB rama, pored 4GB, tako da je ukupno 28GB.

    Treca stavka je RAID kontroler. Cetvrta stavka je cache za RAID kontroler 512MB. Ovo je bitno jer si i sam rekao da ce se cesto pristupati hard diskovima.

    Peta stavka su hard diskovi, 300 GB koji su vrte na 15k. Mozda premalo jer je to minimum za RAID5, a nedovoljno za RAID 1+0. Ovo je sve pod pretpostavkom da uz server dolazi HD za OS.

    Sesta stavka ti je dodatno napajanje. Koje sluzi za redudantnost. Oba ce raditi paralelno, i ako jedno crkne server moze raditi bez problema.

    Sedma stavka ti je USB memorija za pokretanje VMware-a, umjesto instalacije na hard disk.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Aha, al opet mi nista nije jasno :D
    Jel vrijedi taj IBM 2000 KM vise?
    I taj switch, predlozite koji je bolji, tj. Sta je prednost tog managed switcha?
    I jel treba uzimati SSDove za taj IBM / HP, za njihove potrebe?
     
  5. black

    black Komšija

    Taj HP podrzava SSD caching tako da ima smisla kupit i SSD uz njega ali neki manjeg kapaciteta.

    Koji ce sistem ici na njega? Windows Server 2012?
    I to treba uracunati 500 do 1000 KM.

    Edit

    500 KM je Server Foundation , do 15 korisnika

    1000 KM je Server Essentials , do 25 korisnika

    Inace mislim da je to overkill za neku firmu sa 8 korisnika ako ce biti samo file server.Mogu ustediti pola para ako uzmu HP ML320 i ubace 4 WD Enterprise diska i jos 4 GB ram-a.
     
  6. h2o

    h2o Aktivista

    Pa vrijedi, nisu nikakvi bezvezni dodaci... Sada sve zavisi koliko cesto tih osam korisnika salje upit na server. Moze se lako desiti da je overkill taj IBM, tj. ti dodaci.

    Nisi napisao trenutnu konfiguraciju i zapinje li im rad? Mijenjaju li server jednostavno radi starosti ili bas radi poboljsanja performansi?


    Edit: prestignu me black sa konstatacijom da je potencijalni overkill.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Server koji sad imaju je placen preko 5000 KM 2007.god. I trenutno im je megabitna mreza, imaju nekih 4-5 megabitnih switcheva (dodavani kako im je posao i br zaposlenih rastao).

    Zahtijevi za pretragu se salju cesto i to im je sto steka najvise. Zato sada ide gigabitna mreza + novi server. E sad, treba uzet stvar koja pruza najbrze pretrage, a kontam da su tu onda najvaznije stavke brza mreza + brzi diskovi u serveru.

    I ovo sto ste spomenuli taj managed switch - kakva je njegova prednost nad ovim Cisco-vim gigabitnim swithcem?
     
  8. black

    black Komšija

    Pa onda bolje uzeti neki slabiji server i ubaciti unutra 4 SSD-a u RAID 10.Mogu i consumer SSD-ovi.

    Ili dva veca u RAID 1.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Citao sam o consumer SSDovima, 850 Pro npr., na njih je garancija 10 god od Samsunga. Al na svim forumima govore da nisu dzaba ovi serverski SSDovi 5x skuplji, i da se covjek ne zeza da ubacuje te "obicne" SSDove u biznis servere.
     
  10. black

    black Komšija

    Pa koliko sam shvatio tu ce vise biti read nego write opterecenje sto ne bi predstavljalo problem consumer SSD-ovima.A svakako RAID 10 nudi dovoljno zastite.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako je to argument onda stvarno... :D Nije dzaba ni K procesor solidno skuplji, X da ne govorimo? Znaju da tu mogu da muzu pare koliko hoce, firme ne pitaju.
    Mislis da 850 pro nije na nivou tih serverskih bar od prije par godina sta se tice pouzdanosti, ja cisto sumnjam... A nisu ni oni uzeti da se mijenjaju nakon 1-2god nego prije 4-5. I ne djeluje mi to uopste zahtjevno toliko sto se tice read/write.
     
  12. black

    black Komšija

    Ova dva servera su totalni overkill , 6 jezgri za obicni file server.Prikladniji je Xeon E3 u HP ML310e G8 v2 , cijena u Imtecu 1800 KM.ubaci jos 2 SSD-a od 1TB po 1000 KM i 4 GB DDR3 ECC memorije oko 150 KM.

    Ovaj server dolazi i sa 1 TB HDD tako OS moze na njega a moze se i lokalni backup raditi.

    Evo ovo je enterprise SSD http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 86041.html
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma ovdje je disk najveci problem, sve ostalo je nebitno, eventualno brzina mreze ako su u pitanju veci fajlovi.
     
  14. black

    black Komšija

    [​IMG]

    Evo SMB3 u akciji , ako su masine Windows 8 i Server 2012 ne treba nista konfigurisati , ne treba ni managed switch.
     
  15. black

    black Komšija

  16. Vedo

    Vedo Moderator

    pricao sa IT tipom koji ce ovo sve da konfigurise itd, i on mi rece da u ove servere ne ide SATA HDD, tj obicni HDD/SDD, nego da je neki drugi konektor. Jel to istina, moze li npr u ovaj ponudjeni HPov server ubaciti 2x Samsung 850 Pro u raid?
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne znam tacno za ove servere (mrsko mi provjeravati :smt003 ), ali najcesce je u pitanju scsi i sas, ali obicno ploca ima i pokoji sata konektor... ako nema, ima adapter :smt003
     
  18. black

    black Komšija

    Diskovi su u ladicama ( drive caddy ).Iza ladica se nalazi backplane koji putem jednog SAS porta SFF 8087 spojen na RAID kontroler.Ali na backplane-u su obicni SATA / SAS portovi.Na SAS port moze SATA disk ali ne obrnutu.

    [​IMG]
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    E cuj moze, to mi je korisna informacija.. nisam ni razmisljao da provjerim :D
     
  20. black

    black Komšija