Servis skenera

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by kolinsb, Nov 16, 2016.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Ako može mala pomoć :) zanima me, tko u BiH radi servis Fujitsu skenera? Na poslu imam profesionalni skener Fujitsu fi-6670 (http://www.fujitsu.com/us/products/comp ... on/fi6670/) kojemu je izgleda otišla lampa, pa bi ga trebalo poslati na servis.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Avacom i Systemone su radili, provjeri sa njima
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sve pametne firme su pocele leasat svoje skanere i printere, tako da se ne moraju brinuti o tim glupostima ;)
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Zela, ovo nije firma, nego sud koji se finansira iz budžeta Ze-Do kantona. Sud nema mogućnost da kupi stalno sredstvo, i ista se obezbjeđuju od stranih donacija, od donacija s državnog nivoa (preko Visokog sudskog i tužilačkog vijeća) i iz budžeta Ze-Do kantona (koji raspiše tender jednom u zilion godina i kupi neki PC ili printer). Ovaj skener je došao kao donacija u sklopu IPA projekata, cijena mu je bila ~7500KM. Kompletna ova oblast je neuređena. Ovaj skener nam je doniran, a za održavanje se mi brinemo. Već nam je sugerisan manage printing model, ali to je skoro nemoguće provesti u sudovima, zbog načina rada, a ovaj model podrazumjeva nekakvu centralizaciju, manji broj brzih mreznih duplex printera (kako ces natjerati sudiju da ide na hodnik uzeti ono što je otprintao???). Printa se na 2 vrste koverti i klasični A4 papir. Trenutni budžet nam ne dozvoljava rentanje printera, čak i da je jedan u pitanju (najjeftinija ponuda koju sam dobio je 120KM+PDV za 5000 ispisa + 2kf+PDV za svaki sljedeći). Tužno i žalosno, ali je tako.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ko nije radio sa javnim institucijama i firmama i nije imao dodira sa zakonom o javnim nabavkama je sretan čovjek :smt003
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Potpuno si u pravu :) evo mi kuburimo sa Lexmark 312/410 printerima (toner preskup, drumm unit još skuplji), koji su kupljeni što preko tendera VSTV-a, što preko raznih tendera EU. Zakon o javnim nabavka je pun rupa i ti praktično ne možeš kupiti šta ti želiš. Odgovor je u čl. 14. st. 5 Zakona o javnim nabavkama koji kaže sljedeće:

    praktično ne možeš u tenderu navesti da želiš samo lupam HP LaserJet 2055dn, jer si time "favorizirao" samo one koji rade s HP-om, a iz utrke izbacio one koji ne rade s HP-om, i onda u obliku "ekvivalenta" mi dobijemo smeće od Lexmarka, Brothera i sl. Pojedini advokati su se specijalizirali za rupe u ovom zakonu, i piče žalbe ko lude, a advokatu troškove žalbe plaća onaj ko je raspisao tender, kao i komisiji koja odlučuje o žalbi, bez obzira na ishod ccccc