SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. iadmir

    iadmir Novi član

    Gdje kupuješ odnosno, ko nudi po toj cijeni ako nije tajna?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    To je taj samo što je kod mene 128GB, nije mi trebao veći jer mi 850 Pro služi za igre. Bio je oko 80€ preko Overclockers UK.
    Samo obrati pažnju jer postoje dva modela ovog ssd-a: NVME i AHCI, razlika je samo u jednom slovu (VPV i HPV) s tim što dosta manji broj ploča na tržištu podržava boot-anje sa NVME drajva. To su u principu samo X99 i Z170 ploče. Ja sam morao čekati na bios update da bi mogao koristiti NVME protokol za boot.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    @Sena

    Ja niti na jednom disku nisam primjetio bilo kakav problem. Testirao sam ih davno, i znam da se brzina poklapa sa onom navedenom.
     
  4. kio

    kio Komšija

    Djeste raja :) Ima li kakva preporuka za SSD 240/480 giga? Kupujem za mjesec- dva, pa da se raspitam. I je li ko probao klonirati HDD na SSD, da znam sta me ceka :/
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Za kloniranje macrium reflect kod mene proslo bez problema.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Samsung 950 Evo / Pro? Ne vjerujem da će se kod nas do tada pojaviti ovi novi Intel..
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    950 pro.
     
  8. kio

    kio Komšija

    @Enis @Sena @Forza, jeste li kupovili preko PIK-a, pretpostavljam da jeste? :)
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jesam prije, sada vise ne, meni je computer universe tito.
    Malo skuplje ali znas 100% da je novo, dok su meni sa pika stzali sumljivi artikli, imao sam dva defektna proizvoda, hd 7950 i asus rampage iv extreme, cekao sam vise od mjesec za povrat novca.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    SSD sam uzeo u svapskoj radnji preko neta vibu online.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Realno nije ni neka velika sreća po pitanju eventualnog servisa / garancije kad nešto kupiš vani zbog slanja, ali eto otkad sam ja "otkrio" computeruniverse.net prije nekih 7-8 godina, dosta raje je kupovalo preko njih, dolazi uredno na BHP, platiš carinu i ostalo..

    Ne znam je li iko vidio Samsung 950 seriju u ovim našim radnjama?
     
  12. cryptex

    cryptex Novi član

    Na lageru ne, doduse savjetujem da nazoves WinWin i vidis mozes li poruciti. Ipak i provjeri na winwin.rs. Sve sto ima tamo mogu dobaviti.


    Keep in mind, u 95% slucajeva je stornirano osim ako izricito ne trazis fiskalni. Na kraju krajeva, bolje preko PIK-a uzeti. "perop" je provjeren sto se mene tice za masu stvari, i mickey je dobar i mislim da je poceo cisto raditi.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Ne tražim ja, već kolega kio, ja sam na Intel 750. Elem, fora je u tome što smo mi u 2016. sa aspekta komponenti za entuzijaste, uz realno smanjenje potencijalnog desktop tržišta, u goroj situaciji nego početkom 2000. kad se pokretao HWB i kad smo mi uvezivali lokalne prodavače sa proizvođačima da bi se mogle kupiti neke komponente.. Znaš kako je, kad mušterija prelomi, nema gore informacije od "nemamo, ali možemo vam naručiti" :)

    @kio: Uglavnom, 850 ima na par mjesta, samo bi šteta bila to kupovati (iako ćeš biti zadovoljan performansama) kad je vani već i novija serija..
     
  14. cryptex

    cryptex Novi član

    PIK majka sto se tice stvari koje kod nas nemaju.
     
  15. kio

    kio Komšija

    Nije mi tolika "hica" :) Tako da mogu sacekati, mozda dodje 950 za mjesec -dva :) samo po kojim cijenama xD
     
  16. Phobius

    Phobius Novi član

    Raja, može li jedno pitanje?

    Ja imam Kingston HyperX SSD od 120 GB kao OS drive i još uz to neki stari Seagate 7200 250 GB drive. U mom MS Black Widows kućištu je taj Seagate jako bučan. Palit GTX970 na idle/light radu je nečujna, jer je njen ventilator tada na 0 RPM. Čak sam zamijenio i ventilator na napajanju (Cooler Master B600), da bih ga utišao i to sam uspio. CPU hladnjak je Arctic Freezer Xtreme na silent profilu, tako da je zaista taj HDD najbučnija komponenta u ovom zvučno izoliranom kućištu. Kako mi je ovaj računar u dnevnoj sobi i koristim ga uz Steam Big Picture i Xbox One gamepadove, volio bih da to utišam uz dodatak podatkovnog prostora. Eh sada, da li da idem na WD Blue 5400 od 2TB ili na neki SSD od 240 GB (navodim ovo radi planiranog budžeta). Šta mislite koliko bi taj HDD zaista bio bučan u poređenju sa ovim mojim starim od 250 GB i u poređenju sa tišinom koju pruža SSD? SSD je totalno tih, ali je 240 GB ipak malo (mada se možda i može to sve koristiti sa 120 GB + 240 GB).

    Tišina na idle/light radu mi je jako bitna, jer taj komp korstim i za Kodi, kao media centar.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Idi na wd green, oni su najtisi, neces ga cuti. Tom starom prosviro lezaj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. Phobius

    Phobius Novi član

    Svakako sam razmatrao WD green, ali ovaj novi WD blue od 2TB je faktički rebrandiran WD green. Dakle, ne moram se brinuti da će HDD praviti buku koja je toliko primjetna u ovom mom slučaju?
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako hoćeš tišinu onda uzmi 2.5" disk.
     
  20. Phobius

    Phobius Novi član


    Ne znam, čitao sam da su ovi desktop HDD-ovi na 5400 tihi kao i 2,5'', pogotovo ovi noviji?