SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ili uradiš promjenu u AHCI (Bios); Ulaz u Safe Mode; Restart; Eto ga, radiće.
    Za zaboravne...
     
  2. kio

    kio Komšija

  3. kio

    kio Komšija

    Pripremam se za kloniranje HDD na SSD. Posto u pitanju dvije partice, moze li se nakon kopiranja na SSD ta particija izbrisati i alocirati prostor. Pokusavam sa exclude files, ali presporo radi. Koristim Acronis True HD.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne kontam zasto kloniras dvije particije ? Treba ti samo sistemska, ostavt ces taj hdd.. ?
     
  5. kio

    kio Komšija

    Pa da :) Ali kako vidim ne postoji opcija kloniranje jedne particije.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

  7. kio

    kio Komšija

    J+++ me clone preko Acronis :) Sada imam LogonUI.exe, the memory could not be written, ne mogu se uposte logovati kada bootam SSD. Znaci moram sve ponovo, probati cu sa ovim drugim alatom :S
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    kako ba nema opcija u acronisu da kloniras samo jednu particiju? Ides na opciju backup partition a ne backup disk
     
  9. kio

    kio Komšija

    Ja sam isao na clone disk? :)
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Taj acronis ti je smece ne znam da sam ikad uspio s njim napraviti posao da nije nesto zezalo, imam i original key negdje dobio sa ssd ali ni on nije radio. Probaj sa Macrium Reflect, ima free verzija.
     
  11. kio

    kio Komšija

    Evo upravo se blize zadnji postotci za Macrium i on je ekstra :D Samo kopiram OS particiju :) Hvala na preporuci.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja sa Acronisom vec desetak godina i sve ok, ne znate koristiti program :D
     
  13. kio

    kio Komšija

    https://www.youtube.com/watch?v=K53M3YSMLMo ma krenes od ovoga, a jos sam nasao tonu upustava i tako sam radio i kopira i dobijem gresku. Evo sada ce se zavrsiti sa Macriumom pa vidim. Da vas pitam, koja je procedura poslije clone, kada vidim da je stabilno brisem c particiju sa hdd :)
    Edit:
    Ja fakat ne mogu da vjerujem jbt. Znaci toliko je jednostavno kloniranje ali meni nikako da uspije u pm... Klonirao sa Macriumom, evo kako izgleda stanje u disk manageru:
    https://www.dropbox.com/s/rewhg7d5stkmt ... 1.JPG?dl=0
    Stavim SSD prvi u boot order, sata controlers: ahci. I prilikom bootanja cujem disk kako melje, znaci ssd je na ignore :)
    Fakat nisam vise pametan, jedino da promjenim naziva (E:) diska koji je SSD, to sam guglao kao rjesenje.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    uputsvo za acronis ti je da uradis backup particije i poslije recover tog backupa na neku drugu particiju.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Iskljuci ostale diskove, ostavi SSD pa vidi da li na njemu uopste ima boot.

    Pritisni win dugme + R i kucaj: msconfig

    Vidi u boot sekciji da li ima jos boot diskova:

    [​IMG]
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    ako je problem boota onda je ocito da ni na prethodnom disku nije bila boot particija na njemu vec na drugom, tako da nije do clone alata.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Dobro si, kao sto je kod mene bilo. Sistem na SSD-u a boot na jednoj od 1TB HDD particija.
     
  18. kio

    kio Komšija

    U medjuvremenu sam bio iskopcao disk i probao, nista. Kao da ne postoji nikakv boot. Vratim disk, sada racunar neće da se upali, izgubi pola dana i jos racunar se nikako ne pali. Sta predlazate, napraviti bootabilni usb i na ssd instalirati novi OS.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci ubaciš sve diskove kao prije pa i taj SSD i nece da boota ? Koja je greska, gdje tacno zapne, kako mislis nece da upali ?
     
  20. kio

    kio Komšija

    Ma neće racunar uopšte da se upali. Gori signalna lampica na maticnoj ali nista. Ni ventilatori i makac. Greška koju izbaci kada je samo sad skopcan sam uslikao ali lumia 640xl je nije snimila u galeriju. Uglavom je greška kao da nema diska, vidljiv je u biosu ali kada se racunar restarta izbaci poruku da kao fali disk. Nakon toga priključim hdd tj kablove i cd i racunar neće da se upali. Vidjeti cu ujutru, malo je reci da me nervira.
    Edit:
    Za paljenje je zezao kabal koji vodi od maticne do prekidaca za "paljenje". Malo pomjerio kabal sve je OK :)
    Jedino jos ostaje kako rijesiti problem ssd :)