Tutorijali za umrezavanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 18, 2009.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Povezivanje u mrezu dva racunara preko crossover kabla + sharing podataka


    U ovom uputstvu ću pokušati da objasnim, kako se povezuju dva računara bez korištenja switch-a (korištenjem posebnog mrežnog kabla, tzv. crossover kabla) i kako se dijele datoteke između ta dva računara. Trudit ću se da sve objasnim što jednostavnijim riječnikom, kako bi uputstvo razumjeli i oni koji se nikad nisu susretali sa računarskim mrežama, niti iste konfigurisali (radi takvih se i piše ovo uputstvo). Znači, trebamo napraviti mrežu kao na sljedećoj slici:


    Da ne bismo previše pričali, bolje je da krenemo nešto i raditi :) Za ono što želimo napraviti i pokazati u ovom uputstvu, potrebna nam je sljedeća „oprema“:

    1. Dvije LAN kartice (skraćen naziv za mrežnu karticu), za svaki računar po jedna. Svi noviji računari imaju integrisane LAN kartice, a u slučaju da je u pitanju neki stariji računar (PII, PIII pa i neki P4), postoji mogućnost da on nema integrisanu LAN karticu, pa je treba kupiti PCI LAN karticu i pravilno je instalirati – neću objašnjavati kako se instalira kartica. LAN kartica košta 15-20KM (zavisno od toga da li je 100Mbps (stomegabitna) ili 1Gbps (gigabitna)). Naravno, gigabitna kartica omogucava dosta veću brzinu od stomegabitne. Teoretski 1Gbps=1024Mbps=128MBps
    1Gbps = 1 gigabit po sekundi
    1024Mbps = 1024 megabita po sekundi
    128MBps = 128 megabajta po sekundi

    Da jos razjasnim oznake, jer tu vrlo često dolazi do zabune

    1kbps = jedan kilobit per second (jedan kilobit po sekundi)
    1kBps = jedan kilobajt per second (jedan kilobajt po sekundi)
    1Mbps = 1mbps = jedan megaBIT po sekundi
    1MBps = 1mBps = jedan megaBAJT po sekundi
    znaci, najbitnije je slovo B. ako je ono B onda je KILOBAJT, a ako je ono b onda je KILOBIT. slovo K(k) može biti malo ili veliko i ono nam NE GOVORI NIŠTA! Svi poznatiji browseri pokazuju brzinu download-a(upload-a) u KILOBAJTIMA, jer tad imamo bolju predstavu za koliko ce nam se vremena npr. skinuti pjesma od 5MB, dok je standard prikazivanje brzine u kilobitima (megabitima), kako to rade provideri u svojim cjenovnicima.

    Iz posljednjeg se vidi, da brzinu gigabitne kartice mogu iskoristiti samo računari sa diskovima kod kojih je brzina čitanja preko 100MB/s, a takvih nije bas mnogo. Stoga nas mnogo više zanima 100Mbps mreža za neku kućnu upotrebu, pa nam treba takva i kartica. Realno, protok kod 100Mbps mreže je maksimalno nekih 11MB/s (megabajta po sekundi).
    Slike ispod pokazuju kako izgleda integrisana LAN kartica i PCI LAN kartica:



    2. Mrežni kabal. Postoji više vrsta mrežnog kabla, a najviše razlikuju se po kvalitetu materijala od kojeg se prave (ovdje se misli na bakar od kojeg se pravi žica). Danas se najćešće korisi cat5e kabal (kojeg ćete najčešće naći u našim trgovinama) i cat6e kabal (koji se najviše koristi na gigabitne mreže, jer je kvalitetniji od cat5e – par pfeninga je skuplji). Koji od ova dva ćete korisititi sasvim je nebitno. Ovdje treba napomenuti, da crossover kabal ne bi smio biti duži od nekih 20m. Ako vam baš treba duži kabal od 20m, možete ga napraviti (kupiti) pa probati, ali ako bude nekih problema, 99% je problem u dužini kabla, i u tom slučaju će vam trebati switch (koji služi i kao neka vrsta pojačala) ili ćete se morati snaći sa kraćim kablom (do 20m). Naravno, možete kupiti i gotov crossover kabal određene dužine (tzv. patch kabal, koji je obični mrežni kabal, ali „tvornički“ napravljen, sa gumenim zaštitama na konektorima). Na prvoj slici ispod je UTP kabal sa standardnim bojama, a nadrugoj slici je patch kabal sa tvornički stavljenim konektorima:



    3. Dva UTP konektor. To su standardni 8-pinski konektori, koje možete kupiti u svakoj trgovini računara i računarske opreme. Evo i kako izgleda UTP konektor, sa označenim prvim i osmim pinom (kad stavljamo kabal u konektor, konektor moramo okrenuti bas kao na prvoj slici, tj. da nam pinovi budu s gornje strane). Na drugoj slici vidimo konektor i sa druge strane.


    4. Za stavljanje UTP konektora na mrežni kabal (taj postupak se zove krimpovanje) se koriste mrežna kliješta (koštaju 20-tak KM). Na tim liještima se obično nalaze 2 "žlijeba". Jedan je RJ11 (tzv. telefonski konektor sa 4 žice), drugi je RJ45 (mrežni konektor sa 8 žica). Sa klijštima sa slike je moguće staviti i 6-pinski konektor (ja nisam vidio da se ovdje igdje koristi. možda negdje u USA).


    To je što se tiče alata i materijala koji nam je potreban da umrežimo dva računara. Sada ću objasniti šta je to mrežni kabal i kako se pravi crossover kabal. Mrežni UTP (Unshielded twisted pair – na naški bi to bukvalno preveli kao „nezaštićeni uvijeni par“) kabal ima 8 žica (4 parice). Za prenos podataka kod 100/10Mbps (stomegabitne i desetmegabitne mreže) se koriste dvije parice (ili četiri žice). Dvije se koriste za slanje podataka. To su: Tx+ i Tx- (Tx je TRANSMIT tj. slanje podataka). Dvije za primanje podataka. To su Rx+ i Rx- (Rx je RECIVE tj. primanje podataka). Gledajući na konektoru, to su PIN1, PIN2, PIN3 i PIN6 (naravno, s lijeva na desno). Preostale 4 žice se koriste kao mase, a možemo ih koristiti i za nesto drugo (npr. da dovedemo struju od adaptera – utičnice do nekog uređaja – routera, access pointa itd. itd). Znači, te preostale 4 žice nam i nisu tako bitne. Da bi svima bilo lakše (i onima koji prave kablove, a i onima koji kasnije nešto prepravljaju na mreži) uveo se standard, pa se tih 8 žica obilježava sljedećim bojama (te boje se vide na jednoj od prethodnih slika):
    1. bijelo zelena
    2. zelena
    3. bijelo naranđasta
    4. naranđasta
    5. bijelo plava
    6. plava
    7. bijelo smeđa
    8. smeđa

    Napominjem, to je standard, ali ćete nekad naići na kablove koji nisu u tim bojama (najčešće neki kineski). Ovo je bitno, jer kad pravimo kabal, zapravo slažemo boje, i njih je dosta lakše zapamtiti. Znači, bitan je raspored žica, a najlakše ga je zapamtiti prema rasporedu boja.

    Evo kako izgleda raspored boja za standardni straight kabal (kabal koji se koristi za povezivanje računara preko switcha). Slika pokazuje dva standarda tog kabla (ja najčešće koristim 568B, i taj raspored ću koristiti i u ovom uputstvu):



    Znači, nikakva mudrost. Na oba konektora (čitaj: na oba kraja kabla), isti raspored žica. Na PIN1 ide bijelo zelena (i na jednom i na drugom UTP konektoru), na PIN2 ide ide zelena (i na jednom i na drugom UTP konektoru) i sve tako do PIN8. NE SMIJE SE DESITI da npr. Na PIN1 imamo bijelo zelenu na jednom konektoru, a na drugom imamo npr. plavu, pogotovo kod onih žica koje prenose podatke. Taj kabal NEĆE RADITI!!! Evo sad nekakav kratak postupak, kako se stavlja konektor na kabal:

    1. sa kabla skine vanjska plastična izolacija u dužini od neka 3cm. Pri tome moramo paziti da ne oštetimo neku od žica;
    2. „raspletu“ se žice, tako da imamo 8 žica, a ne 4 uvijena para, jer nam treba svaka žica ponaosob;
    3. polako slažemo žicu po žicu s lijeva na desno, pri tome ih peglamo. naravno, pridržavamo se jednog od prethodno navedenih standarda, 568A ili 568B (pogledaj 9. sliku odozgo);
    4. nakon sto smo fino složili žice po nekom od standarda, konektorskim kliještima ih skratimo na nekih 1-1,5cm, usput poravnavajući vrhove i držeći žice prstima da se ne bi ispremještale. zatim drugom rukom uzmemo konektor, okrenemo ga tako da gledamo pinove, i uguramo žice u njega. još jednom dobro provjerimo, da se nije promjenio raspored žica, i da li su žice došle do vrha konektora, kako bi ih metalni pinovi uhvatili. ako je sve ok, onda konektor dobro stegnemo kliještima. poželjno je imati i tester kablova, da se odmah provjeri ispravnost napravljenog kabla.

    Na sljedećim slikama ću pokušati prikazati kako ja to radim (sorry radi loših slika, jer sam ih pravio mobitelom). Žice (boje) sam slagao prema 568B standardu (PIN1-bijelo naranđasta – krajnja lijeva žica, PIN8 - smeđa – krajnja desna žica). To je što se tiče običnog kabla (straight)
    1. skinemo vanjsku izolaciju

    2. razdvojimo žice

    3. slažemo žicu po žicu držeći se jednog od standarda (u ovom slućaju 568B)

    4. kad smo sve žice poredali kako treba, ispeglamo ih prstima sto bolje možemo

    5. kad smo fino ispeglali žice, kliještima ih skratimo i usput poravnamo vrhove. žice dobro držimo prstima, da nam se ne ispremještaju

    6. i na kraju, još jednom dobro provjerimo raspored žica, i pažljivo ih uguramo u konektor. dobro provjerimo raspored, i da li su sve žice došle do vrha konektora, a zatim konektor zakrimpamo kiještima


    Sve ovo se odnosilo na nekakav generalni način pravljenja kabla. Kad je u pitanju Crossover kabal, kakav nama treba u ovom slučaju, on se od standardnog razlikuje samo po rasporedu žica. Evo kako taj raspored izgleda:


    Slika pokazuje raspored žica i na jednom i na drugom kraju kabla. Isti kabal se može koristiti i za stomegabitnu mrežu i za gigabitnu mrežu. Razlika je samo što se kod gigabitne mreže koristi svih 8 žica.

    Napokon smo završili sav onaj "fizički" posao. imamo spreman kabal, sad idemo povezati s njim računare, i provjeriti da li je on ispravan. jednostavno jedan kraj kabla u jednu mrežnu karticu, drugi kraj kabla u drugu mrežnu karticu. na karticama bi trebala da svjetli bar jedna lampica (označena imenom LINK), ali nam to još uvijek ne govori da je kabal ispravan. idemo podesiti ip adrese na mrežnim karticama i tad ćemo saznati da li je kabal ok, ili nije. evo step by step, kako to izgleda na WindowsXP-u. samo pratite slike, i ne možete pogriješiti (ona vještica iz Hug-a laže :mrgreen: )
    step1: Start ---> Control Panel

    step2: Network and Internet Connections

    step3: Network Connections

    step4: označimo Local Area Network (može ih biti više, u zavisnosti od toga koliko imate mrežnih kartica. Crossover kabal je uboden u onu na kojoj nema crveni X - kao što je Local Area Network 4 i 5 na slici)

    step5: kad smo selektovali Local Area Network, desni klik pa onda izaberemo Properties

    step6: u novom prozoru označimo Internet Protocol (TCP/IP) i kliknemo na dugme Properties. Ispravnom instalacijom mrežne kartice, instaliraju se i svi potrebni protokoli, među kojima je i ovaj. protokol je "jezik" kojim međusobno komuniciraju mrežni uređaji. ima ih više vrsta, ali je nama zanimljiv TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol- naziv mu sve govori). Na ovom protokolu je zasnovan internet

    step7: Označimo Use the following IP Address. Polja za unos IP adrese, subnet maske, gateway-a i dns-ova postaju aktivna. Unesemo IP adrese kao na prvoj slici. Na jednom računaru 192.168.0.1, a na drugom računaru 192.168.0.2. subnetmaskak je ista za oba računara, i treba biti 255.255.255.0. Na jednom compu to treba izgledati ovako:


    Testiranje mreže

    Kad smo podesili ip adrese, time smo završili sa podešavanjem mreže i mrežnih parametara. Ostaje nam da provjerimo da li nam ta mreža radi kako treba. Najprije trebamo isključiti SVE firewall-e ili ih podesiti tako da ne blockiraju lokalni saobračaj. preporučujem da ih isključite, bar dok ne provjerite da li sve fercera kako treba, a to ćemo uraditi na sljedeći način. Idemo na Start--->Run (nan našem Pokreni), i u novom prozoru kucamo CMD i kliknemo na OK. Pojavit će nam se crni prozor Command Prompta. Ako se nalazimo na računaru gdje je IP=192.168.0.1, onda u Command Prompt prozor kucamo sljedeću komandu:
    Code:
    ping 192.168.0.2
    ako odgovor bude ovakav:
    Code:
    Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:
    
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
    Reply from 192.168.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=64
    
    Ping statistics for 192.168.0.2:
        Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
        Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms
    
    Zadnja linija nam govori da je minimalni ping 0ms, maximalni ping 0ms, prosječan ping 0ms. Zapravo najbitnija nam je ova linija:
    Code:
     Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    koja nam govori da NEMAMO IZGUBLJENIH PAKETA, a to znači da mreža funkcioniše dobro.
    Ako kao rezultat dobijemo sljedeće:
    Code:
    Pinging 192.168.0.2 with 32 bytes of data:
    
    Request timed out.
    Request timed out.
    Request timed out.
    Request timed out.
    
    Ping statistics for 192.168.0.2:
        Packets: Sent = 4, Received = 0, Lost = 4 (100% loss),
    
    to znači da mreža ne radi kako treba, a mogući uzroci su: firewall, neispravnost kabla, neispravnost mrežne kartice, ip adresa nije dobro podešena.
    komandom ping šaljemo paket veličine 32 bajta na neku ip adresu, i čekamo da nam mrežni uređaj sa tom ip adresom vrati taj isti paket natrag. svrha mu je testiranje mrežnih uređaja, protokola, kablova itd itd. u prethodnoj rečenici sam nabrojao neke od mogućih uzroka zašto taj ping ne stigne do odredišne adrese (pa je sasvim jasnom, da nam se isti ne može ni vratiti natrag), pa kao odgovor dobijemo Request timed out.
    Sad odemo na računar gdje smo podesili IP 192.168.0.2, i uradimo SVE isto, samo što u cmd kucamo komandu:
    Code:
    ping 192.168.0.1
    Ako ping prolazi u oba smjera, mreža radi OK, i možemo preći na dijeljenje podataka na računarima. pod tim se zapravo podrazumjeva, da sa jednog računara možemo neki fajl prebaciti na drugi računar. možemo prebacivati samo one fajlove (foldere) koje učinimo dostupnim, tj. sherujemo (podjelimo). U sljedećim koracima ću objasniti kako se to zapravo sheruje neki folder, i šta je potrebno uraditi da on bude dostupan. Najprije što treba uraditi, jeste da računarima damo jedinstveno ime na mreži i stavimo ih u istu mrežnu grupu (vidjet ćemo kasnije da to i nije neophodno, kod manjih mreža gdje znamo napamet sve ip adrese). Idemo računarima dati imena, kako bi ih lakše prepoznali na mreži:
    step1: Start--->desni klik na My Computer pa odaberemo Properties:

    step2: nakon što dobijemo System Properties prozor, kliknemo na karticu Computer Name

    po defaultu naziv mrežne grupe za WindowsXP Professional je WORKGROUP.Naziv mrežne grupe i ime računara možemo dati i prilikom instalacije samog sistema. Naziv mrežne grupe možete promjeniti po želji, ili ostaviti WORKGROUP. Naravno, na oba računara treba biti isti naziv mrežne grupe, ali imena moraju biti različita. sljedeća slika pokazuje kako promjeniti ime računara (stavite vi koje želite):
    step3: u prozoru System Properties, na kartici Computer name kliknemo na dugme Change, i dobijemo sljedeći prozor:

    u polje Computer Name upišemo ime računara. To ime će se prikazivati u mrežnoj grupi, i treba da bude jedinstveno. Sistem nam neće dozvoliti da imamo dva računara sa istim imenima na mreži. Nakon što date ime, kliknemo na ok, i restartujemo računar. Nakon što smo računarima dali imena, i restartovali ih, idemo da vidimo da li se oni vide na mreži i da li su u istoj mrežnoj grupi. pratimo sljedeće korake
    step1: Start-->My Network Places

    step2: sa lijeve strane kliknemo na View Workgroup Computers

    step3: dobit ćemo situaciju kao na sljedećoj slici, gdje vidimo naziv mrežne grupe, i računare u toj mrežnoj grupi. Za sada smo na dobrom putu. Isti postupak uradimo na oba računara, da bismo se uvjerili da se računari vide međusobno (djelomično smo to provjerili i pingom). Ako se računari vide međusobno, idemo uraditi dijeljenje podataka. Prvo što treba uraditi je omogućiti Ghost accaunt, koji nam omogućava pristup na računar preko mreže. Opet pratimo sljedeće korake:
    step1: Start-->Control Panel

    step2: User Accounts

    step3: Ako ispod Guest account-a piše Guest Account is off (kao kod mene), onda kliknemo na Guest, i na sljedećem prozoru kliknemo na dugme Turn On The Guest Account

    Ovim zadnjim korakom smo omogućili Guest account. Isti postupak provedemo i na drugom računaru, ako želimo da i na drugom računaru imamo pristup s mreže. Sljedeće što treba uraditi, jeste postavljanje passworda na Guest account, kako bi ga zaštitili. Ako to ne uradimo, nećemo moći pristupiti nijednom računaru, jer će Windows postaviti neki svoj password, koji naravno ne znamo. Idemo pokazati, kako se stavlja password na Guest account. Pratimo sljedeće korake:
    step1:Start-->Control Panel
    step2: Performance and Maintenance

    step3: Administrative Tools
    step4: Computer Management
    step5: Local Users and Groups--->Users
    step6: desni klik na Guest account, i sa padajućeg menija odaberemo Set Pasword...
    step7: kliknemo na dugme Proceed i upišemo šifru za pristup tom računaru preko Guest accounta.
    step8: kliknemo OK, i time smo završili sa podešavanjem pristupa s mreže na taj računar.
    Sljedeće što trebamo uraditi, jeste dijeljenje datoteka i foldera. tim zapravo stavljamo na raspolaganje tih datoteka i foldera ostalim računarima na mreži. Da bi neko mogao pregledati te datoteke i foldere, prebaciti neke od njih na svoj računar, mora znati password na Guest accountu.












    nakon sto enis ponovo ukloni ogranicenje od 30 slika po postu, nastavljam dalje.
     

    Attached Files:

  2. Vedo

    Vedo Moderator

    samo nastavi u novom postu.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne sjecam se kad sam zadnji put upotrijebio crossover kabal. Obicno sva novija oprema ima auto detect sto se toga tiche...
     
  4. Code-R

    Code-R Aktivista

    Situacija je sledeca: ping mi prolazi u oba smjera, jedan PC1 vidi PC2 u workgroup computers i radi sherovanje fajlova u jednom smjeru. Medjutim, kada sa PC2 probam pristupiti PC1 javlja mi da nemam dovoljna ovlastenja i da konsultujem administratora. Guest account je postavljen na oba racunara, firewall je iskljucen. Kad pokrenem PC2 izbaci mi gresku tipa da mu je onemogucen puni pristup workgroup mrezi. Pitanje vrijedno 3 Bambija: Sta sam za*ebao? :?:
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    heh ja imam jedno 15metarski cross over cat5e koji uredno radi na 1gbps ubio se za povezat na lapash
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Ista stvar bila. Samo dodaj IP oba racunara da im dozvoljavas in & out konekcije u firewall-ima na oba PCa.
     
  7. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Ne znam dali imas isti problem koji sam ja imao al evo ti uputstvo.
    Kod mene ovo funkcionise.
    Ako ti sta ne bude jasno pitaj.

    , check the Local Security Policy | Local Policies | User Rights Assignments and check the Deny access to this computer from the network and be sure that the guest account is not included in the list. I ran some lockdown tools on my pc and apparently that put the guest account in the list. I removed it from this list and added it to the allow list among other things and it is now working fine. Running win xp to win xp.


    This error appears when trying access another PC remotley.


    You will need to change a policy with in GPEDIT.msc


    Computer Configuration > Windows settings > Security Settings > Local Policies > user right Policies.>

    Access this computer form the network.


    By default this is set so only people from the administrators group can access the PC.

    We recommend adding an AD group here for people you wish to access the files or printer being shared.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kilobit se obicno koristi za kapacitet, kilobajt se koristi za brzinu protoka.

    Interesuje me odakle si izvuko ovaj broj da crossover ne bi smio biti duzi od 20m ? Crossover ne radi nista drugacije od obicnog straight patch kabla, i standard duzina u dizajnu mreza u cijelom svijetu je 100 metara.

    Pored ovoga, fin tutorial.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    slazem se, teoretski je tako, ali u praksi bas i nije sto se tice duzine kabla. meni kablovi duzi od 20m nisu htjeli raditi na 99% integrisanih mreznih kartica i na nekim jeftinijim PCI karticama. vjerovatno je razlog mala snaga kartica, dok kod straight kabla tu snagu koriguje switch. a sto se tice kilobita i kilobajta, prije ce biti obrnuto od toga sto si ti rekao :D kilobit za brzinu protoka, a kilobajt za kapacitet :D gdje god pogledas, brzine su izrazene u bps (bit per second), a nigdje u bajt/s
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I sad ja kad kazem da radim sa 3 linka od 2 gigabita, pricam o kapacitetu tih linkova ne pricam o brzini koju postizem kad skidam preko njih.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    teoretska propusnost je jedna stvar, a realna propusnost je sasvim druga stvar. ja imam lokalnu mrezu od 100 megabita, realna propusnost mi je 85 megabita, koliko je to KILOBAJTA ili MEGABAJTA u sekundi vec znamo :D
     
  12. 1337

    1337 Novi član

    Imam wirelles antenu i kablo iz te antene ide u wireless pc karticu, pa namjeravam kupiti neki tp-link router da bi se mogao konektovati i na laptop. Jel neko zna treba li samo router za to ili jos nesto ?
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako ti je signal dovoljno jak možeš se sa laptopom kačiti na AP s time da bi morao klonirati mac adresu od pci kartice na laptop ako je konekcija zaštićena mac adresom. Naravno pod uslovom da laptop ima wireless.
     
  14. 1337

    1337 Novi član

    imam problem sa postavkama routera..model Airlive WL-5450AP v2.. ima pocetnu IP adresu koja se ukucava u internet protokol pa u browser i tako ulazi postavke wlan acces point pa onda da vrsim postavke..a kod mene nesto nemoze da udje tu zna li ko zasto ?
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ne moras u svakoj temi pitat :S Postavis pitanje na jednom mjestu i dosta je. Odgovorio sam ti tamo.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Da ne otvaram novu temu, moze li mi neko objasniti kako da napravim LAN od 2 racunara koja su spojena wirelessom na isti ruter?

    Dakle, laptop WIN8.164bit i desktop WIN732bit.

    Najbitnije mi je mogucnost pristupa diskovima i eventualno printeru koji je na desktop racunaru.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Dodam oba računara u isti Homegroup, podijelio direktorij uredno, vide se oba na suprotnim računarima u MyComputer > Network ali kad kliknem na računar dobijem ovo

    [​IMG]

    Koja je caka?
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Probaj ukloniti password tamo u advanced sharing postavkama,dakle da ti ne trazi pass prilikom pristupa racunarima.Nakon toga reboot pa vidi radi li.Uradi na svim racunarima to.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Mislim da sam to i uklonio, mozes mi reci na kojoj tacno lokaciji se nalazi ta opcija.
     
  20. irhadkul

    irhadkul Komšija