Tutorijali za umrezavanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 18, 2009.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eto sad mi ne radi internet.

    Niko nista nije pocupao i kaze doci ce neko iz tehnicke podrske;
    [​IMG]
    Zeleni, sta mislis moze li se ovaj RJ-11 konektor na modem-ruteru prebaciti na RJ-45, da iskoristim dolazak tehnicara?
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jes siguran da je do kabla. Imas li link lampicu na modemu.

    Ne vjerujem da modem moze primat tele signal na drugim portovima sem tog rj11. Al nek ti ga fino krimpa ako nista.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sve lampice svijetle, osim sistem, adsl lampica blinka...
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Znaci modem se ne synca. Garant je do kabla.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne znam :?

    Ranije, kada nazovem podrsku i nema signala, restart rutera ne pomaze, "oni nesto" restartuju sa svoje strane i sve super radi.

    U tom slucaju, prebace poziv na glavni centar za podrsku (vidim da se broj promjeni na 033-Sarajevo), a sada se uopste ne javljaju na poziv...

    Imao sam zelju umreziti drugi racunar, skype poziv sa sestrom u Njemackoj prebaciti u dnevnu sobu na LCD kako bi bila prisutna duvanju svjecica za treci rodjendan mog sina-razocarenje je veliko :roll: :cry:

    Edit. napravio mi net jedan ocev prijatelj koji radi te poslove, a glavni problem je bio password.
    Ja sam promjenio portal password odmah i sve je radilo ok, ali poslije par dana kada sam prijavio promjenu pogresne adrese, blokirali su me.
    Covjek je konfigurisao ruter i otkrio da imam samo jednu * na polju za password od mogucih 9...

    Edit.2. opet ne radi, ovaj put niko nista nije dirao...adsl lampica normalno radi, u postavkama rutera covjek nastimao uvijek-automatski konektuj, sacuvaj promjene.
    stvarno ne znam sta je problem...u Sarajevu imaju signal , znaci linija radi, ali modem/ruter ne pamti postavke ili me nesto izbacuje...
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam 2 routera (u razlicitim sobama). Ovako kako sam sad spojio, PCevi ustekani u 740N imaju OK izlaz na net, to fercera. Ali, mogu li ikako napraviti da se PCevi spojeni na 1043N i PCevi spojeni na 740N vide u mrezi, da mogu razmijenjivati fajlove izmedju njih itd?

    [​IMG]
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Dodaj ih u homegrupu uključi i network discovery
     
  8. black

    black Komšija

    ugasis DHPC server na 740N i prebacis kabl iz plavog u zuti port onda homegroup poslije napravis.
    PS. uzmi gigabitni swith ako ces prenositi puno fajlova , ovaj drugi router ti je svega 100Mbit
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    jest ovo sam zaboravio za dhpc tj bilo mi mrsko editovat XD
    a sto se tice brzine skoro je jaran u kucnoj mrezi na 90mbita jedva prebacio neke fajlove malo brze dodje to prebacivanje od recimo solidnog usb sticka
     
  10. black

    black Komšija

    Kod mene je jos uvijek 100 Mbit switch na router-u i imam oko 11.5 MB/s.Zato cu sad preci na Gigabit i SMB3 multichannel.Ocekujem oko 180-200 MB/s.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kojih neces dobiti radi ogranicenja read / write na mehanickim diskovima:)
     
  12. black

    black Komšija

    Isplate li se jumbo frame-ovi , cuo da sam da ima problema ako nije isto MTU na svim uredjajima.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Sa mobom se nakacio na ovaj 740N, pristupio routeru, ugasio DHCP, restartovao router. Bio je u tom trenu povezan na 1043N.
    Sad ne radi mreza ni jednom PCu, evo u oba router sam reset to factory defaults, al jok, nit neta nit ista. Dole u taskbaru stoji onaj uzvicnik na iconi mreze. Wtf?!
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mozes li rucno postaviti adresu pa se ukljucit na router. Ako si samo na jednom iskljucio dhcp, nema nikakvog uticaja na drugi.

    Probaj za svaki slucaj ipconfig /release, /renew u cmd.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    evo opet sam factory default, pa se spojio na 740N i ugasio DHCP. Mozda je nesto pobrkalo jer sam sa mobom se kacio na njeg i dirao postavke. Ovako sad kad sam ga direkt ustekao u PC, proferceralo je.

    Na 1043N drzao onu pipu iza 10 sec, pa nanovo konfigurisao sve, radi i on sada.

    Hvala za tut, cini se da sad sve fercera
     
  16. metallac

    metallac Aktivista

    Nikako ovu veselu mrezu napraviti.

    Situacija je sledeca: Imam 2 tp link tl-wr543g rutera. U jedan ide kabal od interneta i dalje dijeli net bezicno i radi ok. Na njemu je wp2-psk AES zastita.
    E sada ovaj drugi ruter sam stavio u wisp client router i zamisao je da prima signal sa ovog prvog rutera i preko lana dalje dijeli za desktop pc i tv. Ali ne uspijevam nikako povezati. Malo mi nije jasan dio gdje trebam upisati sifru od prvog rutera? Kada udjem u podesavanja drugog rutera i site survey tu vidim prvi ruter na koji se zelim povezati, kliknem na connect i vrati me na wifi podesavanja, tu kliknem na enable wifi security i upisem password. I ne radi :) Sta radim pogresno?

    EDIT: Ip adresa prvog rutera sto salje je 192.168.1.1, a drugog 192.168.1.2

    EDIT 2: Rijesen problem ;) Na drugi ruter sam stavio ip 192.168.2.1, a na prvi sam channel prebacio na 11 i proradilo.