Upustvo za TP-LINK - MojaTV Net

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SamiRX-8, Feb 25, 2011.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Posto se svaki drugi dan otvaraju teme oko ovih postavki, te ne radi te nece, a ne mogu objasnjavati svakom panaosob nit imam vremena objasnjavati. Iako sam objasnio dosta puta do sada, odlucih otvoriti temu sa slikovitim prikazom, pa nek ostali izvlace informacije iz teme. Da navedem jos jednom, ono upustvo na njihovoj stranici je malo konfuzno, i ima par stvari koje su netacne. Vjerujem da za Full paket ne treba nista vise raditi jer SIP uredjaj treba sam da se registruje i dobije adresu s interneta, ali posto se nisam uzivo susreo s njim, onda to uzmite za rezervu. Pa da krenemo :)

    Potrebno je uci u setup routera na adresi 192.168.1.1 , istu kucate u svom browseru. Username kucajte : admin , te isto vazi i za password.

    Korak 1
    Kliknuti na Interface Setup, te od PVC0 do PVC7 obrisati sve fabricke vrijednosti, klikom na "DELETE" dugme dole na kraju prozora. Kada ste to uradili, klikom na PVC's summary, trebate imati prazna polja, a ja preporucujem i deaktiviranje svih ostalih PVC-ova osim PVC1 i PVC2.

    Kada ste to uradili, potrebno je odabrati PVC1, te unijeti postavke kao na slici ispod.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Service name ostaviti prazno, te unijeti username i password za ADSL account. Na kraju kliknuti SAVE dugme.

    Korak 2
    Vratite se opet na Interface Setup te odaberite PVC2 i unesite postavke prikazane na slici ispod.

    [​IMG]

    Kliknite SAVE dugme i spremni ste za naredni korak.

    Korak 3
    Pod Interface Setup, kliknite na LAN i konfigurisite postavke da izgledaju kao na slici ispod.

    [​IMG]

    Kliknite na SAVE dugme, i nakon par sekundi trebali bi ste izgubiti vezu sa routerom.
    Uradite sljedece : Kliknite na Start > Connect To > Show all connections.
    Na Local Area Connection idite desnm klikom na properties, pronadjite Internet Protocol (TCP/IP), te idite na properties od istog.

    Potrebno je manualno unijeti adrese, te za jedan primjer to izgleda ovako.

    IP address : 192.168.1.5
    Subnet mask : 255.255.255.0
    Default Gateway : 192.168.1.1

    Primary DNS server : 195.222.32.10
    Alternade DNS server : 195.222.32.20

    Kliknite na OK i korak 3 je zavrsen. Potrebno je ponovo uci u konfiguraciju routera putem adrese 192.168.1.1

    Korak 4
    Kliknite na Advanced Setup, i zatim na polje VLAN.
    Na VLAN Function oznacite polje "activated", te kliknite na "Assign VLAN PVID for each device". Slika ispod pokazuje kako treba biti postavljeno kod vas.

    [​IMG]

    Kliknite na SAVE dugme, sacekajte par sekundi te pritisnite NEXT dugme.

    Odaberite VLAN Index 1 i unesite vrijednosti kao na slici ispod.

    [​IMG]

    Opet kliknite na SAVE dugme, sacekajte, te sada odaberite VLAN Index 2, unesite vrijednosti prikazane na slici ispod te kliknite ponovo na SAVE dugme.

    [​IMG]

    Sada kliknite na ADSL, takodjer pod Interface Setup i postavite sljedece vrijednosti.
    ADSL Mode : Auto Sync-Up
    ADSL Type : A/I/L/M

    Oznaciti Bitswap Enable i SRA Enable, te pritisnuti SAVE dugme.

    Korak 5

    Iskljucite STB uredjaj iz struje, te izvadite mrezno kablo iz njega. U postavkama routera kliknite na Maintenance te zatim SysRestart. Odaberite restart sa sadasnjim postavkama, tj. current settings kako je prikazano u routeru, te dugme restart.

    Sada sacekajte dok se sve podigne, kroz neku minutu, DSL lampica na routeru bi trebala biti upaljena, a ako ste sve ispravno konfigurisali i INTERNET lampica kroz par sekundi nakon sto se DSL digne.

    Ukljucite STB u struju bez prikopcavanja mreznog kabla, te prebacite prikaz slike sa STB-a. Na TV-u bi ubrzo trebala biti prikazana crvena tackica. Sada ukljucite i mrezno kablo u STB, i za par sekundi bi se softwer trebao ucitavati na STB, te za par minuta prikazati kanale.

    Napomena : Za STB, mrezno (UTP) kablo se prikljucuje u Port 4 na routeru, ubacivanjem u bilo koji drugi port osim 4ke ce rezultirati u tome da opet necete biti u stanju gledati TV. Znaci mrezno kablo iz porta broj 4 ide u STB, a portovi od broja 1 do 3 su rezervisani za izlaz na internet. Ako u kuci imate vise racunara, ili racunar i laptop, iz koraka broj 3 je na svakom potrebno unijeti manualno adrese, s tim da ce se na svakom uredjaju razlikovati IP adresa, tj. za desktop racunar ce ici npr. 192.168.1.5, dok ce se za laptop u postavkama kartice za WLAN, ne za LAN, unijeti sve isto samo sto ce IP adresa biti drugacija, npr. 192.168.1.6 ; tako da nece dolaziti do konflikata.

    Izvinjenje ako je sta pogresno, ipak je pisano u gluho doba noci tj. jutra. Nadam se da ce ovaj topic biti od pomoci svima kojima je potrebna :)

    Edit (15.7.2012) : Posto su linkovi sa slikama istekli, uploadao sam ih sve na jedno mjesto.

    http://minus.com/mvpjbYHtO/" onclick="window.open(this.href);return false;

    Edit (12.12.2012) : U slučaju da trza slika prilikom uključenja wirelessa, potrebno je upaliti Multicast u LAN postavkama routera, te staviti vrijednosti : IGMP v2 i IGMP snoop.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    E jesi probavo da prvo nastimas pppoe al da ostavis dhcp, odradis reboot i onda mapiranje?
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nesto mi je to totalno glupo ali i cudno da nece raditi sa dhcp-om, a hoce sa fixnim adresama :S
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kolega u drugom topicu tvrdi da moze i sa ukljucenim, ali se on mora iskljuciti kada se resetuje STB da ne bi pokupio neku drugu adresu. Mislim kome se da igrati s time, sto da ne, i mene nervira ovo s manuelnim adresama, ali posto nisam toliko cesto u kuci, bolje je i to nego da roditeljima preko telefona objasnjavam sta trebaju uraditi, a to je proces :)
     
  5. zdici

    zdici Aktivista

    nebi bilo lose upute ovakve od BH Telecoma za ovaj TP Link router za ADSL korisnike koji koristimo samo ADSL..da nam okacite graficke postavke :)

    Sto se tice ADSL korisnika mene zanima ako mi ne nastiman na non stop da je router konektovan PPPoE LLC konekcija dali treba dole ukljucit ovu opciju Bridge Interface posto mi je to ugaseno i ne znam sta ta opcija znaci ??

    TCP MSS Option : TCP MSS(0:default) stoji mi ovo 0 bytes ne znam jeli to OK ?

    TCP MTU Option : TCP MTU(0:default ovo mi je 1480 bytes
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vidio si kako je kod mene na slikama, mozes probati i s mojim vrijednostima. Sto se tice toga uputstva samo za ADSL, dovoljno je odraditi prvi korak, s tim da je VPI/VCI 8/35 ako se ne varam, te DHCP ostaviti ukljucen. Cak ce i njegov setup wizard odraditi posao dobro :)
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Stavili smo ovo na sticky pa ako se jos neko ovako potrudi, propratit cemo i to :)
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Posalji mail na [email protected] ili nazovi 1422 poslat ce ti upustvo za pppoe, naravno tu ti nije pokriven wireless taj dio imas na stranici proizvodjaca i na cd-u koji si dobio uz modem.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pozz, ima li neko upustva za ZTE modem...jaran ima neke probleme sa moja tv..
    full paket
    2.5km od centrale, net mu radi perfektno, samo kad recimo skida sa neta, slika na tv ponekad trza...
    mozda je do pogresno definisanih postavki, da li se mogu neki prioriteti postaviti...inace bez opterećenog neta radi odlicno..i to se inace javlja u nocnim satima, sa trzanjem slike..cesto se desi da slika zastopa, svaki treci dan, pa mora reset modema, zato kontam da je modem..
    meni vise smrdi na to da je podaleko od centrale...
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    riješen problem, bile su loše instalacije u kuci...
     
  11. GW

    GW Moderator

    Pa ja. Bio postavljen ZTE. :D
     
  12. kAcA

    kAcA Aktivista

    Na ovom linku se vidi da ima opcija da se DHCP aktivira samo na odredjenim portovima KLIK

    [​IMG]

    Medjutim, to ne postoji u postavkama ovog routera. Jel do firmware-a ili?
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    zte nije los dok ga ne bacis u pppoe mod, onda ledi slika nemos je zagrijat
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    imal tko postavke Wireless za TP Link 8901G

    ne znam dali da stavim zemlja Croatia ili nedefinirano
    i koji mod odabrati B ili G ili B+G
     
  15. AggressoR

    AggressoR Aktivista


    stavis USA

    b+g

    jos samo namjestis zastitu, filtriranje mac adresa ako zelis ili ne i tu je kraj price
     
  16. kio

    kio Komšija

    kako aktivirati/deaktivirati wlan....:)
    na ovom modemu..
    Koristim moju tv full, bio sam resetovao modem i sve ponovo nastimao po upustvima...
    zanima me da li je wlan ukljucen, tj da li se neko moze nakaciti, :p
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ako svijetli lampica za wlan na njemu onda je uključen. Ideš na interface setup > wireless i tu za access point imaš opciju : activated i deactivated.
     
  18. kio

    kio Komšija

    hvala :smt003
     
  19. kio

    kio Komšija

    ne zelim spamati, samo pitanje...
    kada ukucam adresu od modema...ne mogu uci u postavke...nesto sam guglao...nisam pronosao rijesenje...:)
    ako neko moze reci u cemu je problem,
    izvinjavam se
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Start > run > cmd > ipconfig /all

    Nek izlista adrese, za default gateway ti treba pisat 192.168.1.1 , možda je sada drugačije, uglavnom i ako jeste druga adresa onda s njom ulaziš u router. Vidi da li ti je proxy uključen na browseru, jer inače i to zna zezati i braniti pristup.