Wifi repeater pitanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, Aug 5, 2016.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E ovako.Situacija slijedeca:
    Na poslu imam uticnicu u koju ustekam lan kabal i odmah imam konekciju na net.E sad me interesuje da li bi ja mogao izvesti nesto da taj net dijelim bezicno,dakle da li bi radilo ako bih ustekao kabal u wifi repeater ili extender?Postoji li ista tj neki uredjaj da to izvedem na neki slican nacin?
    Hvala

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa obični router sa WiFi, koji konfigurišeš preko WAN porta (tj spojis LAN kabal u WAN port).
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Za običnog korisnika najjednostavnije je da spojiš access point, ili bilo koji wifi router na WAN port. Time imaš pristup internetu, ali ne i lokalnoj mreži. Ako ti ne treba pristup lokalnoj mreži to bi bilo dovoljno za internet.

    Sent from my MI 4W using Tapatalk
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Da ali da onda samo konfigurisem ruter ali kako?Nemam nikakve podatke od mreze.Znaci nista.Kako da wifi ruter tj wan port namjestim?Imam jedan wiska tplink sa ddwrt na njemu.

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Prvo ustanovi da li dobijas staticku ili dinamicku IP, kada spojis racunar saznat ces. Ako je dinamicka, a gateway ti je npr 192.168.0.1 dodijeli tom routeru lan ip npr 192.168.0.20 i iskljuci DHCP i onda mozes ubosti lan kabal u bilo koji LAN port na routeru, imat ces net na ostala 3 porta, radit ce ti wifi i imat ces pristup ostalim racunarima u mrezi. Ako je staticka IP onda "prepises" postavke sa racunara, router podesis na static IP sa tim postavkama, ubodes u wan port lan kabal i trebalo bi da radi sve. Ovo sve vazi ako slucajno mreza nije konfigurisana da se veze za MAC adresu uredjaja koji dobija pristup ali vjerujem da nije.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Re: RE: Re: Wifi repeater pitanje

    Hvala lipa na detaljnim uputama.Probam aBd u subotu pa javim.

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    @hamopipa druze hvala.Iskljucio na opciji wan dhcp stavio staticki ip lana na 192.168.1.20 i nastimao wifi postavke po zelji.Spojio uticnicu lana na lan na ruteru i radi sve.
    Rijeseno :)

    Sent from my SM-A310F using Tapatalk
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nema na cemu, uzivaj ;)

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  9. stripiii

    stripiii Aktivista

    da ne otvaram novu temu, preporuka za wifi repeater do 30-40KM
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Za te novce možeš uzeti Tendin, ili se protegnuti 20KM više pa uzeti TP Link ili D-Link...
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako imaš uslugu BH Telecoma, možeš rentati wifi extender 1km mjesečno
     
  12. stripiii

    stripiii Aktivista

    koji si imao na umu TP link ili D-Link?

    nisam na BH Telecomu
     
  13. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Radio sam s oba, čak i s nekim kineskim i sve to fercera. Ako su isto novca, ja bih uzeo TP Link, mada ni s ovim drugim nećeš pogriješiti.
     
  14. stripiii

    stripiii Aktivista

    hvala, uzeo TL-WA850RE
     
  15. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija