Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    [​IMG]

    Vec se odavno govori o devetci. Neke novije vijesti su da krajem iduceg mjeseca treba izaci "demo". Ko bude koristio preview, imat ce pristup novim sadržajima kroz regularne update. Osmica nece vise imati "major" updatea. Uz devetku dolazi ponovo start, virtual machine i cortana. Vjerovatno zvanicno izlazi krajem iduce godine.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Windows 9

    ne znam zasto zure sa novim OS...
    prebrzo mi dolazi 9ka a kako vidim,osim cortane tu i nece biti nekih velikih promjena u odnosu na 8.1
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    Davno su jos nekada izjavili da ce svake 2 godine izlaziti novi os. A i 8.1 se smatra novim sistemom, nasljednikom win8 bez obzira na sličnost. Tako da ce ovi intervali novihi sistema biti sve cesci.
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Windows 9

    Pogledaj kako im ide prodaja 8-ice i sve ti je jasno zasto zure sa win 9.
     
  5. black

    black Komšija

    Re: Windows 9

    Kazu da ce i virtualne masine biti integrisane na desktopu , slicno kao
    Wine na linux-u.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    Windows 9 Preview Could Be Free for Everyone

    As I reported to you a few hours ago, Microsoft is planning to launch a technical preview of Windows 9 sometime next month or in early October in order to provide users with an early glimpse at the next version of the operating system.

    http://news.softpedia.com/news/Windows- ... 5180.shtml
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Windows 9

    pa ako ne dodaju ili promijene nesto radikalnije,onda ne vidim ni da ce win 9 biti puno prodavaniji
    mislim da ce windows 7 u narednim godinama biti ono sto je do win 7 bio xp...kralj PSa i to zasluzeno :D
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    Izgleda da dolazi metro 2.0 uz devetku. Oni stvarno ne zele da uce vec idu sistemom prst u uho. Ne mogu naci vijest gdje su rekli da ce tablet UI odvojiti od desktopa. Ocito misle da se metro rodio za PC.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Windows 9

    Meni je osmica super, nista mi ne smeta, 8.1U je jos i bolja.

    Surfanje internetom kroz metro je super zbog prikaza cijelim zaslonom, posebno video ili stranice kao steam, ali to smo imali sa opcijom F11 i ranije.

    8.1U ima jaci sistem zastite hardware-a kroz BSOD, mozda nekada djeluje inertno, ali meni ne smeta jer nisam bas veliki overkloker.

    Windows 7 i W8.1U ne mogu ni porediti :) i nadam se da ce devetka biti jos bolja.

    Koristim GPT partition style sistem na SSD-u, Boot i Shutdown traju nekoliko sekundi, posebno SD gdje se racunar gasi za oko 3-4 skunde. Sve to je omogucio UEFI BIOS sa W8.1 i kako se racunari nove generacije vise prodaju, smjenjuju stare, vise ljudi ce koristiti ove i slicne opcije, pa ce tako i prodaja W8-9 vise da raste...

    Naravno, mnoge stvari su postojale i ranije, ali ljudi su to malo ili nisu nikako koristili.
     
  11. black

    black Komšija

    Re: Windows 9

    Ako bude opet Metro jednostavno skinem Classic Shell i prst u uho :p
    W8.1 je dosta bolji sto se tice driver-a i stabilnosti.Nisam imao ni jedan jedini BSOD na dvije masine dok sam pod W7 tu ti tamo imao nasumicne BSOD-ove.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    Ja neki dan nabacih 8.1 i trenutno je ok ali sam prije imao problema sa BSOD i na PC-u i na laptopu. Full screen meni smeta. Treba mi taskbar, treba mi toolbar, i treba mi star kakav sam navikao a ne da mi sve prekrije i otvara totalno drugi look samo radi liste programa. Isti djavo sa slikama. Iz desktopa otvara metro fullscreen aplikaciju. Nije problem zamjene programa nvec forsiranja tablet-looka.

    Osmica je najbolji trenutno OS ali se bojim da ce kroz koju godinu sa ovim nametanjem kvadratića ukinuti desktop totalno. Sve je dobro dok mi imamo classic shell koji radi bez greske ali ako forsiraju metro opet i opet. Ko zna kakva je budučnost windowsa. Vjerovatno u oblacima.
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Windows 9

    8.1 skineš i instaliraš clasic shell
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Windows 9

    Ja to i nemam :D , mislim to sa slike :D

    Kad kliknem na tu slikicu-ikonu otvori se My comp ili This PC :)

    ...ali slazem se sa tobom da treba biti neka komanda - ikona za brzi pristup programima ili opciji trazi i sl...
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    To je classic shell: http://www.classicshell.net/

    Radi bez greske kod mene evo vec duze vremna na win8. Vidjet c una win8.1 ali sumnjam da ce biti problema.

    Imas dosta opcja:

    [​IMG]
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 9

    Ova opcija ima u Win 8.1 bez dodataka ikakvih....
     
  18. black

    black Komšija

    Re: Windows 9

    Da su pametni napravili bi mogusnost u control panelu da se promjeni kakav start hoces.Ali ocito...
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Windows 9

    Koja opcija ? Imati normalan start kao gore sa slike ili misliš samo o ukidanju korner opcija i bootanju u desktop ? Inace postavio sam sliku tabova i opcija a ne samo windows 8.1 settings.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 9

    Do mene, mislio sam ovo bootanje na desktop direktno