Windows 7

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, May 26, 2008.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kod mene je zadnja oficijelna microsoft instalacija sa sp1 i ima bruku apdejta da poskida nakon dizanja sistema. to su trebali riješiti sa sp2 verzijom, a ne ovako.

    ali u pravu si, idući put kad nekad budem dizao sistem, koristit ću te verzije koje spominješ. ;)
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imao sam dva problema.

    Prvi sa novim i starim USB prikljucenim uredjajima. Nakon upotrebe USB 3.0 porta i dodavanjem novog uredjaja-kamere na 2.0 port, nisam mogao uci u BIOS. Sada ne koristim USB 3.0 portove, napravio sam update MS13-081 i sada mogu normalno uci u BIOS. DWN LN : http://support.microsoft.com/kb/2862330

    Drugi, tipa Windows Explorer prestao je funkcionirati i OS sam napravi Log off, a potom opet sve radi bez problema. Uzrok je nadoogradnja antivirus Avast free 2014 programa. Sada sa Win.7 update KB2913431 i nisam imao crash, DWN LN ; http://support.microsoft.com/kb/2913431
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Molim za pomoc :)
    imam problem, slika na monitoru je okrenuta naopacke.
    kako to da promjenim ?
    mis isto radi suprotno...samo nemojte linkove stavljati :)
    hvala

    Edit. nasao sam :), okrenuo monitor i polako...
    Ostavio sina da gleda crtani i eto promjeni nesto sto ja nikad nisam :D
     
  4. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Evo jedno pitanje vezano za windows 7/8.

    pitam vas da li je poželjno ipak naci drivere "orginalne" od maticne i ostalih komponenti i instalirat te drivere nakon instalacije windowsa ?

    ovo pitam iz razloga što windows od 7 prepoznaje komponente :)
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je "zavisno" pitanje. Moras biti strpljiv sa Windows update i prepoznati korake.

    Prvo nemoj dozvoliti da se bilo sta, a posebno drajveri instaliraju kroz update, jer Windows ima sve potrebno i zove se default pnp (plug and play ili ukljuci i koristi :) ).

    Default postavke ces naci kroz control panel-(kucaj u polje trazi) device manager. U device manager klikni na zeljeni hardware (npr display adapters= tvoj monitor) i provjeri stanje = Default PnP. Default PnP ce raditi, ali vjerovatno neces imati sve "blagodati" pripadajuceg hardware-a. Svaki drugi drajver je bolji od PnP drajvera, jer ces kroz Windows update dobiti razne druge stvari...

    Prvo instaliraj INI ili Chipset drajvere bez obzira na situaciju sa hardware. Skini sa neta INI/Chipset i desni klik na setup.exe pokreni kao administrator...Ako instalacija zapne, malo sacekaj, jer ce Windows sam ponuditi opciju da instaliras navedeni "setup" na preporuceni nacin. Sada imas dobru podlogu za windows driver update. Ako i to ne urodi plodom, postoji nacin instalacije "pokreni instalaciju za ranije verzje Windows-a"...

    Kada instaliras INI/Chipset podesi : http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... r-hardware

    Poslije mozes mijenjati tip drajvera (windows update ili originalni) na nacina da manuelno instaliras originalni drajver tzv compatibility mode : http://www.sevenforums.com/tutorials/31 ... -mode.html

    Pazi ! Ako instaliras rucno drajver i jos jedan kroz update moze se destiti da nesto (zvuk npr ) ne radi...sve deinstaliraj kroz device manager pa probaj jedan po jedan, a prvo manuelni. Pozeljno je da Windows update podesis da skine sva azuriranja bez instalacije, pa da ti rucno/manuelno instaliras sta ti treba. Tako ce Windows update naci drajver koji trebas, pa ako si vec instalirao npr Windows XP drajver, taj update drajver ce biti u rubrici "recommended", a ne u "important" i nece se sam instalirati.

    Eto :smt005
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @Pionir
    hvala na objašnjenju :)

    ma u 99% slucajeva mi windows sve prepoznaje, ali npr jel sigurnije ili bolji ucinak "oficijelni" drivera na to sam mislio :D

    iako npr graficki driver obavezno skinem a ostale do sada barem nisam skidao xd
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    skini sve najnovije drivere sa stranice proizvodjaca maticne i instaliraj ti!
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Postoje 3 kategorije drajvera : PnP, Windows update i proizvodjac hardwarea.

    PnP je osnovno (ti tu-ja ovdje=aha ! :D ), update je cisti drajver napravljen da tacno odredjeni hardware radi bolje od PnP pod odredjenom revizijom Windows (7/8 ili x86/64), a zadnji i onaj koji skidas sa stranice proizvodjaca je cisiti drajver+dodatne opcije+dodatni software+dodatne revizije hardware (all in one).

    Svi dravjeri koji ne dolaze kroz Windows update ili nisu PnP mogu dati bolje performanse i ugodjaj, trosi manje struje za iste rezultate, daje npr 5-10% boost, koristi manje resursa CPU ili memorije i sl, ali mogu zadavati glavobolje npr BSOD.

    Primjer je moja HD 7850 1 GB kartica...prvi drajver radi odlicno, a potom izlaze 2 GB modeli i novi drajver. Instaliram ja novi drajver, bolje performanse, zauzme cijelu memoriju ali sam imao par BSOD vezan za memoriju GPU. To znaci da treba malo pratiti razvoj hardware/drajver.

    Ja igram igrice i bitno je da imam drajvere za GPU od AMD-a, ali da koristim PC za fejsbook ili slusanje muzike i slicno, postavio bi Windows update. Na poslu od dana instaliranja racunara nikada nisu mjenjani draveri postavljeni sa Windows update (mozda sada update nudi i bolje, ali nisam instalirao :) ) i sve radi kao sat. Kod kuce stalno nesto kombinujem i bude poneki BSOD :D

    INI ili Chipset drajvere obavezno instaliraj, ali ako pratis stranicu proizvodjaca imaj na umu da draveri prate i bios update, pa tako na CD-u mozes imati stariju reviziju, a na sajtu novu reviziju drajvera koji su povezani i sa novim bios-om.

    Tako sam ocjeni za koju svrhu koristis PC ; up to date ili osnovno :wink:
     
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @Pionir

    nema potrebe više šta dodati na ovo tvoje :D

    najbolje je znaci poslje svakog formata windowsa kao i kod XP, otici na stranicu u mom slucaju ASUS maticne ploce selekciju drivers i opali :)
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eto, sada ti mene zezas :D Nije tako, jesi li ozbiljan ili nisi :D Nije ni bitno toliko, moze pomoci nekom drugom, evo zasto :
    [​IMG]
    Crveni X oznacava BSOD za Windows 8.1 x64, a problem je (moja pretpostavka) instaliran HD Audio Driver+AMD HDMI draver gdje koristim mrezu sa 3 racunara+LCD+mobiteli i sve to ide HDMI ili DVI ... haos :D

    Ako koristis 1 racunar za kucnu upotrebu, postavi Windows 7 auto-update i samo za maticnu skines sa stranice proizvodjaca npr ASUS :
    - INI ako je starija konfiguracija npr Intel 478 ili P4 za 775 socket i instaliras kako moze u Windows 7...vec sam napisao...ili
    - chipset driver ako je nova konfiguracija npr 1155, ostalo postavi da Windows kroz update napravi one koji su potrebni, a neki ce ostati PnP = tebi svejedno.

    Ako koristis racunar za napredne potrebe i imas jace hardware komponente, tada iskljucis auto-update u Windowsu, pa skidas sa stranice proizvodjaca maticne ploce npr ASUS :
    - prvo zadnji BIOS, drajvere maticne ploce (chipset) + HD Audio Driver ako ne koristis HDMI zvuk preko GPU...
    - za igranje skidas dravere sa AMD ili NVIDIA u kojima ima HDMI drajver za sliku i zvuk ako tako koristis racunar,
    - LAN Driver ce doci kroz Windows update ili skines sa stranice proizvodjaca maticne ploce, ali pazi da se ne instaliraju dva drajvera...
    - ostalo pratis prema hardware komponentama, npr za SSD skidas zadnji firmware sa stranice tog branda, za zvucnu karticu sa tog branda...itd.

    Dva drajvera za istu stvar mogu rezultirati sa BSOD, pa tek kroz Windows update mozes ocekivati prioritetizaciju drajvera ili aplikacija ako uopste bude dostupna :wink:
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    joj kolko si se raspiso :) Neka derne najnovije drivere za sve sa stranica proizvodjaca i mirna Bosna :)
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Suti nisam bio par dana na HWB-u :D , ne koristim ja facebook i sl., samo HWB i ponekad OC.net :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    :mrgreen:
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tacno se vidi da ga kriza uhvatila :D jesi se treso ko narkoman dok si piso? :smt005 :smt005 :lol: :lol:
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kako da vidim kljuc, ima li neki program ili postupak, trebam reinstalirati OS ?

    Ono kroz Control Panel nije kljuc koji trebam unijeti prilikom reinstalacije ...

    Hvala.
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Oprobaj preko Aida64

    [​IMG]
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trebam nesto sada molim ?

    AIDA64 je trial ... nema-ne vidim cijeli kljuc ?!?!
     
  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Pa nađi na TPB.se aidu64
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mirzete procitaj pravila.