Windows 8.1

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Dec 23, 2010.

  1. anel007

    anel007 Komšija

    Re: Windows 8

    postoji li nacin da se provjeri je li windows licenca zaista originalna, vec sam negdje pominjao za prodavace kljuceva na redditu i posto niko nije nista pisao na tu temu neki dan kupim jednu licencu da vidim hoce li raditi, gdje sam kupio pise da su u pitanju oem licence i da je unikatna za racunar pa me zanima postoji li neka stranica gdje se to moze provjeriti?

    kljuc je uredno prosao na aktivaciji ali opet nesto mi tesko povjerovati da je original jer je kostao samo 10$, u pitanju je windows 8.1 standard N verzija, koliko sam vidio ovo N samo znaci da ne dolazi sa instaliranim media playerom i movie makerom, ostalo je sve standardno
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Windows 8

    Pa kupili su oem ključeve na nekoj aukciji pa prodaju jeftino. Vidio sam to vise puta, firma ode u stecaj, stotine kljuceva ode na aukciju i tuse ih bud zašto.

    Ja licno imam upgrade win8 ključ, a apgrejdo sam sa msdn verzije sedmice.
     
  3. darsh

    darsh Aktivista

    Re: Windows 8

    Key s može naći dosta jeftino na stranicama tipa g2a, kinguin ili čak steamtrades.
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    Re: Windows 8

    @zeleni: e to me zanimalo, ajd legalno je koliko toliko, uglavnom vise je legalno nego torrent za dz i sad sam komplet spreman na win 10
     
  5. vutra

    vutra Komšija

    Re: Windows 8

    Koliko je sigurno uzimati Windows s recimo, Kinguin-a?
    Za igre znam da je relativno ok, ali nisam siguran za Windows.
     
  6. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Re: Windows 8

    Je li ko kupovao s Reddita Win8.1 licence? Za li koga pouzdanog?
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Gledam na kinguin imaju OEM i retail verzije win 8.1 pro. Kako sam razumio od osmice ključ nije vezan za matičnu nego se može prenijeti i na drugu konfu, nakon što se sa prve deinstalira naravno. Čemu onda OEM i retail u ponudi, razlika 10 eura.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Sad da na tabletu otvorim office kaze ne moze da nadje licencu izaci su iz excell-a... sta mu je reko sad, (Windows 8.1 RT)... odem u system kad tamo sistem nije aktiviran. Odem na activate kaze ne moze... koji mu je? Asus tablet, RT windows i kaze nije aktiviran...
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

     
  10. Esh

    Esh HWB

    Re: Windows 8

    A radio si neki reset ili? Možda je povezano s ovim povećanim brojem dnevnih aktiviranja zbog W10..
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Ma nista, uzeo tablet neki dan, otvorio office kaze ne moze. Ne valja ti licenca!? Ja ono ostao, kontam sta mu je.. odem u settings tamo tamo kaze nije aktiviran... kliknem na activate, nece, kao ima neki problem... Sinoc odradim ono format reinstalaciju iz recovery-a u settings, reko mozda ce se dozvati, sad me zena zove kaze ne radi opet.
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Windows 8

    Ljudi imam sljedeći problem. Sony laptop pun bloatware-a zakucava u radu i ne gine mu format.
    Problem je OEM Licenciran Win 8.1, Sony nema media recovery software, laptopu ne gine reinstal a volio bih uraditi clean instalaciju.
    Kako uraditi clean install a sačuvati licencu?

    Any ideas?
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Windows 8

    Koliko se sjecam, telefonski poziv MS podrsci je rjesavao problem sa licencama nakon formata
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Refresh preko settingsa u Windowsu? Upgrade na 10 pa onda refresh? Na win10 nista ti ne trazi kod refresha. Ako nista od ovog nije opcija MS support bi ti to trebao rjesiti. Jaran komplet pc zamjenuo i support mu rijesi licencu.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Windows 8

    Našao sam 3 opcije:

    1. da uradim iz Vaio asistenta refresh ( ovo cu prvo probati)
    2. da uradim cleen install sa nekim slp medijom gdje bi automatski trebalo da win prepozna licencu iz uefi biosa (vec sam kreirao win 8.1 usb boot)
    3. da uradim upgrade na 10 pa refresh (zadnja opcija)
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Windows 8

    Uradio sam prvu opciju pa sam opet zaglavio sa 70 vaio instaliranih sranja.
    Malo sam čitao dokumentaciju, pošto se sn i info o licenci čuvaju u uefi biosu može se raditi clean install. Iako je lapaš došao sa win8 riskirao sam i stavio win8.1.
    Skinuto sam sa microsoft stranice direktno na usb installer i sv eje prošlo kao flak

    Uredno je završio clean install, patnja je bila doći do drivera, ali sada je lap tip top.

    Upgrade ne može zbog nekog issue-a između intel hd grafe i geforce 740 grafe
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Ljudi imam problem sa RT-om... Prvo mi javlja da je ne licenciran, pa sad nakon sto sam odradio refresh sistema (misleci da ce to popraviti problem sa licencom jer mi ne radi office paket sad, a nije popravilo) sad mi jos i ne moze da update prodje. Skine update, tonu njih, pocne instalacija, ono update and restart i tako radi meni se cini i preko sat vremena, i onda kaze failed to update rooling back changes ili nesto u tom kontekstu... U glavnom pobudalio mi tablet dibidus....
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Re: Windows 8

    Za update dio, probaj otvoriti stari Control Panel, pa selektivno kreni sa instalacijom manjeg broja zakrpi?
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

    To sam za update upravo htio sad da probam, a za aktivaciju veze nemam sta da radim. Obisao sam citavu support od MS-a i Asusa, niko ne nudi rjesenja.. Na MS stranici oni brojevi za podrsku ne rade kad zovem, ne znam zasto, a onaj chat sa podrskom isto ne radi... Generalno MS-ove mi usluge ne rade u zadnje vrijeme. Mobitel nista ne moze preko neta, samo javlja da ne postoji stranica, bilo sta, ili find my phone ili bilo sta vezano za njega, ne mogu kupovati aplikacije na windows store, evo ovaj RT nece da se aktivira... znaci katastrofa. Imam tablet, ne mogu ga koristiti, imam telefon, pola stvari ne mogu koristiti.... na desktopu isto tako ne mogu kupvati aplikacije, sranja zesca mi se desavaju i bas pocinje da nervira...
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Re: Windows 8

    Za kupovinu aplikacija smo riješili problem u drugoj temi. Neki od servisa koje spominješ (find my phone), na žalost, nisu podržani na ovom tržištu. Za aktivaciju mi još pada na pamet da provjeriš da li ti je datum i vrijeme dobro podržano na tabletu (http://www.microsoft.com/surface/en-gb/ ... windows-10) te da eventualno se probaš konektovati sa neke druge Wi-Fi mreže.