Zdrava hrana voce i povrce u nasim TC

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Jan 6, 2015.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Raja malo info za sve vas/nas koji kupujemo voce povrce po trznim centrima (konzum, bingo ,hose, itd itd)

    Ja cu navest neke od vocki koje je potrebno ne samo oprat, nego i druge stvari uraditi prije nego se upotrijebi.
    Svaka vocka tipa narandza, limun, mandarina pa i jabuka su prskane sa nekim sranjima koje cuvaju ove proizvode od propadanja.
    Odnosno da mogu duze stajati u skladistima, da mogu proci duge puteve.
    Tako da kada primjetite da su neke vocke ono rasprodaja, a one su skoro se raspale, znaci da su na njima iskoristene maximalne doze tih toxina za odrzavanje vocke svjezom.

    Najveci od njih i kancerogen je Imazalil, i on je kod nas najvishe zastupljen (sto sam ja primjetio). Mozete procitati na svakoj deklaraciji kada kupujete narandze i sl (malim slovima).
    Ostale isto mozete proguglati.
    Postavit cu dva linka sa korisnim info ;)

    Linkovi
    http://www.gazdarica.com/stranice/naslovnica/izdvojeno/Kakve-mandarine-kupujete
    www.naturalnews.com/040339_imazalil_pes ... anges.html

    Eh eto, zdravlje dolazi kroz usta, pa pripazite, ako vec niste ;)
    Naravno ako imate jos kakvih podataka za ostale prehrambene proizvode javnite.

    p.s. Pored ovog procitao sam da "odredjene" a pod ovim ne znam koji tc koji imaju mesnice kada rade akcije to su vecinom mesa sa krajnjim istekom roka trajanja nakljukani vinobranom da meso bude svjeze, a vec drugi dan ako vam odstoji u frizideru izgleda stvarno stanje pa pripazite..
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ispadne bolje pit vitaminske suplemente nego jest voce. :)
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sto je najgore, niko mi ne vjeruje :D
    Ako sta mozete nabaviti iz domaceg uzgoja, to ok, ali ovo ostalo katastrofa.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Uticu na spremnost, izdrzljivost, potenciju ... testosteron :D

    Trenutno jedem i pijem samo voce od kojeg se pravi kompot ; suha sljiva, smokva, nase jabuke, dunje i datule.
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kemija je cudo :) Al otrov je otrov.
    Znaci 2x citat kad su kakva snizenja, varaju gdje stignu pogotov u ovom raju za sve proizvodjace gdje se drzava ne brine za potrosace, gdje je zastita potrosaca = 0
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma


    dovoljno je procitat deklaraciju sta se koristi za "ocuvanje svjezeg voca povrca" pa taj suplement ukucat u google, sve ce ti biti jasno :D


    sto je najgore, nema sanse da paradajz kad ga uberes bude svjez 5 dana a kod nas...ladno mjesec ko sad ubran
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Možeš bit siguran da nema pesticida samo ako si lično ti uzgojio. Najgore otrove vole prskat naši "poljoprivrednici".

    Inače, svi agrumi se tretiraju fungicidima prije transporta (svugdje), tako da je to neizbježno.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Iako mi je to struka ne zamaram se sa tim, to je u 21 vijeku i sa preko 6 milijardi ljudi koje treba nahraniti sasvim neophodno.

    Ako zelite bas ono zdravo da se hranite, uzgojite sami ili platite premium cijenu za organske proizvode.

    Svi ti aditivi su dozvoljeni i odobreni od WHA i FAO naravno u propisanim kolicinama tako da tu nema mnogo pametovanja.

    Zdravija vam je ta ista naranca it TC nego neki sok od narance, upravo ti sokovi sadrze mnogo aditiva u obliku zasladjivaca, boja, stabilizatora itd a i pravljeni su od Bog zna kakve sirovine.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nemas mnogo i od domaćeg uzgajanja.
    Eto kod mene svo voće gljivice uništile, što je normalno nakon ovolikih kiša. Znači ako se posreći pa budu idealni vremenski uslovi, ne treba tretman bilo čime, a to je rijetkost.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Premazivanje voskom ili parafinom je sasvim regularan način za produžavanje svježine voća. Ništa štetno u tome nema.