Opsesivno-kompulzivni poremecaj-diskusija

Razbijanje mita o informatičarima sa viškom kila. Najbolji savjeti za trošenje kalorija, zdravi život i ugovaranje termina.

Moderators: selvin, Dog_Father

Sena
Lawyer

Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj-diskusija

Postby Sena » 26 Jan 2017, 18:18

Update narode
Gamma knife cini cuda, ocd je i dalje pot potpunom kontrolom.

Ali kako raste efekt gamma knife-a, rastu i side effecti.
Imao sam epilepticke napade, teske glavobolje, sad imam i tinitus, aj valjda ce proci.
OCD sufferer - YBOC 8 - in remission currently
Gamma Knife Capsulotomy done on 21st September 2016
Generalized Anxiety Disorder sufferer
Meds for seizures: levetiracetam 1000 mg, Meds for GAD: mirtazapine 45 mg, venlafaxine 150 mg, pregabalin 300 mg
Vedo
Lawyer

Postby Vedo » 26 Jan 2017, 19:20

Za epilepsiju znam da je low-carb ishrana zakon, pa se drzi toga.
Image
Sena
Lawyer

Postby Sena » 26 Jan 2017, 19:37

Thx na infu, sada je poprilicno pod kontrolom lijekovima, ali i dalje imam mikro napade tokom dana.

Navodno je od oteknuca mozga zbog gamma zraka.
Meds for seizures: levetiracetam 1000 mg, Meds for GAD: mirtazapine 45 mg, venlafaxine 150 mg, pregabalin 300 mg
aeRo
Komsija

Postby aeRo » 27 Jan 2017, 08:52

Prcis li ti sta Sena il' samo visis na ovom forumu? :roll:
ASUS ROG G750JX
Screen: 17.3 Full HD"
CPU: Intel Core i7 4700HQ 2.4Ghz (3.4Ghz Turbo) Haswell
GPU: nVidia GTX 770MX 3GB GDDR 5
RAM: 24GB DDR3 1600Mhz
HDD: 1TB + 500GB SSD
Bang&Olufsen Sound System
dino73n
Lawyer

Postby dino73n » 27 Jan 2017, 09:57

Sena sretan ti rodjendan! Sve najbolje...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Win10pro/PII 965/M4a890GTD/8gb/XonarDS/Logi X540/CM690IIadv/2233BW
Win10pro/3570k/Z68A-G45/8gbPredator/840pro128/HFI-580/HAF922/U2412M
UE48H6400/PopcornHour A-400/Denon AVR-1909/JBL SCS-178/CANTON 120MX
Samsung S6/Nexus 7 2013
Sena
Lawyer

Postby Sena » 27 Jan 2017, 10:43

Hvala dino.

aero, ne daju bobe, nema libida.
dino73n
Lawyer

Re: RE: Re: Opsesivno-kompulzivni poremecaj-diskusija

Postby dino73n » 27 Jan 2017, 11:19

Sena wrote:Hvala dino.

aero, ne daju bobe, nema libida.

Nema na cemu a imaju bobe i za to :D

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Win10pro/PII 965/M4a890GTD/8gb/XonarDS/Logi X540/CM690IIadv/2233BW
Win10pro/3570k/Z68A-G45/8gbPredator/840pro128/HFI-580/HAF922/U2412M
UE48H6400/PopcornHour A-400/Denon AVR-1909/JBL SCS-178/CANTON 120MX
Samsung S6/Nexus 7 2013
Sena
Lawyer

Postby Sena » 27 Jan 2017, 11:32

Heehheh, tu si u pravu.
veki81

Postby veki81 » 27 Jan 2017, 17:26

Sretan rodjendan drug !
[email protected],33GHz+NH-U12P SE|P8P67-PRO|2x4gb Kingston Hyper-X 1600MHz|7950 OC WindForce3|Kingston SSD V+200 120GB|Maxtor 250GB|Gigabyte Superb 720W|DELL 2408WF|
Sena
Lawyer

Postby Sena » 27 Jan 2017, 19:48

Hvala veki druze.
mobsterc
Komsija

Postby mobsterc » 27 Jan 2017, 21:37

Neka je sretan :smt006
Sena
Lawyer

Postby Sena » 28 Jan 2017, 06:54

Thx druze.
Konjislav
Komsija

Postby Konjislav » 08 Mar 2017, 19:00

Evo sad je 8. mart i htjedoh da te pitam kako se držiš Sena brate? Kako glava, kako zdravlje?
AMD X4 Athlon II 635 | Asrock 890GX Extreme3 | DDR3 4x8GB 1333MHz G.Skill | Sapphire Dual-X R9 280X Crossfire | Samsung 840 Pro 256GB | 2x 1TB Seagate | 1x 3TB Seagate | Samsung T240HD | A4Tech X7 G800 | Speedlink KUDOS | Denon D2000 | Chieftec CX01
Sena
Lawyer

Postby Sena » 20 Mar 2017, 11:04

Yo, super je, yboc je 5. Rjesio sam se antidepresiva, tako da je sve udure, samo da oteklina splasne.
Sena
Lawyer

Postby Sena » 01 Apr 2017, 08:08

Ponovo na antidepresivima, ocd se i dalje neda.
zippoo
Komsija

Postby zippoo » 01 Apr 2017, 11:16

Sena wrote:Ponovo na antidepresivima, ocd se i dalje neda.

aprililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :P
Sena
Lawyer

Postby Sena » 01 Apr 2017, 13:09

Hhehehhe, da je barem.
Zer0

Postby Zer0 » 04 Apr 2017, 02:06

Sena wrote:Update narode

Imao sam epilepticke napade, teske glavobolje, sad imam i tinitus, aj valjda ce proci.

Znam da sam posljednji koji bih trebao da komentarisem na post od Sene, medjutim bas mi je cijelo vrijeme krivo vezano za jednu situaciju iz proslosti, malo sam se iznervirao i rekao definitivno stvari koje bilo koja osoba sebi ne bi trebala dozvoliti. Iskreno mi je jako zao sto cujem da imas zdravstvene problem, izvinjavam ti se na neugodnostima koje su nastale zbog prijasnje sitaucije. Isto tako oprosti ako je to na neki nacin tad uticalo na probleme koje si mozda imao, a ja to nisam znao...

Zelio bih naravno da podijelim i svoje neko misljenje vezano za probleme sa kojima se susreces. Prosao sam kroz zivot dosta i znam da se jako puno puno moze postici pozitivnim razmisljanjem i zaista samo sa tim. Imao sam recimo strah od liftova u mladjim godinama. Jednostavno mi nije bilo dobro u njima, gusio bih se, imao vrtoglavice, ne znam da li bi to mogli klasificirati kao manje napade. Medjutim nakon dosta samouvjeravanja i borbe sa tim, sad se vozim u liftu sa osmijehom. Jednostavno sam isao uvijek pozitivno prema tome, smatrajuci da je strah od toga normalna pojava i ljudska osobina. Ponavljao sam sebi da mi se apsolutno nista nije desilo nakon voznje liftom, uvjeravao se svaki put i malo pomalo, strah je bio sve manji i manji...sad ga nema nikako, da se lift i zaustavi, pa sta? Treba covjek svaki dan "da radi na sebi".

U zadnje vrijeme ponekad mi se gade stvari za koje sam uvjeren da se drugima ne gade, ali zar je bitno? Opet sebe uvjeris da je to sve zaista normalo, pa nismo svi isti. Neko voli da jede uredno, neko zaista ne, nekome se gade cigarete i smrde, a sa druge strane neko zivi da ih konzumira. Jednostavno treba covjek svojom samokontrolom da rjesava takve stvari, pa sta i ako ponekad izlaze iz granica normalnog? Ko moze uopste reci da je nesto normalno a nesto drugo ne. Radi ono sto zelis i treba da te boli briga ako neko drugi misli da to nije normalno, jer njegova je mana sto je ogranicen pa ne moze da stvori pojam da je on ustvari ogranicen, a ti ne, jer mozes da gledas drugacijim pogledom.

Sljedece je tinitus, pa dragi Sena, nismo vise djeca da imamo sluh bez suma. To je sasvim normalno u nasim godinama, naravno da sumi. Mislim da bi covjek trebao biti zahvalan sto na kraju krajeva cuje jako dobro, zamisli samo ljude bez sluha ili vida, sta bi oni dali da cuju taj sum koji cujemo ti i ja. Onda shvatis da imas nesto neprocjenjivo i da smo ustvari sretni? Opet kazem ti samo pozitivno, sum na ignore i boli te briga, vidjeces da djeluje nakon nekog vremena.

Zaista mi nije namjera da na bilo koji nacin ucinim da se osjecas lose zbog mog post-a. Jos jednom najiskrenije izvinjenje, onako muski i posteno, jer kao sto sam to vec napomenuo muci me to odavno jer sam se ponio jako ruzno, jer nista nije dovoljno dobar razlog da se covjek ponasa bezveze nebitno da li je upravu ili ne. Mislim da nikad nije kasno da covjek uradi pravu stvar i nadam se da ce ti moj post barem u krajnjem slucaju biti interesantan.

Imao bih jos tonu primjera, medjutim da ne pisem romane. Cijeni svaki moment u zivotu, jer se nece ponoviti opet, cak niti jedna sekunda, nebitno da li je los ili dobar. Ono sto sam ja naucio da su zaista u zivotu bitne male stvari i time treba da covjek bude zadovoljan. Isto tako mnogo se moze positici drugacijim razmisljanjem i zelim ti da da se sto prije sam fino izvuces iz tih problema.
i7 4770K | Z87-Pro | 2x8GB Corsair Vengeance Pro 1600Mhz | Asus GTX 780 DirectCU II OC | Samsung SSD 840 Pro 128GB | WD Black 1TB | SS Strider Plus 850W | CM Storm Enforcer | Samsung UE-40D8000 | Razer DeathAdder 2013 + DeathStalker Expert + Destructor
NAILS
Lawyer

Postby NAILS » 04 Apr 2017, 03:00

Nevjerovatno koliko su ljudi neinformisani sa OCD poremecajem. Kao da Seni samo treba reci: Vidis Sena, nece ti se nista desiti, nemas brige. Wtf ppl.. daj malo procitajte. Bog dao internet, nije tesko.

OCD kako samo ime kaze je poremecaj, rekao bih, "zdravog razuma" i radi se o "paranoji" koju osoba ne moze sama da kontrolise bez stručne pomoci i pomocu lijekova. To je strah, opsesija, paranoja, panika i despresija koja se NE MOZE licno kontrolisati. OCD osobe su primarno depresivne, svaki korak im prolazi kroz overthinking ali nista od toga nije samoinicijativno. I OCD i hronicno depresivne osobe imaju u vecini debalans serotonina u organizmu.

Ako se jednoj osobi koja ima OCD, isti manifestuje kroz npr pranje ruku jer ima strah od "bakcila", takva osoba kroz kratko vrijeme ce vrlo vjerovatno steci neki drugi strah, drugu opsesiju. Lijecenje jednog simptoma OCD-a nije lijecenje same bolesti. Ako bi osobu koja pere ruke odvrartio od te radnje, ne bi je izlijecio. Takvo ponasanje je posljedica a ne uzrok problema. Da ne kazem da bi OCD osoba izludila ako je blokiras u "opsesivnoj" radnji. Takodjer, postoje varijacije OCD-a pa neko sa istim moze da zivi i da ga kontrolise dok neki nemaju normalan zivot. Cak osobe koje su uspješne u zivotu jer su opsjednute svojim poslom kazu da imaju dijagnozu blaže OCD poremecaja. No koliko vidim, Senin OCD je daleko od "zabavnog".

Ponasanje ljudi sa OCD-om nama normalnim ljudima izgleda nelogicno, no ne znaci da stvari koje na nama zdravima pale, pale i kod njih. Imajte na umu da OCD osobe imaju tunnel vision. Opsesivnim fokusiranjem na jednu stvar gube "periferni" vidi pa i ono ocito ne vide. Bilo u svom ponasanju ili u posmatranju.

Takodjer, OCD osobe imaju drasticne varijacije raspolozenja a mislim, ako smijem da kazem, da se to i vidi na Seni.

Drugo, fobija je dio OCD-a a ne jednako OCD. A vasi su prijedlozi blago receno degutantni. Senu ces lijepim rijecima izleciti koliko i djecu sa autizmom. Malo ozbiljnosti ne bi skodilo. Treba izguglati spomenuti problem seratonina u organizmu, koliko je depresija komplikovana i odmah ce biti jasno koliko su stvari OCD-a ozbiljne.

Ne znam da li je Sena u samoj temi trazio pomoc ali se na ovaj nacim moze Seni samo dati podrska. Nikako savjet.

P.S. Kako rekoh, nisam doktor i negdje sam mozda fulio, Senin se OCD mozda i drugacije manifestuje ali se definitivno ne lijeci "logikom", šetnjom po šumi ili cime vec. Posmatrajte OCd kao fizički poremecaj/nedostatak u mozgu i bcie vam jasno zasto lijepe rijeci, lijepa druzenja, prijatelji itdl.. ne pale.
Sena
Lawyer

Postby Sena » 04 Apr 2017, 05:11

Hvala na savijetima zero. Tesko jest, logika zna pomoci, ali problem je sto OCD mijenja forme, uvijek trazi novu stvar da se zakaci.
Nails, da ocd je fizicki nedostatak u mozgu, kakav tacno, malo je tesko skontat, ima vise teorija. Serotoninska i komunikacija ceoni rezanj - dubine mozga najvise obecavaju.
Hvala Bogu, cim sam vratio ad-ove raspolozenje mi se vratilo u normalu, iako ja mislim da me corticosteroidi zezaju na tom polju, pa cim ih izbacim trebalo bi biti bolje. Takodjer sretan sam jer ne moram piti ogromne doze kao prije gamma knife-a.
sulu6000
Official HWB Fashion Guru

Postby sulu6000 » 05 Apr 2017, 09:23

Zer0 wrote:
Sena wrote:Update narode

Znam da sam posljednji koji bih trebao da komentarisem na post od Sene, medjutim bas mi je cijelo vrijeme krivo vezano za jednu situaciju iz proslosti, malo sam se iznervirao i rekao definitivno stvari koje bilo koja osoba sebi ne bi trebala dozvoliti. Iskreno mi je jako zao sto cujem da imas zdravstvene problem, izvinjavam ti se na neugodnostima koje su nastale zbog prijasnje sitaucije. Isto tako oprosti ako je to na neki nacin tad uticalo na probleme koje si mozda imao, a ja to nisam znao...

Zelio bih naravno da podijelim i svoje neko misljenje vezano za probleme sa kojima se susreces. Prosao sam kroz zivot dosta i znam da se jako puno puno moze postici pozitivnim razmisljanjem i zaista samo sa tim. Imao sam recimo strah od liftova u mladjim godinama. Jednostavno mi nije bilo dobro u njima, gusio bih se, imao vrtoglavice, ne znam da li bi to mogli klasificirati kao manje napade. Medjutim nakon dosta samouvjeravanja i borbe sa tim, sad se vozim u liftu sa osmijehom. Jednostavno sam isao uvijek pozitivno prema tome, smatrajuci da je strah od toga normalna pojava i ljudska osobina. Ponavljao sam sebi da mi se apsolutno nista nije desilo nakon voznje liftom, uvjeravao se svaki put i malo pomalo, strah je bio sve manji i manji...sad ga nema nikako, da se lift i zaustavi, pa sta? Treba covjek svaki dan "da radi na sebi".

U zadnje vrijeme ponekad mi se gade stvari za koje sam uvjeren da se drugima ne gade, ali zar je bitno? Opet sebe uvjeris da je to sve zaista normalo, pa nismo svi isti. Neko voli da jede uredno, neko zaista ne, nekome se gade cigarete i smrde, a sa druge strane neko zivi da ih konzumira. Jednostavno treba covjek svojom samokontrolom da rjesava takve stvari, pa sta i ako ponekad izlaze iz granica normalnog? Ko moze uopste reci da je nesto normalno a nesto drugo ne. Radi ono sto zelis i treba da te boli briga ako neko drugi misli da to nije normalno, jer njegova je mana sto je ogranicen pa ne moze da stvori pojam da je on ustvari ogranicen, a ti ne, jer mozes da gledas drugacijim pogledom.

Sljedece je tinitus, pa dragi Sena, nismo vise djeca da imamo sluh bez suma. To je sasvim normalno u nasim godinama, naravno da sumi. Mislim da bi covjek trebao biti zahvalan sto na kraju krajeva cuje jako dobro, zamisli samo ljude bez sluha ili vida, sta bi oni dali da cuju taj sum koji cujemo ti i ja. Onda shvatis da imas nesto neprocjenjivo i da smo ustvari sretni? Opet kazem ti samo pozitivno, sum na ignore i boli te briga, vidjeces da djeluje nakon nekog vremena.

Zaista mi nije namjera da na bilo koji nacin ucinim da se osjecas lose zbog mog post-a. Jos jednom najiskrenije izvinjenje, onako muski i posteno, jer kao sto sam to vec napomenuo muci me to odavno jer sam se ponio jako ruzno, jer nista nije dovoljno dobar razlog da se covjek ponasa bezveze nebitno da li je upravu ili ne. Mislim da nikad nije kasno da covjek uradi pravu stvar i nadam se da ce ti moj post barem u krajnjem slucaju biti interesantan.

Imao bih jos tonu primjera, medjutim da ne pisem romane. Cijeni svaki moment u zivotu, jer se nece ponoviti opet, cak niti jedna sekunda, nebitno da li je los ili dobar. Ono sto sam ja naucio da su zaista u zivotu bitne male stvari i time treba da covjek bude zadovoljan. Isto tako mnogo se moze positici drugacijim razmisljanjem i zelim ti da da se sto prije sam fino izvuces iz tih problema.

Uze brat i popiša se na dijagnozu doktora, i kompletan OCD poremećaj.

Vrh
Relationship of command
Neo Bahamut Zero
SCEE Employee

Postby Neo Bahamut Zero » 05 Apr 2017, 09:37

Da vidiš svojevremeno stručnjaka i postova u fazonu "to je sve u glavi", "izađi napolje i druži se", "batali pc i idi u prirodu", "nađi djevojku" i sl. apsurdni savjeti.
Image
sulu6000
Official HWB Fashion Guru

Postby sulu6000 » 05 Apr 2017, 09:38

Neo Bahamut Zero wrote:Da vidiš svojevremeno stručnjaka i postova u fazonu "to je sve u glavi", "izađi napolje i druži se", "batali pc i idi u prirodu", "nađi djevojku" i sl. apsurdni savjeti.

Ima ona zlatna, ''sve zna, a nikad knjige nije pročitao''.
Relationship of command
kvaju
Komsija

Postby kvaju » 05 Apr 2017, 10:13

Ovu temu treba po meni ključat i to žešće, Sena sve ti najbolje želim, ali ova tema nema smisla nikakvog.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
Dropbox reg. se i dobivaš 2GB +250MB free
Sena
Lawyer

Postby Sena » 05 Apr 2017, 13:35

A vidim i ja da je otislo daleko od moje originalne ideje, nek modovi odluce.
Hvala Bogu meni je dobro sada, jedino malo razocarenje je sto sam mislio da mogu bez farmakologije, konkretno ad, ali sta je tu je, ipak ih pijem duplo manje nego prije.
Po meni GK je vrijedio i ponovio bih ga opet bez razmisljanja.

Return to “Zdravlje & fitness”