AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    Trazio sam po forumu ali nisam nasao temu vezanu za Zen,mozda sam ofulao :smt003 al hajd.Nego,sta mislite o najavljenoj "Zen" arhitekturi od AMD-a.Hoce li ponovo postati ozbiljan rival Intelu ili ce opet biti :roll: kao bulldozer.

    [​IMG]
    [​IMG]


    "Each Zen core gets 512 KB of L2 cache and each cluster or four Zen cores is sharing 8MB L3 cache. In case we are talking about a 16-core, 32-thread next generation Zen based x86 processor, the total amount of L2 cache gets to a whopping 8MB, backed by 32MB of L3 cache." http://www.fudzilla.com/news/processors/37494-amd-x86-16-core-zen-apu-detailed

    ps: sorry za ogromne slika,kad se ne moze postavit jbni thumbnail :p
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo je server procesor 16 jezgri i 32 threda, nesto sto Intel vec odavno ima sa 45MB cache memorije. Desktop CPU ce biti interesantniji.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Biće bolji od Bulldozera, ali mislim da neće postati ozbiljan rival Intel-ovim i7 procesorima.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obzirom koliko (ni)je Intel napredovao od Sandy Bridge-a, nije nista nemoguce.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Da su kaveri jezgru izbacili gpu, dodali jos 4 jezgra i l3 kesh bio bi solidan cpu za male pare...
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Po netu vec neko vrijeme se prica o prodaji AMD-a, ovoga puta da bi ih mogao preuzeti Microsoft (mozda Enis nesto zna :) ). Naravno sve su to price al eto, bio je u igri i Intel, bit ce zanimljivo sta ce izaci iz ovoga sljedecih mjeseci. BTW Zen nece izaci prije kraja 2016 godine.
    http://www.guru3d.com/news-story/microsoft-to-acquire-amd.html
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Kako sam ja čitao AMD je prezadužen a smanjili su funds u r&d od 2013-e.
    Ako ovo ne bude zlatna koka odoše u bankrot.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Samsung sa svojim tvornicama ne bi bio loša opcija. Najveće pitanje je ta licenca za x86 procesore. Ako Intel uzme, bilo bi dobro za grafičke karte, ali za procesore nisam siguran na šta bi to ličilo.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Mozda u konacnici uopste ne bi bilo lose da napredak procesora stagnira,ovi trenutni su savim dovoljno brzi samo da se softverasi potrude da se sve optimizira kako treba.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod procesora smo ionako pri kraju mogucnosti trenutne tehnologije, opako su blizu dimenzijama atoma. Nesto posve novo ce biti potrebno. Postojeca tehnologija je na izmaku snaga.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    AMD-ov potencijalni kupac gubi x86 licencu, ali mislim da isto tako u tom slučaju Intel može izgubiti x86-64 licencu. S tim da Intel ima "backup" u vidu Itaniuma.
    Ko god nasljedi AMD, nasljediće i njihove dugove koji su približni vrijednosti cjelokupne firme.
    Uglavnom MS bi godišnje uštedio oko milijardu dolara samo na Xbox brendu i AMD hardveru koji se nalazi unutar Xbox One. A gdje su tu još Azure server itd.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne nuzno, nego je njegov posao zavrsen. Radio je K8 pa je napustio AMD tri godine prije izlaska K8. A Zen izlazi iduce godine.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Slazem se, covjek je radio na dizajnu procesora za manje vise sve glavne igrace, AMD, Apple, Broadcom itd itd. Zavrsi ono sto je poceo i ide dalje. A radi njegovog statusa kao guru cpu dizajna, moze ici iz firme u firmu bez ikakvih problema.
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

  16. Decerto

    Decerto Komšija

    Evo jos jedan clanak : http://www.overclock3d.net/articles/cpu ... ks_found/1

    "AMD has reportedly finished testing on their new Zen CPU core designs, saying that the design has "Met All Expectations" with no "Significant Bottlenecks", meaning that AMD's Zen CPUs should be as competitive with Intel as AMD had set out to be."

    Mene intersuje sta ce biti sa ovim FX procesorima ako Zen procesori budu = intelovim i7.I ovako su jeftini,9590 ima da bude 50$ :lol:
     
  17. Decerto

    Decerto Komšija

  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Tako brzo
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija

    Volim sto AMD ne komplikuje kada su u pitanju nazivi socketa,am,am2,am3,itd.A kod intela moras bit vrhunski ekspert da znas koji proc ide na koji socket.Od 771,775,1136,1150,1151,2011...
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za 10-15 minuta čitanja Wikipedije se sve to apsolvira ako znaš engleski.