linux.org.ba je (jos uvijek) ziv?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Reznor, Jun 20, 2016.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ne znam je li ko vec otkrio, ali stari linux.org.ba forum je nakon 2 godine neaktivnosti dobio novo ruho i sada je presao na discourse koji izgleda pravo moderno u odnosu na nekadasnji FluxBB (cini mi se da je taj bio). Inace ko se ne sjeca prije te 2 godine je grupa hakera iz Albanije srusila forum (SQL blind injection) nakon cega su sve to vrijeme istrazivali taj propust (ili su zapustili?) i evo sad se konacno nesto desava. Ako ima koga iz te ekipe molio bih da javi hoce li biti sta od toga :D

    http://imgur.com/CWEs21b
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Linux zajednica u BiH ne postoji.

    Nešto malo se koprcalo sa ULK ali realno nema ni zajednice (koja bi to gurala i pratila) ni experata (koji imaju vremena) u BiH.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    I na forumu su iz 2014. najvoniji postovi, ovo su samo migraciju postova radili? Discourse sam po sebi je super.

    Kao sto Stihi rece, slabi smo skroz na ovom polju. Ja po sebi znam da nisam bootao Arch ni Ubuntu sigurno u ovoj godini, da nemam par VPSova odavno bi izgubio dodir i sa Ubuntuom (a i tu, barem kod mene, polahko stvari prelaze na Azure i slicne servise), tako da nije bas neka svijetla buducnost, barem kod nas za ovu zajednicu.

    Jedno vrijeme sam pripomagao sa prevodom za Ubuntu na launcpadu ili gdje je vec bilo to, ali i tamo nisam vise aktivan.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ima itekako Linux korisnika, a i experata, samo sto je drugi problem sto je kod nas tesko okupiti ljude a i svako ima pametnijeg posla :D Pogledajte koliko MSCommunity ima clanova, a ima i podrsku Microsofta i slicno i opet je tesko sastavit ljude za sastanak.
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    ULK BiH je nekad bio registrovano udruzenje, sad vjerovatno vise nije, zapustilo se, ljudi otisli svojim poslom. Jedan od clanova jos uvijek s vremena na vrijeme odrzi prezentaciju studentima (Ubuntu) distribucija i podijeli promo materijal na ETF u Sarajevu i to je uglavnom to.
    @AhmeT bio sam i ja isto u Launchpadu nesto pokusavao, ali eto nikad nismo imali kako treba prevoda, dok je hrvatski cini mi se kompletan :)
    FluxBB forumu se jos uvijek moze pristupiti preko index.php, vjerovatno zele preci na ovu novu platformu i samo migrirati postove, a koja je kako vidim Ruby i JS, pa valjda sta naprave.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Iskreno vazda sam ganjao Mint Cinamon zbog dobrih defaultnih wallpapera, ali od kako je Microsoft zasrao sa GPT i Dynamic Disk particijama, maltene je nemoguće imati second os Linux.

    Ako šta i zapne lokalno teško koga možeš pitati. Mislim na Win osu kad imaš ozbiljan sw problem teško ćeš naći kvalitetan support a na linuxu pogotovo.

    Sve je na bazi entuzijazma...
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mint je super, usudio bih se reci za svakodnevne korisnike najbolji izbor, jer ga cak i moji roditelji znaju koristiti :D
    Evo vec su izbacili 18 beta, ne izgleda lose.

    To je istina za GPT, cuo sam da su neki proizvodjaci pravo zakomplikovali zivot s tim, ali ja na Asusu nemam problema, dosao je s Windows 8, a mogu ga skroz maknuti i imam onaj CSM mod.

    Slazem se da je slab support, narocito zbog toga sto ima dosta distribucija, a i samim time dosta communityja, recimo ako se desi neki specifican problem s X.org to ti zajednica nece rijesiti, jedino da se zalis X programerima. Ja sam probao svasta od tih distribucija - od Ubuntua, Debiana, pa do Slackware, Gentoo, na kraju sam poceo buildati i LFS, ali sam odustao na pola puta, jer nemam to kad :D
    Ali jedno je sigurno, a to je da je na laptopima prilicno los power management.
    I po meni jedan od najboljih communityja su Arch i Gentoo, a imaju i podebelu dokumentaciju za sve, dok sto se tice ovako ovih Q/A tu je dobar omgubuntu, moze se svasta naci. Od generalnih Linux foruma tu je linuxquestions.org. Pa eto koga zanima sta ili ima odredjeni problem moze tu pitati.

    Najveci problemi kod Linuxa sto se mog licnog iskustva tice su driveri i 3rd party aplikacije. Graficki sistem - ako imas Intel nemas nikakvih problema, Nvidia - srednje, AMD - najvise problema :D
    Tu su i odredjeni problemi s wirelessom, za neke je potrebno instalirati kernel modul da bi radili. Onda dolazimo do aplikacija, recimo Photoshop da bi radio treba ti pored wine jos nekih gomilu biblioteka. MS Office ne trazi nista, ali neke stvari ne rade npr. Outlook, u Wordu ne mozes jednostavno prevuci sliku nego moras Insert - Image... Ali opet, sve se moze ako se hoce :D

    Nego, sto se tice linux.org.ba dobio sam odgovor da jos uvijek testiraju novu platformu nakon toga idu u javnost. Vec se moze aktivirati stari nalog promjenom sifre.
     
  8. Oromier

    Oromier Guest

    Ne znam, ja totalno suprotno iskustvo imam, svi moji prijatelji developeri bolje se snalaze na linuxu nego na windowsu i ako ima ko bilo kakav problem uvijek se neko nadje da ga zna rijesiti. Takodje u svim firmama danas u BiH osim neki hard core microsoft, koriste linux / macos vise nego windows.

    EDIT: lel 2016..
     
    Last edited by a moderator: Feb 22, 2019
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Pa to mi je i shebalo neki dan sve.Oznacio da mi ga instalira na slobodnu particiju tj free space na jednom ntfs disku i nakon instalacije u bootanja u win nisam vise mogao da pristupim tom disku koji je misteriozno presao iz basica u dynamic.

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    98'e sam izgubio 2gb mp3 kolekcije skidane sa dial-upa radi retardiranih linux particioniranja, od tad proces je izvadi disk, stavi drugi instaliraj ubuntu/mint i onda vrati drugi.

    Sad su ssd 128gb oko 60 ak km pa se ne isplati riskirati
     
    Last edited: Feb 22, 2019
  11. commit

    commit Guest

    Ima li aktivnih linuxasha ovdje? Steta sto nema nikakvih udruzenja makar u vidu promocije GNU/Linux distribucija
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam povremeni korisnik ali imam dosta prijatelja kojima je linux jedini os, i koliko znam imaju i neka druženja

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  13. commit

    commit Guest

    Imam osjecaj da regionalni komsiluk bolje afirmise open source i *nix. Sjecam se nekad davno info je imao finu seriju linux clanaka... Poslije toga tanko iko ista :D
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Neka Linux druzenja / community su vjerovatno bila kao prva IT druzenja poslije rata, a interesantno je da sada u situaciji kada prakticno svake sedmice ima neki tech / dev / startup meetup, vrlo malo ima nesto sto je dedicirano za Linux..

    Mozda zato sto su ove generacije poslije manji entuzijasti po pitanju organizacije, mozda zbog toga sto ljudi ne osjecaju vise potrebu da previse pricaju o samoj platformi, mozda se dio pokrije kroz neku devops pricu..
     
  15. commit

    commit Guest

    Ne mora biti samo linux ali dosta novijih stvari usko se veze uz to. Kao sto kazes devops a to je usko vezano opet za linux.
    Ako pogledamo npr cloud native trendove, containerizacija pa upravljanje istim npr kubernetes je u vrhu. (Ima neka druga rijec za containerization? :D ). Ovakvi trendovi bi mogli biti popularniji kod nas u buducnosti
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pa pokrenite :) i ja bih se rado odazvao na to druženje iako ne bih šta imao dodati :D


    Linux mi se odavno sviđao, ali nažalost radi programa kojih koristim plus gaming ponekad, ne uklapa mi se baš workflow.



    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mislim da se sad smatra normalnim što se Linux koristi. Cloud je svakako na Linuxu, pa se sa aspekta servera i toga može reći da je Linux pobjedio. Da može biti dorastao kao desktop operativni sistem, trenutnoj verziji Windowsa... teško.
     
    Last edited: May 4, 2019
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mene ne bi iznenadilo da Microsoft izbaci svoj distro. Ima priča na tu temu link.

    Mislim da kad neki MS board odluči da od Windowsa nema fajde i puste u divljinu Office 365 pakete za Linux i Chrome OS da će MS Linux postati vrlo realan scenarij.
     
    commit likes this.
  19. commit

    commit Guest

    Ja bih rekao da je linux najveci open source projekat ikad. Jednostavno nema oblasti gdje se ne vrti kernel.
    Mislim da windows ide u pravom smijeru pogotovo sa podrskom za linux, spaja dva svijeta sto je nevjerovatno :)
    Dobra stvar za sistemase, vazda posla na trzistu
     
  20. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Morebit se pojavi MS Linux distro link