Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Almir

    Almir Komšija

    i ja znam ljude koji su otišli bez poznavanja njem,ali to vam nije neki izgvor ako već idete prije ili kasnije morate naučiti, vjerovatno je u tom slučaju bila frka poslodavcu pa je tražio hitno čovjeka.
     
  2. Neraa

    Neraa Aktivista

    Ja dobio radnu vizu sa B1, nikad nije uslov bio B2 a istina je da neki prolaze čak i bez B1 samo ih upitaju neke osnove na Njemačkom da pričaju o sebi i slično.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Cura je bila polozila B1, dobila posao, ali joj rekli da mora poloziti B2 do intervjua u ambasadi, pa je to neki dan i polozila. Radit ce kao njegovatelj u Hanau, Njemacka, za neku tursku firmu.
     
  4. Neraa

    Neraa Aktivista

    Nek joj je sa srecom a i tebi drug :)
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Makar smo po nečemu krema Evrope:



    Detaljnije na : https://www.zenicablog.com/za-zatvoreni ... -junetine/
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Haha, jesmo nasli gdje cemo...
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zavisi sta hoces i gdje hoces, ali u prosjeku, oko 700.000-750.000e za kucu od 150ak kvadrata.
    Mi zivimo u stanu od 90kvm, koji smo platili 250.000, trenutna trzisna vrijednost 500.000-520.000, pricao sam sa brokerom prije mjesec dana. Novogradnja, kraj 2011. Pa ti kontaj.
    Nedavno smo dobili obecanje od banke da mozemo posuditi 800.000 za kucu, mada licno nikad ne bih ulazio u te cifre, iako cisto sumnjam da cemo naci ista u blizini sthlma za 600, koliko smo stavili max cifru :)
    Posto nam je kredit od prije promjene sad u junu 2016, mozemo placati samo kamate.
    Sta ja radim, ono sto nam ostane od plate na kraju mjeseca, uplatim u fondove, tako da pare rastu, i onda na kraju godine, tik prije nove godine, rasprodam i otplatim 10ak% kredita, a kamate + 2 plate buffera mi ostanu, da raste i dalje :) Trenutno samo dobar nekih 14% profita, bilo je 17 neki dan, Trumpe jebem ti mater.

    Posto si u Swe, toplo preporucujem da pogledas https://rikatillsammans.se/ blog.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Skupo vam gore :) Ali i ovdje je dosta skocilo, ali hajde zivjeti se mora, prilagodjavamo se standardima. Pregledati cu u detaljima blog, sad sam povrsinski preletio.

    Pogledaj inbox, doduse trebas obrisati neke poruke jer mi je i dalje u Outbox nece da ti prodje.

    Poz
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Folder is 28% full (57 out of 200 messages stored)
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislim da je ovim sve receno. Kome je super onda nista :D

     
  11. Almir

    Almir Komšija

    nije bosna ni losa kad se uzme odnos nekretnina i plata u dijaspori :)

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da jest. Bolje u Svedskoj izvalit 0.75-1M EUR za nekretninu nego ovdje 150-200k KM.

     
  13. Almir

    Almir Komšija

    da biras stan od 120k do 150k bilo gdje,

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za 150k dobijes pristojan stan od nekih 80-ak kvadrata, a gdje god da biras u Tuzli to je govno. U Sarajevu pa i nekako, a iste su cijene. A to mi je (eto licno govoreci) da se uvalim u kredit dok sam ziv.

    I nikad poslije neces dobit te pare, ovdje ces prodat samo stan od 50 i kusur kvadrata, veoma je tesko prodat veliki stan.

    Bolje u DE dic kredit na 500k EUR. Makar znas da nesto imas.
     
  15. Almir

    Almir Komšija

    a mozes li dici te kredite za stanove ili kuce od 500k i vise sa platom od 3000eura :)

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    500k EUR je vise ilustrativnog karaktera, bukvalno to ispadne da 21 godinu dajes po 2000EUR svaki mjesec. Ne bih dizao bas toliki kredit, isto ko sto ovdje ne bih dizao 150k KM.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    U slavinovicima je kvadrat 1650 u novogradnji
    znaci 60 kvadrata 100k to nije puno za neke ljude sa foruma sa 2 plate : )
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nije ti matematika jaca strana
     
  19. Ninja

    Ninja Komšija

    Zaboravljate uračunat šta sve dolazi uz nekretninu u predgrađu npr. Frankfurta, u poređenju s onim što dobiješ uz nekretninu u Slavinovićima.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa i oni se uvaljuju u kredit dok su zivi. Sigurno ga ne kupuju gotovinom :)