Elektricna vozila

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Sep 12, 2017.

Tags:
  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nordijac
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zeleni logicno :D
     
    zoi likes this.
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sutra bih teslu x uzeo da moze preci barem 500 km na jedno punjenje.
    A kramar je smjesan, bez superchargera, tesla se puni brat bratu oko 10km za sat vremena. Znaci nekih 35 sati za pune baterije na 16A chargeru.
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija

    Čudi me da niko ne uveze Nissan Leaf. U Njemačkoj su oko 11.000€ polovni. Pokazao se kao dobro auto sa izdržljivom baterijom.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ovaj model x je sila premocno izgleda bas za geekove nema sta nema od opreme.

    Koliko vidim treba preko 1h da se napuno 100% baterija a domet malo prek 400km u realnim uslovima sto nije lose al ipak nedovoljno. Kontam da ce kroz 5 god ovakvim tempom to ici 200km vise bar.


    @Tensai vidjam ja taj Leaf cesto, pretezno ga zene voze a auto je mezar kako je ruzan kao i vecina tih manjih Nissana zato ga niko i ne dovlaci. Ko ce elektro auto dovuci iz vana, pa benzinci su bauk kamoli elektro, svi hoce kod nas dizele :D
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Popularno auto.
    Jaran u norveskoj je vozao leafa 3-4 godina, pa je presao na Model S D85.
    Doduse u norveskoj imaju podsticaje od drzave, pa je gore tesla najjeftinija u europi.
    Ja mislim da ih ima preko 10000.
    Zato ima 3x puta vise superchargera nego u svedskoj npr.

    I onda je Norveska testni poligon za sve moguce modele. Mercedes B, Golf, polo, up, kia soul, vidio sam ih jos bruku, ne sjecam se sad :) Sve battery only.

    Milan, na superchargeru ti treba 25 minuta za 80% baterije, odnosno nekih 300-350km. Fino ti aplikacija isplanira sva punjenja do odredista.
    Isti ovaj jaran je vozio iz Kristiansanda u norveskoj do dubrovnika sa teslom. U hrvatskoj ima nekoliko, zagreb, senj, split, taman sve na putu :)
    Cak sam jedan model X vidio u pino hotelu na Trebevicu, na norveskim registracijama naravno.

    Planiramo uzeti kucu u skorije vrijeme, to vuce i auto #2. Onaj mali renault zoe mi je najbolja alternativa za sad.
     
    Last edited: Sep 17, 2017
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da imam uslove vjerovatno bih se bacio na neki DIY conversion project, isao bi samo po gradu, a punio bi se ispred kuce.
    http://www.instructables.com/id/Build-your-own-Electric-Car/

    Gledam po mobile.de slabo ima nesto da je interesantno i povoljno. Uglavnom su full elektricni Twizzyji, Smartovi, a od hibrida najcesci su Honda Civic, ali sve godista 2005-2009 sa dosta vise od 100.000km predjenih. Mozda nisam dobro filter podesio :D
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...est=true&maxPrice=5000&pageNumber=4&scopeId=C
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa max price ti je 5000 eur :D
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nije nesto bolja ponuda ni na 7000 eura, a preko toga nisam mislio ici.
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    koliko u BiH ima stanica za punjenje?
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

  13. Esh

    Esh HWB

    Zar nije neki hotel u Sa to ponudio nekad prošle godine, na neki fol samo za goste ili tako nešto? Mislim i dalje je smiješno, ali eto kao da postoji..
     
  14. mirseth

    mirseth Aktivista

    Marriot kod narodnog pozorista.

    Sent from my LG-H500 using Tapatalk
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Platiš noćenje u hotelu da napuniš auto :D
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    S teslom nemas izbora :D
    Mozda je dovoljno da sjedes popijes kafu ili pojedes nesto da ti daju pristup superchargeru.
    Inace ovih obicnih chargera sto ih plugin hibridi koriste, njih imas svuda,
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisam siguran da i tih običnih punjača ima kod nas?
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    SCC? Ko da sam ih vidio.
    Shopping centar gdje zivim :

    [​IMG]
    U sklopu shoppinga ima i ogroman poslovni prostor, dosta ljudi leasa auto preko firme, bude malo povoljnije, odbijaju ti leasing prije poreza na platu, onda svi ista auta imaju :) A ovi GTE passati su pravo jeftini kad to radis. Dobijes novo auto, full oprema sa kaskom i svim servisima za 3-400 eura mjesecno.
     
    zoi likes this.
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja ih nisam vidio u SCC, ali možda neko od Sarajlija bolje zna? Kad bi to bilo kakav Renault Zoe bi valjalo uzeti za po čaršiji :)
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    pa zoi kuci puni, ako ostavis jednu 16A fazu za punjenje auta, napunice ti se preko noci.

    [​IMG]

    To gore je za 80%, za 100% ti treba jos sat vremena na chargerima, ili 5 sati kuci..
    S ovom velikom baterijom brate mozes proci barem 300-350km. Dopunjavas ga svaku vece, kad naletis na neki bolji charger negdje, napunis ga do vrha i to je to :)

    Evo gledam sad na renaultovoj stranici, ima privatni leasing bez ucesca, 250 eura mjesecno na 3 godine.
    Isplati se mater mu, posebno sto s leasingom dolazi i osiguranje i servisi.