Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nije problem otpakovati paket tu pred njom, to sam odmah i ponudio. A kako ću imati dokaz ako ništa nisam dobio? Kako sad da pribavim taj dokaz?
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa na osnovu tog zutog papirica, na kojem je naveden RB broj preporučene pošiljke od Sarajeva do tebe oni mogu skontati od koga i kad ti je dosla posiljka (cak i ako nemas RB broj, oni mogu po svom upisniku na osnovu datuma da pronađu informacije o pošiljci). Traži iz pošte dokaz da su ti dostavili pošiljku s carine. Ne možeš dobiti ništa od carine kad paket nije ni carinjen. S obzirom da paket prvi puta nije carinjen, ne vidim problem s tim ponovnim carinjenjem, tj. ako si prvi puta imao srece, mozda ces ili neces imati drugi puta. Uglavnom, neće ti se 2 puta naplatiti carina 100%, jer si prvi put prosao bez carine.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Haman nisi pročitao moj prvi post :) Već je paket ocarinjen prvi put, samo što su ga ocarinili prema priloženoj deklaraciji bez da su mene prethodno kontaktirali (jer nisu ni imali razloga za to. Sve što ja sada imam jeste uslikana ona mala naljepnica koju su oni stavili na paket gdje piše Pošta carinjenja I ima kao neki broj tu koji počinje sa slovima VB. Žuti papirić nemam jer sam paket dobio u aprilu a papirić sam u međuvremenu bacio.

    Edit: evo sad nađoh da imam sve uplatnice I onu kao priznanicu sa gotovinsko plaćanje na a4 papiru, je li to to što mi treba ili šta kako?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa onda ne možeš drug tvrditi da imaš samo žuti papirić s pošte, kad moraš imati i uplatnice koje si poplaćao, a ima ih brdo. To ti je dokaz da je paket prošao carinu i da je carinjen :)
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Sta bi na kraju? Ipak nije do države? :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Do države je da moram priložiti dokaz da je nešto ušlo da bi to isto poslao negdje! I cijena od 70 KM da pošaljem a da iz te države naplate 3.5 funte za istu stvar :)

    I šta sad kad ja njima to sam kao dokaz da je došlo, kako ću dokazati da je prvi put ocarinjeno kada mi se paket vrati?
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa valjda tim istim uplatnicama haha :D :D salim se (tim uplatnicama po meni ne mozes nista dokazati, jer na njima piše samo iznos poreza, a ne piše šta je tačno carinjeno, nekakav serijski broj uređaja, tracking number i sl.). Mi ovdje ne poznajemo procedure i pravilnike/uputstva u dovoljnoj mjeri da možemo tačno reći šta i kako. Imaš li mogućnost da kontaktiraš kakvog špeditera da te uputi?
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pade mi na pamet, da uz nekakav screenshoot sa svog accounta na kojem se vidi naziv proizvoda, cijena i datum kupovine, mozes dokazati da se uplatnice o placenim porezima odnose upravo na taj proizvod.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ne znam eto koga da kontaktiram? Nisam se do sada susretao s ovim. Uredu mi je da moram priložiti dokaz da je artikal već ocarinjen, ali mi ovo nije jasno da prilažem dokaz da je ušlo u državu da bih ga poslao vani. Ja sam to kupio haman 7 ili 4,a oni su to čari ili 10 ili 14 pa ne znam bi li to priznali. Vidjet ću na drugom salteru sto reče kolega :D
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    svega ti kakve su to gluposti, pa nemogu da vjerujem.
    pa pismo ako šaljem vani, traže li te za obični prazni list papira dokaz kako je ušao u državu da im daš.
    kontaktiraj obdusmena mamu im
     
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Skoro sam narucio nesto u vrijednosti od 260 eura i poslali su preko TNT dostavljaca, kod nas TNT predstavlja firma in-time.
    Evo ukupni troskovi ako nekog zanima:

    [​IMG]
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Znaci skoro kao i vrijednost same posiljke :(

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  13. Neraa

    Neraa Aktivista

    Nije ni polovina vrijednosti paketa ali je svejedno previse para...
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Regularna je racunica.. Spediter jedino moze naplatiti manje ili vise za svoje usluge.. Od one price da se oslobodi do 200 KM preko svih “ulaza” izgleda nista..
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Do mene je, na prvu sam procitao da je vrijednost paketa 260 KM, a ono 260 EUR.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  16. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

  17. lolak

    lolak Aktivista

    Pa evo ti gore tabela od exwizzarda. Ugrubo, saberi cijenu + postarinu, a od tog iznosa 30 posto su ti troskovi..
     
  18. stripiii

    stripiii Aktivista

    carina 1.05 (9.42)
    PDV 1.17 (33.64)
    taxa 10.00KM
    otvaranje 9.50KM
     
  19. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Naručio sam artikl u vrijednosti od 140km.. niko ga nije pogledao, ništa platio nisam. Danas stigao.
     
  20. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    To je izuzetak, a ne pravilo ;)
    Pogotovo ako je manjih dimenzija.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk