Nvidia Turing [GeForce RTX 20x0 Series]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Dec 8, 2017.

  1. Neso

    Neso Komšija

    NVIDIA Titan V Volta GPU and HBM2 Memory Powered Graphics Card Announced

    *A $3000 US Juggernaut Featuring 5120 CUDA Cores, 12 GB HBM2 VRAM and Full 12nm Volta GPU Architecture
    *110 teraflops of raw power (Titan xp 12.5 TFLOP).....

    "Overall, this graphics card can be used for both professional and regular workloads such as gaming and it will be interesting what kind of punch this card packs."


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    https://wccftech.com/nvidia-titan-v-volta-gpu-hbm2-announcement/



     
    lolak likes this.
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    $3000 za GPU i koliko će biti sporija GTX 2080 ?
     
  3. Neso

    Neso Komšija

    Ovo je top notch komad hardware-a, neovisno o cijeni. Imat u PC-u 110 TFLOP-a compute moci nije mala stvar, ako ces naravno koristit taj potencijal kroz neki recimo, development ili AI implementation. Mozes se okititi i sa gaming performanse showcase-om al ku?cit se sa ovom grafikom samo “igranja” radi je przenje para i upravo zato i ne podrzava SLI a ni NVLINK. Moje licno predvidanje je da ce napraviti cosumer grade Titan-a iz Volta arhitekture, samo za enthusiast gaming scale, i naravno koristit ce GDDR 6 memoriju umjesto HBM, da srezu troskove i tako GPU naprave koliko toliko pristupacnim u cijenovnom rangu. Mislim da ce vrlo brzo i vijesti o kompletnoj ponudi iz Volta arhitekture.
     
    Last edited: Dec 9, 2017
    lolak likes this.
  4. lolak

    lolak Aktivista

    To ima smisla GTX 11 sa GDDR6 umjesto HBM2.
     
  5. Neso

    Neso Komšija

    Ma ja ba, nista od HBM za gaming jos uvijek. Mogao bi gaming Titan i High end GTX Volta(e)picit sa 16 GB GDDR 6, da sa Voltom 4K gaming ode u mainstream i da postane pristupacan svima.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Cek ba, kakvih crnih 110 TFlopsa? Jel pricamo o istim Tflopsima koje Xbox X ima 6, a 1080Ti ima 11.3? Znaci brza kao 10x 1080Ti? Nemoguce takav skok u performansama.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Odnosi se na kalkulacije vezane za neke AI algoritme. Od Ti je brza 15-20%.
     
    Neso likes this.
  8. Neso

    Neso Komšija

  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma ja ,evo citam, 15 TFlopsa je ova Volta, kakvih crnih 110 xD
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    Imat ces moc procesuiranja (sirovu moc) od 110 TFlopsa ako si baziran na AI processing. Mislim da je impresivno...

    Za gaming ce da naprave novog Titana, garant.
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Gore piše raw power a sad ispade da je to za neke tamo stvari, tako da i nije baš raw power. To se nekad zvalo optimizacija, ali eto može danas svašta proći. Ovo je dakle samo standardni upgrade na postojeći model, kao što smo i do sada dobijali.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kao sto Vedo kaze, 15 tflopsa je, a ovo 110 je za neke AI algoritme. Znaci dobijes 20ak% jace perfomanse za 2000$. Dobro ko ima da baca pare.
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Dobijes 20% jace performanse u gamingu... To sto se vecina nas bazira samo na gaming benchmarke je druga stvar (prvi ja)... Ovo nije gaming kartica, i ako su ipak izbacili Geforce drivere koji podrzavaju Titan V. Opet govorim da ovo nije gaming Titan, jer ruku u vatru mogu da stavim da ce kroz jako kratak period najavit Volta gaming kartice i uz iste ce izbaciti Titana koji ce biti dosta jeftiniji, sa GDDR 6 memorijom. Fino pise da je ovo supercomputing GPU, a to sto su ljudi poletili da istu provuku kroz gaming benchmarke je druga stvar. Ima ljudi koji su spremni platiti taj cejf 3000$.
     
    Last edited: Dec 11, 2017
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Za sta se tacno moze koristiti?
     
  15. Neso

    Neso Komšija

    Pa gdje god ima ikakav prijmer AI, kao sto je developlent samih igri, vremenska prognoza, samo vozeca auta, Google Maps, Hi-Tec medical oprema, filmska industrija, banke (primjer mobile cek depozita), prepoznavanje govora i lica, razna strateska planiranja itd.... Znaci za software development svih ovih navedenih primjera.

    Ima 640 Tensor Cores, kao sto smo i procitali i to ti odma sugerira da kartica nije najmenjena za gaming trziste. Ovo nije GeForce kartica :)

    “But make no mistake: This golden-clad monster targets data scientists, with a tensor core-laden hardware configuration designed to optimize deep learning tasks. You won’t want to buy this $3,000 GPU to play Destiny 2.”

    https://www.google.com/amp/s/www.pc...-gpu-5-things-pc-gamers-need-to-know.amp.html
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    taman htio da postavim, uf kako meni ovakvi videi pruzaju neku satisfakciju.
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    "Micron Completes GDDR6 Design and Qualification, Hitting Mass Production in First Half of 2018 – Aiming For NVIDIA’s and AMD’s High-End Gaming Products"

    "While GDDR6 will be set as the next standard for high-performance graphics cards, budget and entry level cards will continue using GDDR5 memory as GDDR6 will come at a slight premium while GDDR5 will offer a fast lower cost solution."

    https://wccftech.com/micron-gddr6-memory-qualification-complete-mass-production-1h-2018/
     
    Esh likes this.
  19. Neso

    Neso Komšija

  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nadajmo se da je ova memorija loša za mining. :D
     
    Neso, EL NINO CFC, Esh and 1 other person like this.