Otkriven ozbiljan Intel CPU bug

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by lolak, Jan 3, 2018.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam kako niko nije odradio benchmark sa svim procesorima, ima samo sa najnovijim, ostalo sve neka pogadjanja i predpostavke.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam kako niko nije odradio benchmark sa svim procesorima, ima samo sa najnovijim, ostalo sve neka pogadjanja i predpostavke.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma



    Za sada na gaming nema nikakvog uticaja.
     
    Last edited: Jan 10, 2018
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evi za starije cpue, mada mi nidje veze kad spuste detalje na minimum, jer neki detalji direktno opterecuju cpu a ne gpu

     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesi li presao na 1709 ?
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    aha
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesi li imao problema sa sistemom, brzinom ili ovim kreš festovima o kojim ovaj prica ?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesi li testirao CPU brzinu prije i poslije ovih zakrpi za meltdown?
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    da ti pravo kazem nisam ni primjetio da se nesto updejtovalo :) A winver mi je 1709, a to si pitao :D
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ova 1709 ima mušica od restarta do nedostatka mreznih drivera a uz nju idu ove zakrpe za ovaj CPU bug pa reko ne znam da li da predjem na 1709 ili da cekam.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma ovaj 1709 je odavno ba, ima bar mjesec dana, a ove nove zakrpe su samo 2-3 manja updejta koliko ja znam. Nisam primijetio da mi je win10 ista updejtovo odavno, jedino ako te zakrpe za cpu moras manuelno odraditi.
     
    Last edited: Jan 11, 2018
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Jeste tamo nekad od septembra-oktobra ali kao i svakom vecem win updateu, treba im vise od mjesec da ga srede. Evo baš sad citam komentar: "Jel imao neko problema sa 1709, malo malo pa restart sistema".

    A te male zakpre ne dolaze na ove 1703 verzije tako da bi morao preci na 1709 da ih dobijem a zivo me zanima kako ce se performanse odraziti.

    Elem, hocu preci na 1709 veceras pa da znam da li se pripremiti za reinstalaciju. Bas cu odraditi neke testove i vidjeti ima li razlike u performansama prije i poslije.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    uradi backup sistema sta god radio :)

    EDIT: Evo sad gledam imam te update instalirane, kako god nisam nista primijetio

    [​IMG]
     
    Last edited: Jan 11, 2018
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Probao jedan kraci 3DSMAX render i sa 1703 mi je trebalo 5min i 27sec. Nakon updatea i tih zakrpi, trebalo mi je tacno 5min. Probao neke BF3 scene iz kampanje koje zakucaju CPU i FPS je bio doslovno identican. EDIT: Nesto citam, ove obicne korisnike ovaj exploat ne bi trebao ni kaciti. Vjerovatno ce se vidjeti nakon nekog vremna.
     
    Last edited: Jan 11, 2018
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja imam apdejt otkako je izašao, win na dva kompa radi kao podmazan.
     
  17. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Na desktopu nisam izmjerio velike razlike u perfomansama (3-4%). Dok na serveru sa 2x Xeon Platinum 8158 (12 core) i SQL DB (OLTP workload) izmjerih 15% usporenje nakon softverskih patchovanja.

    Samo sto je upitno koliko ce ostati sigurno. Pronaci ce se nacin da se zaobidje i code od patcha :)

    Ima li negdje informacija kakvi su planovi za buduce proceore, kad planiraju rijesiti hardver arh.
     
    kio and lolak like this.
  18. kio

    kio Komšija

    Je li ovo nakon 1709 update, ili ovog patcha od 03.01? :)
     
  19. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Nakon patcha (bios, Windows Server 2016).
     
  20. ZyKLon

    ZyKLon Novi član

    Intel je izdao nove Microcode-ove, koliko sam procitao da svi proizvodaci rade na update-ima Bios-a, za novije ploce vecina proizvodaca je vec izdala Bios, za starije, kako kazu treba vremena. Ovdje mozete provjeriti je li vas Browser zasticen od Spectre bug-a.