Pi-Hole add blocker

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jan 24, 2018.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I tako, poslje 4-5 godina napokon sam nasao sta da radim sa raspberry pi 2 :)

    Znaci PI hole je skript / aplikacija za debian bazirane operativne sisteme, koja funkcionise kao lokalni DNS server, i blokira oglase.

    Kad se instalira, a instalacija je mnogo jednostavna, postavis ip adresu raspberrija kao dns na kompu, telefonu ili ipadu gdje vec hoces da izbjegnes oglase, i to je to.

    Youtube app je malo drugaciji jer servira oglase kroz kontent servere, sto je upravo sad nemoguce blokirati.
    Ako gledas youtube kroz browser na telefonu, radi super.

    Uz to se moze instalirati i web gui, cak i ako vec imas webserver na raspi.

    https://pi-hole.net/blog/
     
    Esh likes this.
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Imam jedan debian distro na hp thin clientu t610 probam i ja pa javim rezultate
     
  3. black

    black Komšija

    Zeleni jos si zelen Zezam se nemoj sta zamjeriti ;)
    Imam ja vec nekih 3 godine Pi Hole i prezadovoljan sam, do sada sam imao samo dva problema da nesto nisam mogao otvoriti zbog blokiranja.
    Imao sam jedno vrijeme i DNS Crypt ali su ovi community serveri nepouzdani a sam DNS Crypt Client je imao neke probleme.

    Sta je jos odlicno kod Pi Hole je sto mogu ubaciti custom DNS record jednostavno u hosts file, tako sam npr. napravio interno SSL za Synology sa Let's Encrypt certifikatom. Isti cert sam iskoristio i za Home Assistant (smart home), jbg paranoja me puca hocu da mi je sve kriptirano.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    podigao danas vagrantom cist ubuntu 16.04 box i instalirao ovo, setovao svoju ip adresu primarnog dns servera na onu od virtuelne masine, reklame nestale, tako da cu pogledati kako da automatiziram odgovore na postavke network interface-a u pi-hole i vjetovatno ide ovo na dobar dio mreze, i moram jos vidjet kako se pod opterecenjem ponasa jer valja 100+ korisnika opsluziti ovim
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa sve je bazirano na DNS filtriranju, tako da nema neke vece matematike. Cisto sumnjam da ces imat nekog opterecenja.

    Pa sto si se usutio :D
     
  6. black

    black Komšija

    @Zeleni

    Promjeni u /etc/pihole/setupVars.conf

    IPV4_ADDRESS=0.0.0.0
    i
    IPV6_ADDRESS=0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000

    Ovako brze ucitava stranice jer se konekcija odmah rejectuje a prije toga sam morao cekati timeout. Najvise se primjeti razlika na olx.ba

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Odoh i ja narucit Pi. :D
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Jeftiniji a bolje je uzeti neki thin client.
     
  9. black

    black Komšija

    Ne mora ni thin client, ima starih Sandy Bridge USFF masina od HP-a, Lenovo-a i Dell-a. To malo vise trosi ali ima tonu snagu i za druge namjene.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    nemora biti na rasp, ja se kanim da untar nasa koji inace radi 24/7 prebacim pihole i da bude na freenasu i da oslobodim rasp za neke druge zeze :)
     
  11. black

    black Komšija

    Napravis drugi PiHole na Pi, tako da imas failover. dnsmasq koristi svega par MB rama.

    Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    oslobodih raspi za druge projekte a na freenas koji inace radi 24/7 nabaci virtuelni server sa unbuntu i pihole nabacih i od sada će tako da radi, do sada sam bio zadovoljan i sa rasp ali čisto da pratim trend sa virtuelnim serverima :D
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nick je cool :D :D AlmirPiHole hahahaha
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Jos kad u nekoj kombinaciji doda "root" :D
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Hahahaha sex pravi :D :D