Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Ma kuci smo prodiskutovali i zakljucili da nam je to najbolja opcija. Imam i dobro iskustvo sa trenutnim servisom pa je i to bio bitan faktor. Jest puno cekati, ali opet ja sam navikao na narucivanje i cekanje.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ipak su to slatke muke. Cekace se. :)

    Sent from my SM-G925F using Tapatalk
     
  3. parachuted9

    parachuted9 Novi član

    Čudi me da ga baš tako dugo moraš čekati...
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jucer vidjeh Audi Q2, inace mi taj mini-SUV segment ide na zivce ali ovaj izgleda bas kul :D
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    bgm ćeš se načekati, mislim da nije vrijedno naročito kad daš avans pa krene sa čekanjem :)

    taj q2 mi nešto gejevski :) u q3 manje mjesta nego u golfu a tek taj q2, mrzim auta ne q3 već druga, koja pola ceste zauzme a unutra sjedimo rame do ramena
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Ne proizvodi se jos sa tim motorom, tek na ljeto pocinje proizvodnja.

    Nacekat se hocu, ali imam auto, ne mjenja mi nista. I za Mazdu 3 je cekanje do juna ako sad narucim, Hyundai i30 ce tek u maju znati kad ce biti dostupan...tako da sve alternative su dosta gore kad uzmem u obzir sta zelim, a sta dobijem.
     
  7. n3r0n

    n3r0n Novi član

    Kao što je Captur samo povišeni clio, nema puno više mjesta...
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pitanjce u vezi domaćeg zakona - jel' se nemogućnost uvoza i registracije vozila starijeg od 7 godina odnosi samo na automobile ili to uključuje i motocikle?
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije limit 7 godina. To je stari zakon vec euro 4 norma. Za motocikle je mislim minimum euro 3.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  10. anel007

    anel007 Komšija

    Vec dugo nije na snazi ta zabrana uvoza starijeg auta od 7 godina nego se glesa euro norma, bitno ti je da je euro 4 ili veca i bez problema mozes uvesti auta a sigurno i motore.
    Ako vec imas sumnju nazovi bilo koju speditersku agenciju i pitaj, moci ce ti reci i tacan iznos carine i svega ako im das model i osnovne podatke vozila.

    Sent from my Huawei Honor 8 using Tapatalk
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dino73n i ostala raja, zanima me Clio II 2004 sa benzinjarom 1,4 98ks. Auto je redovno servisiran u ovlaštenom, ima 150k originalnih km i garažiran. Cini se super kupovina, samo me zanima da li auto ima nekih mana i na šta treba obratiti pažnju.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nikakvih specijalnih problema. Tu i tamo crkne bobina al nista strasno. Sasvim pristojan auto. Go for it ;)
     
    heroic and Haker like this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hvala Dino!
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Dosao buraz u Swe prije 2 sedmice, mi mu nasli bili automobil od kolege, 145k na satu, prvi vlasnik. 2011 godiste a 2012 jun prvi put na cesti, passat bluemotion 2.0 TDI, karavan. Dobio ga za 14.000 KM, uvoz i ostale dzidze-midze su bile oko 4200 KM, i sad jos registracija cini mi se da ce doci.

    Odvezao ga odavde, na Swe tablicama, sa kupoprodajnim ugovorom i zelenim listom (napravili smo i punomoc sa svjedocima samo da se nadje). Nikakvih problema na granicama, potrosio 160E goriva i jos oko 250E na brodove, ceste, tunele i ostale sitnice. Kad se sve sumira, da auto dodje do BH i registruje, mislim da ce ga ispasti ispod 20k KM

    Eto ako koga zanima prica oko uvoza, nije bilo komplikacija.
     
    zoi and forzamilan like this.
  15. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Pozdrav svima.
    Imam pitanje. Šta bi se isplatilo uzeti imam buđet do 10K BAM htjeo bih nešto do 10 godina staro. Inače sam iz Sarajeva do sada sam benzince vozio ali ovih dana u BiH je to pomalo istrebljena kategorija. Ja bih I dalje benzinca ali teške sreće favorit mi je Kia Pro ceed 1.6 93KW koja troši u prosjeku oko osam L. Ali ima ih malo u BiH, samo sam jedan na Piku vidio, 2011 lik iz Trebinja ali ne bih benzin preko 100K ili dizel preko 150K. U gradu gledao neki 1.4 81KW ali odustao kad sam skontao da je udaran (malo ali dovoljno), ne ide ni on loše ali je ovaj jači definitivno bolji a i mjenjač koji ide sa njim. Išao sa jaranom neki dan gledati u Eurocentar šta imaju i on se zalepio za ovog Megana:
    https://www.olx.ba/artikal/29966208/renault-megane-1-5-dci-78-kw/
    Uzmi uzmi i bog. A ja baš i nisam uveren uopšte nit da je baš tako dobar nit da vrjedi tih para. Naime stanje ne da nije "tip top" već daleko od toga, slomljen prednji dio zadnjeg fara na su-vozačevoj strani, kvrcnuta napukla šofer šajba, kvrcnuta rađena vozačeva vrata ali ostatak linije prav (vrata, krov, šolje u vinklu), u nutra stanje u redu, servisna djeluje ok i da nema servisne ključ kartice samo jedna glavna. Eto ko oni bi taj far zamenili a ja da repariram šajbu, neće ni da čuju za neki popust. Jaran s kojim sam išao je inače porezni inspektor njemu bi dali fin poput da je izvadio službenu koju ću ga natjerati da pojede jednog od ovih dana. Meni je to malo puno para s obzirom na stanje pa da čujem mišljenja i konkretne predloge jer mi treba auto. Hvala unapred.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa šta fali meganu, nema sad auta da nije bar malo greban ili nešto, to su sitnice, ovo je pouzdan auto, fine izrade,
    Imaš ovakvu Kiu, ali opet je bolji Megan, za te pare auto C klase teško naći.
    https://www.olx.ba/artikal/30002436/kia-pro-ceed/
    Ja bi se recimo protegao do ovog Puga. Em je Euro 5, pouzdan dizelaš, ovi motori su možda trenutno i najbolji dizeli iz segmenta. I izgleda kao nov, vide se slabi tragovi korištenja.
    https://www.olx.ba/artikal/30037257/peugeot-308-1-6-hdi/
    Imaš Cruze isto jeftin, on je ustvari opelova platforma.
    https://www.olx.ba/artikal/30031575/chevrolet-cruze-moze-zamjena/
     
    Last edited: Jun 16, 2018
  17. tesy

    tesy Novi član


    Gledao sam kod njih 2-3 auta , ni jedno nije bilo ni blizu prezentacije na PIK-u . U principu ne bi kod njih ni jednom više gledao . Znaci dobro obrati paznju na samo stanje vozila i na spisak opreme koju su naveli - prvo da li ima sve sto su naveli , pa tek onda jel ispravno .
     
  18. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Tom Megan najviše fali cjena s obzirom na stanje naročito ako na primjer uporediš s ovim:
    https://www.olx.ba/artikal/28220528/renault-grand-scenic-1-5-dci-2008g/
    Al to mi je daleko da idem gledat.
    Ševroleta koji se povukao iz BiH neću radi djelova. Opelova platform i fiatov motor... Nebi baš ni PSA/Ford platformu.
    Tako da se vraćamo na početak (š)Kia ili Reno.
    Hvala na odgovoru u svakom slučaju.
     
  19. ZolaIII

    ZolaIII Novi član

    Ma ja sam otišao radi neke Opel Corse 1.3 Jtd koja je malo prešla a eto cjena izgledala povoljno kad tamo, farbano, probila prljavština pa ima žutih fleka, lik pričvršćivao masku naprjed šarafom ručica borda bila slomljena pa stavili boga pitaj kakvu bez guma za bord i tako dalje lista je jako duga... Pa mi eto ko preporučili ovog Megana za do 10K KM. Oprema je za veliko čudo ko i u oglasu i ne djeluje loše ni motor ni druge stvari (koje nisam naveo) ali mi se nekako čini da je to previše para za ovo naročito kad uzmem da će me na cesti sa obućom i samo malim servisom uz registraciju izaći nešto više od 11K KM.

    Ne znam nisam pametan više, zato i pitam za savjet.
     
  20. ZolaIII

    ZolaIII Novi član