MasterBuild

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 9, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Iako jos nisam poceo praviti build, da otvorim temu, posto imam dosta pitanja :D

    Trenutno sam nabavio:
    Cooler Master Cosmos C700P
    Cooler Master MasterWatt Maker 1200
    Cooler Master MasterFan 140 Air Pressure RGB x3 (poklon od Uni Experta :cool:)
    Asus ROG Sheath podloga za mis
    Burotime Stripe 180x80 radni stol (prezadovoljan sam)

    Prvo pitanje, narucio sam Cooler Master MasterLiquid Maker 240, to je neko DIY vodeno hladjenje, dobijes block za CPU, radijator, rezervoar/pumpu i 1.2m crijeva. Gdje mogu nabaviti alat za rezanje ovog slaufa o_O?

    Drugo pitanje, za procesor sam se odlucio za 8700K. Ima sasvim dovoljno performansi za moje potrebe (i viska), ali uzimajuci u obzir trenutnu pometnju sa ovim security zezancijama, da li ima ikakvog smisla cekati na 9700K? S obzirom da ce 9700K biti 8-core, i cijena ce biti veca, a meni te dodatne performanse ne trebaju.

    Koji djavo je sa GPU-ovima, taman sam kontao kupiti 1080 Ti za 800-900 eura, kad sad vidim 20% skuplje?? Ima li naznaka da ce se smiriti ovaj trend?

    Za kraj, zna li iko kakva je situacija sa Windows 10 i MSDN, ako istekne subscription da li mi ostaje licenca, tj. da li radi update i sve kao na starim verzijama?
     
    Last edited: Feb 9, 2018
  2. lolak

    lolak Aktivista

    Nije hejt, ali sa aspekta instalacije, trebao si uzeti kakav AIO water cooling posebno kad hladis samo cpu. Crijevo mozes prefezati nozem. CPU kupi slobodno, novi Intel nece prije oktobra-novembra.

    GPU cijena dok ne crasha crypto nece padati.

    MSDN kad istekne halali Huso Materi.
     
  3. Neso

    Neso Komšija

    Vala, ja ako ne bi sve hladio na vodu u kompu, ne bi se zajebavao sa tim crijevcinama i pumpom... Uzmes sebi Corsair H115i ili neki slican AIO za CPU samo i cao. Uredno, fino izgleda... Ja sam imao iste dvojbe oko CPU-a, medjutim skontao sam da je za moje potrebe, 6 core koji ce picit za 5 Ghz, na svih 6 jezgri, future proof za narednih 5 godina :) Miran, da ne razmisljam, uopste :)

    Sto se grafike tice, ovo ti je najgore vrijeme za uzimat bilo sta, iz 2 razloga. Prvi razlog je kripto sra::e a drugi razlog bi bio skori dolazak Volte. Sad ce ti u Martu GTC i tu ce najaviti Voltu. Ja vjerujem da cemo u Aprilu vec moci kupiti primjerak... Pascalu mozda padne cijena a mozda ne. Pokusaj uhvatit jedan promjerak Volte kad izadje. Sve u svemu ja bi se strpio jos koji mjesec. Svakako, uzimat Ti modele pred izlazak nove arhitekture je przenje love, bas ne isplativo. Platit ces premium cijenu a za iste pare mozes dobit recimo 20% bolje za koji mjesec. Sve u svemu, ja bi se malo strpio da sam na tvom mjestu pa vidi sta ce biti sa cijenama. Ono, kazu za hardware, ako cekas nikad neces kupit, istina. Medjutim, sad kupovat high end Pascal GPU, bas pred izlazak Volte je suludo po meni...
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    1050 2GB kao privremeno rješenje do nove generacije je najrazumnija kupovina. :D
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ra
    razuman prijedlog ali neka uzme ti verziju i sa 4 GB...skuplja je mozda 50 KM ali ce je kasnije i lahko prodati...jer je trazena roba,ko nije high end gamer
    1050ti 4 GB bi ja sebi kupio,za moje potrebe dovoljno...
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Može vala i 1030. Prije par dana dobio podršku za G-Sync. :lol:
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Od svih stvari graficka mi je najmanje bitna, igram skroz minimalno, ponekad onako nesto za odmorit se. Kupujem high end cisto da mi duze traje, inace sam bio bez graficke zadnju godinu skoro dvije :D
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda cekaj jos godinu :)
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ma iskreno to hladjenje sam uzeo jer mi je lijepo na izgled. Nedavno sam kolegi forumasu prodao Nepton 240M, tih AIO mogu uvijek nabaviti.

    Jel to vrijedi za svaki MSDN? Npr Win10 koji sam dobio od univerziteta mi je jos aktivan i radi bez problem, cak sam reinstalirao OS i mijenjao disk na laptopu. Sad cu nabaviti enterprise za kompaniju pa zato pitam.
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Cooler Master MasterWatt Maker 1200 unboxing :D

    [​IMG]

    Montiranje napojne u kuciste, interesantno je da ima ovaj nosac i da je cca 5cm odignuta od poda kucista, tako da ne vuce zrak direktno izvana.

    [​IMG]

    Kuciste, za razliku od Cosmos 2 ima manje metala i mislim da je dimenzijama nesto manje, ali zbog stakla i zbog dobro rasporedjenog metala dosta vise djeluje "premium". Monitor pored je 27" (Asus PB278Q) a podloga za mis the Asus ROG Sheath.

    [​IMG]
     
    Neso and Esh like this.
  11. heroic

    heroic Komšija

    I sad sam u dilemi...

    Prvobitni plan je bio da uradim 8700K + Maximus X Code + 64GB RAM a dodatno da napravim neki mini home server (neki 2-4C/32-64GB) koji bi usput bio NAS i gdje bi mogao vrtiti neke dodatne virtuelke. Prednost kod ovog rjesenja je sto bi mogao odvojiti to, mana je nesto veca cijena (drugi PSU, kuciste, maticna...itd).

    Sad vidim da bi mogao napraviti kombinaciju 7920X + Rampage VI Extreme + 128GB, NAS kupiti samo enclosure (ne treba mi vise od 2x 4TB u RAID1), eventualno storage staviti externi disk na router (USB3), tu ima dovoljno CPU-a i memorije za virtualizaciju...Mana kod ovog rjesenja je sto bi gasenjem glavnog PC-a ugasio i te dodatne virtuelke.

    Najvise me vuce na i7, jer ova Rampage VI ploca vec nema neke stvari koje Maximus X ima, mislim da se ove mainstream ploce i CPU-i brze updateaju.
     
    Last edited: Feb 18, 2018
  12. black

    black Komšija

    Ne mora ti sve novo biti, kupi polovan Dell, HP ili Lenovo Xeon E3 server ili ako bas mora biti novo nabavi neki od novih entry level servera za 300-400€.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Ako gledaš u pravcu neke mašine koja bi se koristila i za dizanje VM-ova, sa aspekta cijena / performanse, zašto ne ići onda prema AMD-u?
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Gledao sam ovaj ThreadRipper 1950X, ali mu je TDP 180W, a 7920X je 140W, sa 10% OC je jos veca razlika. Nesto mislim da ce 7920X imati veci OC potencijal zbog tog lakseg hladjenja, sto opravdava razliku u cijeni. Ne znam kakve ROG ploce imaju za ThreadRipper morat cu i to pogledati.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Mislim da je u toj klasi Threadipper bolji izbor. Sto se tice ploca, zagovaram kupovinu dobre ploce, mada nisam siguran da ti treba RoG model izuzev bling efekta.
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Ma ne treba, ali ovoliko staklo na kucistu...nek vala i lijepo izgleda unutra :D

    Imam dosta ROG stvari pa mi se uklapa u tematiku.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne kontam izbor te napojne jedinice koja osim Titanium certifikata je sasvim prosjecna napojna pa cak i kada se poredi i sa napojnim jedinicama iz 2014 godine.
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Ne znam ni po cemu porediti napojne osim snage i efikasnosti, eventualno buka, ali u to ne sumnjam jer mi je V1000 bila skroz tiha, a ova je bolja (nadam se).

    Ja kad kupujem uglavnom odem u Uni Expert, UE prodaje CM proizvode, CM u ponudi ima ovu...

    Sta bi drugo preporucio?
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    V1000 je prema mom misljenju kvalitetnija napojna, ima bolju regulaciju napona, ripple a i OEM je Seasonic koji je stepenicu iznad Enhance koja radi tu Master Watt jedinicu.

    Kad skontas da je u UniExpert-u CM V1200 Platinum 629KM a CM Master Watt 1200 959 KM ne znam gdje ti je tu logika? :D

    Daleko da je to losa napojna samo za te pare je precjenjena a JonnyGuru je dao ocjenu 6.3 koji je za mene pored TPU najmjerodavniji recenzent.
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Ma taj V1200 je stari model ne proizvode ga vise.

    Ja sto sam citao review-e uglavnom je bila zamjerka visoka cijena i to sto su konkurenti bolji, ali je sigurno bolja od V-serije.