Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Sjecate li se svi svog prvog racunara?

    Kakav je bio, koje ste programe/igre prvo instalirali?

    Moj prvi racunar je bio nekad 2003-2004 godina, Pentium 4 2.0GHz (mozda 2.4GHz, ne sjecam se bas najbolje), 256MB RAM-a, 60GB hard disk i GeForce 4 MX440 64MB
    Kuciste je bilo neko bijelo sa sivim/srebrenim okvirom, Microsoft tastatura i mis (pojma nemam koja). Monitor je bio neki HP 15" CRT, dok nisam presao na AOC 19" LCD (5:4) za godinu dvije.

    OS je bio Windows ME :D prvobitno, nekad poslije XP.

    Od igrica medju prvima koje sam igrao na toj masini su Civilization 3 i Age of Empires, nekad poslije je tu dosao i NFS Underground. FIFA i PES u svakom slucaju.
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Mozda 2002 godina. Dobio na poklon Pentium 4 150MHz. Imao je turbo dugme, kad se upali radi na 166MHz. Mozda 32MB RAM i neka grafika od 8MB Matrox cini mi se. Uspio sam prekucat Half Life na njemu iako nije bas islo glatko.
     
    heroic likes this.
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Mislim da je bila 2000 godina - Celeron 400mhz, socket 370, 64 MB RAM, 20 GB HDD Maxtor i integrisana grafička neka. Originalni CS 1.3 štopao, kada sam ubacio GeForce 2 MX (nisam ja, nego lik "što se razumio" u kompjutere) CS letio :D. Monitor je isto bio 15 CRT, a Win 98 je bio, mozda nekad poslije Win 2000. Ostarilo se :D
     
    heroic likes this.
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam zaboravio da sam prije tog, nekad 1999 dobio Macintosh 7200/90

    http://www.kcg.ac.jp/museum/en/computer/images/personal_computers/apple/powermac7200_60.jpg

    Bez monitora, pa sam tad nabavio taj 15" HP monitor. Nemam pojma kakva je specifikacija bila, znam da je imao dva diska (ili dvije particije) od 2.5GB i 4GB. Kasnije nekad sam saznao da je to tad bio dosta skup racunar, ali meni je bio *nje jer nije mogao pokrenuti nijednu igricu (Mac OS) :D Nekad poslije sam nabavio F/A-18 Hornet igricu, mogao sam letjeti po Iraku i bombardovati naftna polja. Trebalo mi je pola godine da naucim da poletim.
     
  5. vutra

    vutra Komšija

    Compaq i486
    Zaboravio sam koliko je čega imao, ali znam da nije dugo trajao (neko pokušao "dodati" memorije preko BIOS-a :D)
     
    Vedo and heroic like this.
  6. anel007

    anel007 Komšija

    i dan danas imam dijelove svog prvog racunara na tavanu, maticna ploca sa nekim intel procesorom i jos nekih dodataka koji sam dobio na poklon nekad 2004.-2005. ako me sjecanje dobro sluzu, igrao na njemu settlerse (neku verziju sa info cd-a) jedva ali se igralo a otisao u vjecna lovista kada sam istrazivao za sta sluzi puljka za promjenu voltaze na napajanju :D
     
    heroic likes this.
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prvi nekad u ratu commodore 64, a prvi PC 2000. Celeron 500, 13,6GB HDD (ovaj HDD i sad imam ispravan :))

    [​IMG]
     
    heroic likes this.
  8. heroic

    heroic Komšija

    Settlers IV sam nabavio originalni u Madridu kad sam bio, mislim 2003 godine. Igrica dosla u ogromnoj kutiji, unutra hrpetina nekakve dokumentacije i onaj fini "originalni" CD sa onim hologramskim printom :D
    Flight Simulator 2002 sam zaboravio, to sam isto tad igrao do iznemoglosti. Moglo je na nekim srednje-visokim postavkama.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Igre koje sam najvise igro a koje su bile aktuelne te 2000. godine na PCu su bile nfs 4 porsche unleashed, messiah, MDK2.
     
    heroic likes this.
  10. Esh

    Esh HWB

    Ako preskočim ratne C64, razne konzole, 486, DOS i Windows 3.1 i školske PC-ove..

    Iz ove ere "modernijih PC-ova" u posebnom sjećanju mi je Celeron 300A bazirana konfiguracija, 32 MB SDRAM, 4,3 GB HDD, CD-ROM, S3 Virge 4 MB grafička kartica i 56k modem. Šta se igralo na ovome? Svašta :) Od FIFA World Cup 98, Quake 2, Age of Empires, StarCraft, Diablo, Unreal Tournament, dok su se redovno isprobavale demo verzije na osnovu CD-ova koji su dolazili sa PC magazinima..

    Baš ovaj Celeron je imao posebnu ulogu u stvarima kojima ću se baviti poslije, kada sam otkrio da se može overclockivati jednostavnom promjenom pozicije jumpera na velikih 450 MHz. Sve poslije toga je historija :)
     
    Sena, Hellas, Vedo and 1 other person like this.
  11. selvin

    selvin Moderator

    Moj prvi licni ili ti ga personalni kompjuter je kupljen 2001-2002 godine, Pentium4 1.7GHz, sa tada ogromnih 512MB RAMa, 40GB HDD, nVidia Riva TNT2 model 64 32MB, CDRW, Philips 15" CRT. Sjecam se samo da je tad koštao preko 2000KM, kao da je sad 10k tako je zvučalo skupo :D A tih godina igrao se UT99, NFS, Fifa, Football manager, Max Payne, Hitman itd, mada nisam nikad bio gamer :)

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
    pac and heroic like this.
  12. Esh

    Esh HWB

    Je li Pentium sa RAMBUS-om ili DDR-om? Koliko si dugo trpio da je Athlon puno bolji izbor?;)
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Moderni DDR333 ako se ne varam :) A tad je bio aktuelan Athlon XP 1800/2000+ čini mi se, a ja bio mlad i neiskusan tako da sam morao trpiti pridike godinama :D

    Edit: ipak je 1.6GHz, evo slika, u ladici mi je jos kanim se da napravim privjesak :D
    [​IMG]
     
    Esh likes this.
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajmo koliko se ko se sjeca, svih do sad CPUa redom :) Znaci kod mene celeron 500, athlon 900, athlon 2200xp, core2duo e4400, q6600, i5 3570 i sad i7 3770k. Ne tako puno cpua koliko sam mislio :)
     
  15. Soviet

    Soviet Aktivista

    Moj prvi racunar je bio jedan laptop Siemens Fujitsu, negdje 2000. godine. Pentium II MMX 266MHz, 128MB rama, ATI Rage Pro 4MB graficka, 5GB HDD i 14" ekran, Windows 98 SE Ovo je laptop iz 98-e koji sam dobio od rodjaka (radio u Siemensu). Tad je sigurno vec bio zastarjela roba ali meni je super posluzio za Age of Empires 2, Red Alert 2, NFS 1, 2 i 3, Sims, Tropico, GTA 2 i jos nekih igrica. Jos uvijek radi bez problema, stavio mu Win XP ali se pokajao, upalim ga nekad zbog nostalgije.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 14, 2018
    Esh likes this.
  16. Esh

    Esh HWB

  17. selvin

    selvin Moderator

    Pentium 4 1.6GHz, Pentium4 2.4GHz, Athlon x2 64 4000+, C2D E4xxx, Athlon x3 435, Phenom x4 955BE, i5 7300. Bilo ih je jos izmedju koji su se kod mene nasli koji mjesec samo, ali ne pamtim modele. A laptope ne brojim, mada su svi bili i3/i5 različite generacije, tako da je to novo :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Pentium 4, zatim novi pc sa Core2 Duo 3.0GHz, onda laptop Toshiba Qosmio sa Core i7 2630QM, a istovremeno Core2 Duo zamijenjen sa Core2 Quad Q6600.
    Onda i7-2600, 3770K, 4960X, nekoliko raznih Xeon E3-12xx (v2, v3), E5-26xx, Pentium G3220 i dosta raznih Pentiuma, Celerona, Atoma i sl. u HTPC i laptop/tabletima, pa zadnjih par godina PC sa 4790K i laptop sa i7-5500U, a ocekujem uskoro prinovu 8700K.
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sjecam se ko danas, 300mhz, 384MB meme, diska se ne sjecam, al cirka je bilo 10-20 GB ko ce ga znati :D
    sjecam se 19.2 Modem, i graficka 8MB :D
    grafa neka s3 trio...

    sve nakon toga..
     
  20. nikolamo

    nikolamo Novi član

    Prva tri.

    1. 1983, Spectrum 48K, Thro' the wall
    2. 1986 PC Intel 80286 @ 12 MHz i sa HDD od 20MB, Alley cat
    3. 1990 Amiga 500, Shinobi
     
    Esh likes this.