Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    @donjapa

    Daj japa donesider ovog soka od borovnice :) Misli na mene ponekad :D
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nema jos soka od borovnice, to je Aronija.

    Nismo sigurni da cemo praviti sok od borovnice, jer ce potraznja vjerovatno biti dosta velika za svjezom borovnicom pa je takva i najisplativija prodavati.

    Sokove cemo od ribizle i aronije nastaviti, mozda ubaciti malo i domacih jabuka i napraviti nekakav mix koji ce biti lijep i pitak. Do sad smo radili 100% press od aronije, koji nije bio pitak u velikim kolicinama, nego ono, shots, svako jutro za boost imuniteta i sveopsteg zdravlja. A hocemo da pokusamo nesto da se moze i piti na redovnoj bazi, ali trebati ce malo vremena da se nadje pravi recept. Cim budem imao nesto pitko, definitivno donosim :D Mozda tako iza ljeta, ako upsijemo iskombinovati.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Stavite kakav oglas kad bude sta na prodaju, da upratim
     
    donjapa likes this.
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav poljoprivrednici
    novost kod mene je da sam ugovorio otkup chili feferona (tabasco i habanero) i to cu posaditi na nekih 500 metara kvadratnih
    a da bi dospio do ovog,prvo moram uzgojiti svoje sadnice...a treba mi oko 1400 sadnica ukupno :D
    planiram opet paradajza i paprika saditi,aronija standardno,nadam se da ce biti solidna i ove godine...mada kod mene nije zemlja za aroniju,to tek sada vidim,kada pogledam aroniju kod ljudi sa boljom zemljom...razlika nebo i zemlja
    sto se problema tice,imam ih nekoliko pa mozda da mi neko i da savjet ili gdje sta kupiti
    da li je neko vidio ili kupovao one kao deke sa grijacima ili neke grijace za terarijum ili nesto sto ne trosi puno struje a moze zagrijati 1-2 kubika prostora do 30ak stepeni C ?
    prvo,sto se tice pravljenja rasade za tabasco i habanero...moram napraviti neki improvizovani manji staklenik/plastenik u potkrovlju kuce,problem je sto nema grijanja na spratu...pa cu morati ubaciti ili neke grijace ili sijalice,da griju
    nadam se da cu ovo rijesiti i da ce mi uspjeti rasada,jer od nje sve zavisi

    drugi potencijalni problem mi je navodnjavanje i voda...bunar mi je kriza,nema vode a ova voda koju sam koristio,moguce da ce tu biti neki radovi u blizini i da ce biti zamucenja,a prljava voda prvlja i crijeva za navodnjavanje i eto problema ali otom potom...necu trcati pred rudu...vidjeti cemo sve

    sto se tice radova,nista jos nisam poceo...a prvo sto treba je orezivanje vocki i kupina i eventualno djubrenje nekih i sadnja novih sadnica ...imam jos 3-4 slobodna mjesta za sadnice,pa iskoristiti i to
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jel ljutko u pitanju?
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    [​IMG]

    Ima li kod nas ili ko od vas :) ovakvih stvari :)
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ima naravno...nije moje ali ima momak iz Tuzle,Dinko Ratajc a brend mu je "ljutko"
    https://www.facebook.com/ljutko.tuzla/
    vrhunski sosovi a najbolje da vidis na FB stranici i odaberes...ima i pakete,ima pojedinacno,salje postom a u Tuzli i Sarajevu i licna dostava sosova

    ako od slijedece godine budes kupovao od njega,moguce da bude i mojih paprika u sosovima :D
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Ja bas jucer u Westgate-u u Zapresicu gledam stand na kojem je bila masa upravo ovih ljutih sosova. Ne znam kakvi su ali znam da nisu jeftini, mislim da je najjeftiniji bio 35kn, a u prosjeku su izmedju 40 i 50.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    naravno da nisu jeftini...nije ih jeftino ni praviti
    kod nas 100 ml kosta 7-10 KM u prosjeku a ima i skupljih u zavisnost koja je paprika koristena
    nije isto uzgojiti habanero i karolinu reaper i te egzoticne sorte
    a 100ml nekog ekstra ljutog sosa moze trajati dugo jer je otrov haha
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovo su pakovanja za casuale, ja sam od nove godine stukao veliku srirachu. Vise ispod pola litra nista ne kupujem. Inace, imam i nekih svojih sosova,ljutih ajvara i kiseline na bazi ovih ljucih varijanti.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    e kada si spomenuo kiselinu...to se dobija fermentacijom,je li tako ?
    e de mi reci,za sta se koristi ta kiselina od ljutih paprika ?

    btw.ja imam kiselih chilija bruku tegli,pa to jedem uz svaki obrok...ne koristim ove sosove
    imao sam i ljuti sos od paradajza,dodao bruku chilija i bio je odlican ali to sam prvo pojeo hah
    imao nekih 12 litara tog sosa...puklo za mjesec :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam radio klasicne fermentirane sosove u razlicitim varijantama, nesto i sa dimljenim paprikama, ajvar sa jalapenom itd. Uglavnom vecina se je pojela, nesto ode raji itd. Ovo od ljutka mi je zanimljivo, samo mala mi pakovanja, ona bocica pukne za 2-3 obroka.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    uzmi analni zlotvor pa probaj na dva-tri obroka haha
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma probao sam, ali to i nije sos koji se jede redovno, to je vise za zajebanciju. Imao sam ja svoj carolina reaper ove godine.
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    uu ti si pravo opasan degustator :D
    evo upravo mi stiglo sjeme ,od habanera i scorpiona...scorpion mi valjda poslao onako,da probam hoce li biti sta od njega :D
     
    Last edited: Feb 15, 2018
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kolko para je to sjeme ? Imas li sta viska ?
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nemam viska od habanera i scorpiona ali imam svoje sjeme tabasca,koje takodjer prodajem
    to su one sitne ali ljute ali mogu se jesti svjeze ,nisu ekstrem...mislim da su od 30000-50000 po scovillu
    4 KM 30 sjemenki a moze i vise,imam sjemena
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mogu misliti od toga se saseres ko grlica
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja cu samo reci da je ljuto i kada ulazi i kada izlazi :D
    a ne utice na sracku,osim ako imas hemoroide :D
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovako to rade majstori. Zlobnici ce reci vidi se iskustvo u uzgoju bilja u kucnoj varijanti. :D:D:D

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    zippoo and donjapa like this.