Prvi racunar

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 14, 2018.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Dobar ste vi biznis napravili
    U Tuzli su bili CD-ovi po 1,5 KM a DVD 3 KM cak je bio i katalog u boji da izaberes sta hoces i tad je najpopularniji internet klub bio Asterix koji je bio na nekoliko mjesta u gradu, tamo su se dote tukle, znam neke prijatelje koji nisu u skolu dolazili, ja odem s prijateljem do net kluba poslije nastave kad oni tamo igraju dote. Ili jos jedna situacija bilo ljeto sunce ubi, idu neka djeca kazu hajmo cod-a i ulaze oni u internet klub tamo mracno ko da vampiri tu zive. Bio je jos neki Twins i jos jedan koji je Asterix preuzeo, bio je i Witnet, sad nema ni jednog.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  2. aeRo

    aeRo Komšija

    Internet klubovi su imali neku posebnu car, ko i Playstation igraone... Ja imao kuci i solidan PC i sve redom Playstation-e pa opet visio po takvim mjestima. Warcraft trica se rokao, HL2, CS. Znao sam otici s jaranima cak i da igramo CS na public serverima (a imao ga i kuci) jer neki nisu imali kod kuce PC. A i po Sarajevskim internet klubovima su masovno bili popularni ti katalozi s igrama. Lijepo djetinjstvo. :D

    A isto vazi i za filmove iz videoteka, merak ti bilo otici i odabrati neki film da pogledas, sto sam sto sa porodicom. Ko event vecernji u kuci kad odes po film haha... Sad kako je sve lako dostupno kanim se po pola godine da odgledam neki film sto dobijem preporuku.
     
    Sena and Ninja like this.
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    sto se tice brzine neta...ja sam sa dial upa direktno presao na adsl 1 Mbps
    to je bilo kao sa magarca predjes u ferarija haha :D
    bilo je u mahali i wireless provajdera ali kod mene kuca zaklonjena drugim kucama i nisam imao direktnu opticku vidljivost sa antenom provajdera i nisam mogao ubaciti wireless net a onda mi jedan covjek rekao da se pojavio adsl od BHTelekoma,nisam ni znao sta je adsl ali mi je rekao da je brzina odlicna i odmah sam se prijavio...medju prvim u gradu sam uveo adsl ,ja mislim 2005. godine
    mjesecni limit bio 3 GB haha
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Meni je to za videoteke najvise izgubilo car, nekako su mi filmovi "vise vrijedili". Obicno se uzimalo 2 filma, jedan po mom izboru, drugi porodicni da skupa gledamo. Pa onda ko ide u videoteku usput kupi grickalice itd.

    Ti si rano, ja sam dial up imao sigurno u 2006 godini, mislim da sam 2006 ili 2007 presao na ADSL 3GB limit, brzina je tad bila 2Mbps. Jos mi je duze trebalo da predjem na flat internet.
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jeste li vi premotavali kasete prije vracanja u videoteku :D
    Ja sam tako radio, a imao sam spor video rekorder, kasnije sam dobio neki Philipsov koji to smota za par sekundi, medjutim kasnije sam vidio u videoteci da oni vec imaju uredjaj kao videorekorder bez kucista koji sluzi samo za tu namjenu. U mojoj videoteci si mogao dobiti 4. kasetu gratis ako dignes 3. I ja sam adsl dobio tek 2006, dotad sam imao bihnetov dialup koji se rijetko koristio i to uglavnom poslijepodne kad je "jeftina tarifa".
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja sam dialup koristio u skoli, jer sam tamo odrzavao i mrezu i racunare. Kasnije, 2005 poceo raditi za wifi providera pa uveo wifi net, a onda promjenio wifi providera (tu sam imao 500MB download, 500MB upload), pa onda nekad 2008 na ADSL. A dobro se sjecam tih radnji gdje su se prodavali CD-ove. Ljudi su se obogatili na tome. Uvijek puno djece :)
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam znao po 2h provesti u radnji (radnja = oni boksovi na Sirano pijaci) sa CD-ovima, pregledam sve sto imaju, i igre i softver, i to barem 1-2 mjesecno subotom obicno :D Jednom je gazda otisao na kafu, rekao mi da naplatim ako neko dodje nesto kupiti :D
     
    Sena likes this.
  8. Esh

    Esh HWB

    @Reznor pa naravno da se premotavalo, stvar bontona :D
     
    heroic likes this.
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam napravio uredjaj samo za premotavanje kaseta, 2 motora i vrtio u obje strane :D
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Kod nas pogleda je li premotana i fino te naruzi ako nije, ako se ponovi bile sankcije :D
     
  11. hmudd

    hmudd Novi član

    486/33MHz , 80MB hard disk-drive, 640K RAM DOS 5.0
     
    Esh likes this.
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo jednog iz naftalina
    i racunara i korisnika haha :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam izbjegavo nabavku PCa do 2000. a imo sam jednog poznanika koji je ganjo to sve 95-2000. koji mi je izgledo ko totalni freak, pa sam se odupiro tome :D Medjutim kako dodje potreba z acrtanjem u autocadu nabacim PC i predjem na igre :D
     
  14. aeRo

    aeRo Komšija

    Kod mene je prvi brzi net bio europronet ja mislim, u tom sam vrijeme bio na Dobrinji i nije jos BH Telecom ADSL bio "stigao" do dole... A kad se sjetim tog vremena prije flat interneta, starci popizde kad dodje ogroman racun, nije im nikako bilo jasno sta ja to mogu uraditi da nakucam racun, tj. nije im niko mogao objasniti da je 500MB prekoracenja bilo ko 2kg zlata hahaha. U neka doba je neko od raje share-ovao password-e od par firmi iz BiH koje su imale vece pakete, pa smo se tu slepali kad ispucamo svoje gige ali to je bilo nesto kratkog daha.
     
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Jel se ona free zona bhtelecoma zvala "O zona"?
    Sjecam se da su to reklamirali kao free download neograniceno al nikad nisam skontao kako da se povežem :D

    Sent from my SM-N910F using Tapatalk
     
  16. Soviet

    Soviet Aktivista

    Ja mislim da su imali i forum za free zonu ili sam polupo loncice ali sjecam se da su me napali kad sam trazio da umjesto bluray filmova od 7-8GB uploaduju one brrip mkv od 700-1000MB, tad sam koristio adsl sa 500kb/s downloadom.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    TNT, stari trzni Tuzla, proveo najbolje godine zivota.
     
    igor.g likes this.
  18. igor.g

    igor.g Komšija

    Bio je neoficijelni forum za FreeZonu, ala se je skidalo preko veceri (a tokom dana se igrao COD 2 i 4 na Bihnetu u FZ) Newsbinom i popravljali osteceni .rar fajlovi sljedeci dan sa dodatnim .par fajlovima u Quickpar-u. Slatke muke :D
     
    Last edited: Feb 20, 2018
  19. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kod mene u staroj mahali u zgradi bila videoteka i igraona. Ja i buraz smo uvijek imali spiskove njihove filmova koje dolazi pa bi uvijek rezervisali. Sta se pirata nagledalo sto glava pokriva dobar komad ekrana hahaha. A u igraoni bio fliper terminator, ili terminator 2, zaboravio sam, ali taj me fliper udario strujom bezbroj puta. Hahahaha ahhh dobra stara vemena hahaha
     
    Sena likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator