G4560/i3 7100 vs i5 2400/i5 3470

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by MadbaLL, Feb 26, 2018.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    dakle, šta bi u paru sa gtx 1050 bila bolja kombinacija, neki nov pentium g4560 ili i3 7100 naspram polovnog i5 2400 ili i5 3470, za igrice tipa bf4, pes/fifa, nba 2k?
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja bih isao na i5 3470...pa neces na racunaru samo igrati igre
    ova prva dva su dvojezgreni a druga dva cetverojezgreni

    ja prije nisam obracao paznju na procesor i brzinu istog,dok nisak kupio brzi procesor i sada nema sanse da bi vise isao na slabije procesore...jer je razlika u koristenju racunara drasticna
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sta je sa plocom i memorijom ?
    Zavisi sta se vec ima od komponenti a sta bi se kupovalo.

    Ako se kupuje nova ploca za ova prva dva onda sacekati par sedmica ploce sa H310/B360 cipsetom i uzeti i3-8100.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa kupio bih sve u kompletu, znači gotovu konfu. s tim da su pentium i i3 nove konfe, a i5 2400 i3470 polovne konfe.

    nemam šta da zadržim sa postojeće iz siga, osim hdd-a, dvd-a i eventualno rama.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jbg situacija sto se tica RAM-a je katastrofa, grafickih isto.
    Za i3-8100/i5-8400 CPU i H310/B360 plocu je sad odlicno vrijeme ko vec ima DDR4 RAM i graficku.

    Koliko para bi bio taj i5-3470 i ploca ? (sa jos 4 gige RAM-a bi bila solidna konfiguracija)
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    358KM konfa sa kučištem, 4gb ddr3 rama, hdd 500gb i dvd/rw. godina garancije.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pfff, na granici isplativosti ako mozes ukomponovati svoj RAM za ukupnih 8GB, ne cini se skupo (neka jos neko kaze svoje misljenje).
    Ali i3-8100, H310/B360 ploca i jedna plocica 8GB DDR4 RAM-a bi trebali biti nekih 550KM.
    200KM vise ali daleko modernija i future-proof platforma.

    Razliku u performansama izmedju i5-3470 i i3-8100 neces osjetiti ali imat ces slotove za M2 SSD, otvoreniji upgrade put CPU-a i RAM-a, veci resale value, duzu garanciju, nesto sitno mozes dobiti za svoj trenutni RAM.
    Pa skontaj sta ti je bitnije.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ako ćemo iskreno, mislim da si u pravu. i dobro si rekao, na samoj granici isplativosti. a više volim moderniju i future proof platformu, stvarno me ne zanima razlika od 5-6 fps.

    ma kupio prošle hefte fhd monitor i vidim neke stvari ne mogu najbolje da guraju na 1920x1080 i rekoh vrijeme je za upgrade.

    P.S. divi ovo: https://www.olx.ba/pretraga?trazili...rt_order=asc&sort_po=cijena&vrsta=samoprodaja

    zar ovo nije preskupo za konfe bez grafičke?
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Dobro ta dva 850/880KM imaju neko kuciste, neko napajanje, HDD/SSD i Z370 plocu (H310/B360 ce biti dostupne za 1-2 sedmice, i tu je usteda nekih 70KM).
    550 sam mislio samo na CPU+MBO+RAM.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ispade bolje uzeti ryzen 2200g nego ovaj i3 8100, dere ga u svim benchmarcima.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I ne bas:

     
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jedino ako ces se igrati na integrusi, a to nije neka sreca, i jos ti treba 3000+ MHz RAM da iskoristis puni potencijal APU-a.
    Mislim opet ovisi sta ti treba, od GTX 1050 pa na gore i3-8100, ako mislis bez dodatne graficke onda 2200G.
     
  14. efo

    efo Komšija

    S obzirom na status na trzistu grafickih, nije los ovaj APU. Al opet, sto rece XTRage, treba skup RAM sa 3000+ MHz da se iskoristi puni potencijal. Da nije toga, bio bi pravo dobar buy, ovako je dobar (za low end gaming).
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    bit će još testova, ali po do sada viđenom, mislim da je bolja kombinacija, a nadasve jeftinija, 2200g + gtx1050 od i3 8100+ gtx1050.

    najjeftinija konfa sa i3 8100 bez grafičke je 850KM, a najjeftinija konfa sa 2200g je 710KM. ja mislim da je ovdje sve jasno :)
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Skuplja jer su ploce sa Z370 cipsetom.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da ne otvaram novu temu a i da ne stavljam oglas, koliko bi ovo vrijedilo, Intel i5 je unutra neki vjerovatno 2 ili 3 generacija, ne znam koji, i 16GB rama ima koliko sam vidio[​IMG][​IMG]

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Dobih poriv da ti odgovorim u slikama, ali mi ipak mrsko :D
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Qler oko 350KM zajedno sa grafickom.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    E hvala :)


    edit:

    sa mobitela pisao i slao tek sad vidim na racunaru na sta lici :)

    inace, otislo ovo jaranu za 150KM...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    Last edited: Mar 16, 2019