Web development - All about

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by zoi, Nov 27, 2016.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Iznenadit će te štošta, JS je skriptni jezik. Nemaš kompajliranja, error handling i sve je totalno drugačije ako si došao iz c++ svijeta. OOP je tek u novom standardu uveden u ES6. Ono što ocekujes od jezika da sam odradi neće, a ono što misliš da neće raditi zapravo hoće jer je fleksibilan :) Evente moraš dobro skontati, u c++ sigurno nisi koristio taj pristup. Nakon što naučiš osnove, onda ide teži dio, izbor jednog od 3 miliona framework-a/library-a :) Biti full stack web developer trenutno zahtjeva poznavanje mali milion stvari, nije to više nešto malo php, mysql i osnove js/html/css. Ali je dobra stvar što možeš da se skoncentrises na JS i to furas i client i server side.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  2. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    I mene interesuje kojim putem krenuti nakon JS-a, da li je po tebi React.js, Node.js uredu ili neku drugu kombinaciju da uzmem, ili samo jedan od navedenih ?
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ako zelis biti full stack developer a zelis uciti samo javascript onda nodejs "moras" kao backend varijantu. A za frontend je tesko dati preporuku jer je stvarno mnogo framework-a i svaki dan izadje novi. Ono s cim ja imam iskustva sa frontendom su angular i polymer, ostalo sam samo isprobavao neke. Generalno je po meni mnogo bitnije savladati javascript kao jezik, najnoviji standard i onda se lako prilagoditi bilo kojem frameworku koji bude popularan pa bio to angular, react, vue itd. Nije to neka velika razlika, jer ih 99% izlazi kao verzija postojeceg. Nekako mi angular ima najsvijetliju buducnost, najstabilniji je sto se tice roadmap-a i nije samo trenutni hit. MEAN stack je poprilicno popularan za razvoj ako se fokusiras samo na js.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  4. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ok, tnx na smjernicama, jedno je kad pročitaš samo negdje što neki predlažu a ne znaš pozadinu jer je to možda samo neki blog story koji je tu zbog klikova ili merketinško-hejterski nastrojen, a drugo je kad ti neko sa iskustvom da preporuku.
     
  5. black

    black Komšija

    Ima li neki dobar e-commerce baziran na node.js-u? Treba mi neki jednostavan webshop samo pošalje narudžbe kao mail, ne treba mi plaćanje. Pokrenuo sam jednostavan webshop preko WooCommerce ali nekako mi je ograničen.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja ti mogu vue preporucit jer koristim to svakodnenvo.
     
  7. mirseth

    mirseth Aktivista

    Vue je dobar ali mu je zajednica previse zavisna o samo jednom covjeku.
    I mene to koci da ga pocnem uciti i neckam se da ipak idem na Angular.
     
    Last edited: Mar 6, 2018
  8. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Vue:
    [​IMG]
    Angular:
    [​IMG]

    Vue je previse popularan da bi se ugasio ako taj jedan lik nestane...
     
  9. mirseth

    mirseth Aktivista

    Sve super ALI samo oko 170 contributors sto je stvarno mali broj a vecinu commita od jednog jedinog covjeka tj. od tvorca Vue-a( on sam imao preko 2000 commita a prvi iza njega samo oko 50 :eek:).
    Za razliku od toga:
    React = 1200 contributors
    Angular = 1600 contributors
    Angular 2 = 600 contributors
    Ember = 700 contributors
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    React ima Facebook, a Angular Google i Microsoft iza sebe. Vue nece umrijet tako lako, ali nece nikad biti trazen kao React ili Angular.

    Trenutno na trzistu rada od ponudjenog su najtrazeniji React i React Native developeri. Meni licno se ne svidja, preferiram Angular zbog TypeScripta, dependency injection i Angular CLI.
     
    heroic likes this.
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Pa dobro ako neka firma trazi nesto specificno onda mora se i to naucit...
    Ja sam rekao sta licno koristim i ako nekog zanima moze pocet sa http://vuecasts.com/
     
  12. mirseth

    mirseth Aktivista

    Dobar link, isti sam nekad prije poceo pratiti ali sam se prebacio na ES2015 Crash Course na istom sajtu.
    Temelji su ipak najvazniji.:D
     
  13. labelo90

    labelo90 Guest

    Ima li ovdje Python Django develepera?
     
  14. magic

    magic Guest

    Odakle je najbolje uciti web development po vasem misljenju?
     
  15. Oromier

    Oromier Guest

    Free Code Camp, samo googlaj i kreno od 0. Cak nude i certifikate. Sretno!
     
  16. Oromier

    Oromier Guest

    Trenutno radim React sa Typescript. Ne svidja mi se nesto previse typescript al vidim pogodnosti kako projekat raste, al opet ja dolazim iz Ruby/Python svijeta tako da meni Tipovi ne daju nikakvu elem korist osim eto sto intelisense bolji ima.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hajde da ovdje postavim,iako nije najbolja tema

    zanima me u kojem programu je najlakse napraviti i editovati nesto kao sa ove slike sto cu postaviti
    pozeljno je da je program jednostavniji,photoshop i gimp su mi komplikovani
    [​IMG]

    ono sto hocu da napravim je kao neki template,na kojem cu kasnije mijenjati i ubacivati razlicite podatke
    ako je neko radio nesto slicno,moze preporuciti u kojem programu je radio
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Moze se tako nesto napraviti pomocu online alata kao sto je Canva: https://www.canva.com/

    S druge strane, ako nisi nikad prije radio nista slicno - nemas know-how i dizajnersko iskustvo i osjecaj za vizualnu komunikaciju koji bi te doveo do vizualno privlacnog rjesenja; uz neke postojece obrasce kroz Canvu bi se to dalo uraditi a da ti i ne treba narocito znanje i iskustvo. Ako uzmes template, nemoj ga puno "dirati" - veca je vjerovatnoca da ces ga pokvariti nego poboljsati, samo popuni sa ulaznim podacima.
     
    Lamagician likes this.
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danas sam ulazio na canva.com ali nisam odmah nasao sto mi treba od templatea...sada cu se prebaciti na desktop pa pretraziti detaljnije
    mogu ja napraviti od nule to...recimo u office-u ima program tako za pravljenje tih stvari,ali kontam da ima nekih templatea ,da je neko koristio pa da mi preporuci
    u biti mi treba flyer na ovaj nacin kao sa slike
     
  20. sumeir

    sumeir Komšija

    U koju svrhu ti to treba?

    Onako da se učiš ili ti treba za neki posao da odradiš ?

    Ako je u pitanju neki posao da trebaš odraditi, a nisi vješta sa PS, AI ili nekim drugim programom, nemoj se bezveze patit, imaš raje na forumu,postavi oglas, plati i završi.

    Ako ti je i to puno, idi na Fiverr tamo ćeš naći opet nekoga za jeftine pare ko će to opet bolje od tebe odraditi.