Kratki spoj - cudna situacija

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zippoo, Mar 12, 2018.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pozdrav raja
    danas mi se desila cudna situacija...naime,nasao sam neki stari kabel ,koji je bio presjecen na dva mjesta i imao je utikac a na drugoj strani grlo e27 za sijalicu
    i bas mi je to trebalo i htio sam to spojiti i spojio sam i hajde reko da vidim radi li
    ustekam u struju,kad nista a ima prekidac na njemu,kablo je vjerovatno od neke stare lampe...kad ono puce i nestade struje...napravio kratki spoj
    da napomenem,ovo sam radio u garazi,dakle drugi objekat,nije u kuci u kojoj zivim i tu su oni stari osiguraci a na kuci su mi oni poluatomatski ili automatski,kako se vec zovu,gdje se samo podigne ona stopica
    i odem po tinjalicu,da provjerim osigurace...vidim dva od tri ne rade,odvrnem,jedan je bukvalno eksplodirao,glava se istopila cijela :D...to su osiguraci od 16A ...odem kupim nove,zamjenim,kad opet ne rade
    i onda skontam da imam pancer (tako ja zovem,ne znam kako se to kaze),gdje su tri velika osiguraca od 35A i koji su i za kucu...popnem se,pogledam te osigurace...kad sva tri su izgorila

    e sada meni nije jasno kako se ovo moglo dogoditi,zbog obicnog kratkog spoja...da mi izgore 4 osiguraca odjednom...cijeli zivot ponesto caprkam sa strujom,bilo je svakakvih situacija ali da mi izgore 4 osiguraca odjednom...to nije nikada

    je li neko od vas imao slicnu situaciju ili ima neko logicno objasnjenje :D
    znam da ovdje ima i zaljubljenika u struju i elektroniku,pa mozda sta korisno naucim :D
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam isto uradio, samo sa losim produznim kablom. Ukljucio u njeg punjac od laptopa i nestade struje. Provjerim isto te stare osigurace, zamijenim sto je otislo, ali nista. Za te pancere tad nisam ni znao, to je kod nas na tavanu, zamijenio otac i sve ok. Jednom su ti panceri otisli i od grmljavine, ali dobro je dok nista ne crkne. U skoli smo pravi obicno strujno kolo na praksi, samo sijalica i prekidac, ukljucili i nestade struje u pola skole :D
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    To ti znaci da su ti osiguraci osigurali da ne spalis sve u kuci :D

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    daj ba selvine,nemoj na budalastine...zanima me zasto je spoj napravio toliki belaj (nije belaj,jer osiguraci i sluze tome),mislim zasto su 4 osiguraca stradala i to 3 od 35A...kako je spoj napravio toliki izboj struje
    od sada sve probam u kuci,jer su automatski osiguraci...ovo me kosta skoro cenera,dok kupi nove osigurace :D
    nego mi stvarno nije jasno...
    u kuci jos koristim sijalice sa niti ...a to su neke toliko nekvalitente,da nekada paklo od 10 komada ode za 15 dana i od tih 10 sto crkne,nekada 4 naprave kratki spoj,pukne sijalica u grlu i ostane samo navoj u grlu i iskoci mi jedna osigurac
    nikada mi se nije desilo da 4 odjednom iskoce...zato mi je ovo zanimljiva situacija i zato sam pokrenuo temu
    sta je moglo uzrokovati da odu odjednom 3 najjaca osiguraca ,koja osiguravaju 2 kuce ?
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ocito ne razumijes šta je to kratki spoj. Kratki spoj je kad između nule i faze nemaš potrošača, u prevodu znači, nemaš otpora tj. R=0. Prema jednostavnom ohm-ovom zakonu I=U/R=220V/0=beskonačno, tj, kod kratkog spoja poteče beskonačna struja u bukvalnom smislu, a u praktičnom kod tebe to znači da je potekla struja veća od 35A što je i dovelo do pregaranja topljive niti u osiguraču, koja je vjerovatno tanja od tog kabla na kojem si kratko spojio nulu i fazu. Niti u sijalici su tanke i ne bi trebale dovesti do iskakanja glavnog osigurača, ali često dovedu do iskakanja osigurača od 10/16A, jer je ta nit u sijalici (ne govorimo o onoj niti koja sija, jer jer ta nit ima velik otpor i obično je od wolframa) očito toliko debela da može provući struju od 10/16A.
     
    Last edited: Mar 13, 2018
    zippoo likes this.
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovo je tacno...kabal je neki stari,pljosnati ali unutar kabla ima puno zica koje nisu bas tanke...tako da je ocito da je ovakvo sranje napravio bas taj deblji kabal i zbog njega su sprzena tri osiguraca od 35A
    sve u svemu...izgleda da sam dobro i prosao sa ovim a ovo kablo jos danas bacam u smece...poginuti sa njim :D
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    I dalje nije jasno zasto nije samo iskocio "mali" osigurac vec je povuklo i glavne.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Nisam se zezao, ja stvarno kazem da ti je to spasilo, kao sto i jest :D Fol je sto je taj osigurac od 16A nije izdrzao, tj. ko zna u kakvoj je stanju bio, ali je napravio spoj i kratki spoj ti se napravio do glavnih osiguraca, zato su ti i oni rikavela. U pravilu bi trebali ovi prvi osiguraci da "zadrze" kratak spoj, tj. da ga oni prekinu. Oni su slabiji/osjetljiviji i trebaju da oni prekinu tok prije nego ode glavni. Mozda je na tim osiguracima nekad mijenjana nit, stavljena neka neodgovarajuca i slicno, tako da je morao glavni reagovati.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    jos sva 3 pancera iskocila a to su 3 faze, ako je i napravio spoj napravio je na jednoj fazi a ne na sve 3
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    danas sam nasao one osigurace,ponovo sam ih pregledao i ustvari je jedan od 35A rikuno (sa pancera) i jedan od 10/16A (ne znam tacno,jer je taj sprzen kao da je u peci bio)...bilo je mracno u prostoriji i ja sam donio 3 nova osiguraca i odmah sve tri zamjenio (ove na panceru)...i otisao...a danas sam detaljno pogledao i vidim da na dva od tri glava nije probijena i ona zica unitra nije puknuta ...bas sam ih otvarao...unutra jos ima sitni pijesak ili nesto sto lici na pijesak :D
    tako da ovo sto je @dmr napisao stoji

    i meni to nije bilo jasno,kako ce sve tri stradati...ali evo...moja greska
    danas sam opet napravio kratki spoj,sa istim kablom po karakteristikama ali fizicki drugim...samo sto sam sada odnio u kucu i probao i puce i iskoci osigurac...samo sam ga vratio
    kasnije sam nasao dva druga ispravna kabla i spojio grla na njih i eno uredno rade oba...a ova neka govna,samo spojeve prave
    zavrsila su u smecu :D
    kljucaj temu,nije vise interesantna :D
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Onda se sasvim logicna stvar desila :) I meni je bilo cudno to za sva 3, tesko da postoji neko jednostavno objasnjenje za to. Ali to sto je riknuo glavni je samo zato sto ti osiguraci ne valjaju.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesu li ti osiguraci novi ? Nema mnogo veze sa tobom. Ali, kada sam zivio u stanu gdje su bili ti "keramicki" osiguraci. Kada pregori samo ga rastavim i ubacim žicu onako, odokativno procjenim debljinu. Naravno, ako je žica previse debela nece ni izgoriti i osigurac ce izgubiti ulogu. Il iako je bas velik zayeb, opteretit ce ostale osigirace i potencijalno više njih da pregori. Nisam elektricar, predpostavljam.

    Kako god, moj ti je savjet da zovneš elektricara da pregleda jer bi u tvom slucaju trebao jedan osigurac "krepati".
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Moj savjet mu je da zamjeni komplet razvodnu tablu i skloni stare topljive osigurače (nisam siguran koliko ih je lako i pronaći u trgovinama, a "popravka" ni u kom slučaju ne dolazi u obzir, jer kao što nails reće, time se osigurač zasigurno redimenzioniše i često gubi svoju svrhu jer uvaljivanjem deblje žice, a koja i ne mora nužni biti deblja, dovoljno je da ima manji specifični otpor, osigurač gubi svoju svrhu). Automatski osigurači su svakako jeftini danas, a ni ormarić nije skup. Neće ga to sve mnogo koštati ni s rukama. Električni osigurači su svakako bolja varijanta jer su brži a time i sigurniji od starih topljivih. Mnogi ljudi su ranije sami sebi "popravljali" osigurače tako što uvale komad žice, a znao sam vidjati i tanje eksere :D @zippoo taj pjesak je u stvari kvarc koji ima ulogu toplotnog izolatora, jer usljed izagaranja osigurača dolazi do oslobađanja velike toplote pa bi se moglo u bliziti nešto i zapaliti.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja znam vise primjera gdje su ljudi stavljali ekser jer im je "cesto iskakao osigurac pa ih nerviralo" ... Sa ekserom nikad nije iskocio :)
     
    Vedo likes this.
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ali je zato iskočilo sve iza osigurača hahaha :D :D
     
  16. n3r0n

    n3r0n Novi član

    zezaju se ljudi sve do jednom... onda je kasno :)
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma nisam ja bas tolika budala...donekle se kontam u struju i osigurace ne popravljam...nego kupim
    nisu neka pljacka
    ovi od 10/16A su 0,80 KM a ovi od 35A su bili mislim 1,6 KM i to kod preprodavaca...da sam otisao u Zeku,bili bi i jeftiniji
    u dogledno vrijeme cu rijesiti se tih starudija,kada budem nesto radio sa strujom,pa usput

    imam i na neninoj kuci te stare osigurace...sranje u bojama i kod nje su "majstori" ubacivali zice...kada ode pa mijenjam,naletim na pokoji sa zicom
    mislim,funkcionise ono i to...treba samo bolje procijeniti zicu i ne stavljati deblju...radije vise niti tanje i nece biti problema

    a te budale sa ekserima...oni ocito ne kontaju sta je svrha osiguraca :D