Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Zvali me iz banke i kazu mora se platit porez na primanja od strane paypala po novom zakonu koji je donesen od prosle godine. Da li neko od vas ima vise informacija? Zvali me sad kasno u petak pa ne mogu nista provjerit do sljedece sedmice...
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    a je li to rodbina salje ili zaradjujes preko pp-a? :)
     
  3. exwizzard

    exwizzard Komšija

    to se zabrino haha? uglavnom zarada al to valjda kazes tamo kad ispunis prijavu u poreskoj
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nisam, samo sam znatizeljan haha


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Vidim na drugom forumu isto ima ljudi koji su dobili taj poziv za placanje poreza za online primanja hmm, samo me zanima koliko % se placa i do kojeg iznosa.
     
  6. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Skoro sam išao u poresku u Tuzli, da odnesem neke prijave da je uplaćen porez i pitao između ostalog gospođu koja radi tu kakva je moja obaveza prema državi u smislu poreza, u slučaju online zarade i uplata preko paypala ili na račun banke ? Napomenuo sam da sam već u radnom odnosu i da firma plaća doprinose i poreze uredno. Rekla mi je da sam obavezan uplatiti 10 % od visine uplate novca kojeg sam primio putem paypala ili neke druge transakcije na račun.
     
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    OK hvala, vise izvora mi je reklo za tu stopu od 10%, nista onda otic cu u poresku upravu i uradit sta treba. Jos trebam pitat mogul odbit troskove poslovanja od tog iznosa sto moram platit...
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Sve sto dobijes na banku godisnje a prelazi 3 prosjecne plate FBiH podlijeze porezu od 10%. I ne smije se zaboraviti na kraju godine GIP obrazac (imas ga na stranici porezne) koji moras popuniti i predati u poreznu.
    Ako predjes 50.000KM godisnje i dalje je stopa svega 10%.

    Ja za ovu godinu predao GIP, zovu me i kazu trebam platiti jos 2.5% na sav iznos, tzv "male doprinose". Objasnim da sam i u stalnom radnom odnosu gdje uplacujem full doprinose al mi oni citiralili neki novi zakon gdje su freelanceri duzni placat 10% poreza & 2.5% mali doprinosi. Helem ne zna se ko pije ko placa, ne mozes im nista dokazat


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Loki likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Otvori racun u Grckoj :)
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    I strahuj kad će te skontat pa da te MUP taksira :D
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nismo mi toliko napredni, jednostavnije stvari se ne sankcionisu. Pa pogledaj sivog trzista sa mobitelima.
     
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Znaci nema veze ako ti neko posalje $1 ili $100, moras platit porez na to?
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Da, ja ga placam na svaku marku koju dobijem


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Zato je MP zakon :D :D
     
  15. exwizzard

    exwizzard Komšija

    U poreskoj upravi nemaju pojma sta je paypal pa mi nisu mogli ni reci kakav porez trebam platit. Sta da im kazem, kako ti placas?
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Šta se handrite s tim, čuvaj pare, plati ako baš zaišću.
     
  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ha ja, jos trebam trcati da im sta platim hahah
     
  18. SoloUltra

    SoloUltra Aktivista

    Ni ja ne plaćam niti mislim jedino ako baš krene zarada :D
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa to i jeste problem. Porez je lična kategorija, i svako se brine i svom porezu. Poreznu prijavu svako fizičko lice treba predati do kraja marta za prethodnu godinu (ukoliko je imao prihode iz više izvora). Neprijavljivanje poreza je prekršaj. Neće tebe niko zvati da ga prijaviš, jer nisi na pijaci :)
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma zaboli te realno. Poslao prijatelj pare preko paypala, nemaju oni uvid sta si ti sve radio. Toliko ljudi radi na crno a mene da brine porez na paypal.