4G Internet

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, May 24, 2017.

  1. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da, ja kako sam cuo operateri cak imaju i opremu za 4g, ali fazon je da se oslobode frekvencije za emitovanje.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Baš sam ovako prokomentarisao ovu vijest u razgovoru s jaranima. Fakat smo jadni. Mozda nije do Telecoma, Mtela, Eroneta (FTV-a, BHT-a...), ali je poznato da su to firme u većinskom državnom/entitetskom vlasništvu, i stoga mi je pomalo čudno da država ne želi da pogura svoje "dijete" i omogući mu da bude naprednije, savremenije... Također, ne mogu shvatiti da te kompanije nisu u stanju lobirati kod svojih vlasnika.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Uvijek je kod nas "do nekog". Nisam ja, on je.. Šta briga korisnike do koga je, realno?
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Znate onu seriju "Yes minister"? E to pomnožite sa 3x i dodajte RAK.

    A ko da gledam čeka se neka baba sa portirnice ministarstva yxz da udari pečat.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, inace su nam politicari Japanci koje bira Finska. Valjda dodje vrijeme kada budemo i mi imali pravo izbora.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Antraks u pisma na adresu 3 random sluzbe/agencije/institucije svaki mjesec :D
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    mislim da bi proslo godina dok ne bi skontali sta su dobili :Dhaha
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Nova najava da bi 4G u testnoj fazi mogao krenuti krajem jula. Ove godine kako sam razumio ;)
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Tako pise Cenicka na twitter-u.. samo dzaba je to sve ako budu internet davali na kasicicu kao i dosad.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Giga 3g interneta je preskupa za 99% ljudi, a signal katastrofa u vecini drzave. Ne znam sta se zeli postici 4g konekcijom, osim da se dodvorimo nekome.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    O cemu ti? Osim sto tehnoloski zaostajemo za civilizacijom, potpisana je i obaveza o gasenju analognog signala.
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kako o cemu, pa upravo to i kazem...
    Zaostajemo za civilizacijom, a ovo se uvodi reda radi. Kako da ocekujemo da ce sve raditi na prihvatljivom nivou, kad ni ovo postojece nisu u stanju napraviti da radi optimalno, a infrastuktura nikakva?
     
  13. black

    black Komšija

    Ne znam za tebe ali ja uzmem 1GB sedmica za 3 KM znaci 12 KM mjesecno i jos desetak maraka potrosim na razgovore.
    Imas sad i neke nove tarife u Haloo.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma ima ono 1-3GB 7 dana za 3KM na BHT, meni i vise nego dovoljno bilo. Signal je dobar u gradovima ali evo ni u Njemackoj mi nije svugdje 4G nego pada na H na nekim lokacijama...
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I sa H izvlačiš maximalni speed jer je H rasterećen upravo zahvaljujući 4G.
     
  16. zdici

    zdici Aktivista

    ne znam kako ce pokrenuti 4G jos nisu pogasili analognu TV u BiH koja je preduvjet za 4G mrezu..UHF odasiljaci analogni i dalje rade jedino kod nas u EUROPI koji smo mi...digitalizacija kasni uveliko 4-5 godina. Odem u Hrvatsku ljudi mi puste 4G sa brzinom downloada od 85 Mbps i upload nekih 15 Mbps sasvim dovoljno da normalno Internet koristim.
     
  17. black

    black Komšija

    To je laz koju su operateri plasirali, pa ni na zapadu nije krenuo 4G na 800 MHz nego na vecim frekvencijama.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Nije gašenje analoga preduvjet za puštanje 4G, svi su operateri već testirali 4G na pojedinim lokacijama. Problem je što 4G u 800mhz spektru može onesposobiti i/ili napraviti smetnje u prijemu zemaljskog tv siganala.
    Svo ovo otezanje je direktno uzrokovano nedostatkom financijske podrške javnim emiterima koji trebaju repetitore prebaciti na digitalu i eventualno države koja bi trebala subvencionirati nabavku receivera i/ili subvencionirati uključenje nekog iptv providera.
    Tek nakon toga ide gašenje analoga i puštanje 4G.
    I još postoji šansa da država pokuša naplatiti 4G licencu što bi se sigurno odrazilo na cijenu 4G interneta ( pa da opet bude giga cenera ili cvaju).
    Btw ja lično smatram rtv taksu ilegalnom
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Nova informacija da od 4G preko ljeta (naravno) nema ništa, kao sad će ciljati kraj godine :D
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kraj koje godine?
     
    Sena and Esh like this.