htpc v2 4k 60f 10bit 256 hevc i sl suport

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Almir, Jun 12, 2018.

  1. Almir

    Almir Komšija

    U dilemi sam šta da radim, obzirom da sam prije par dana zamijenio već stari fullhd samsung sa novim sony 65ex7005 koji ima podršku za 4k hdr.

    Kad sam kupio samsung pravio sam htpc mislim da je phenom 8650 2,3ghz 4gb rama i 250gb disk neka amd r7 i to radi godinama preko kodija.

    Dilema je sledeća da li kupiti neki amlogic s912, ili nvidi shild, ili ima smila praviti novu mašinu koja ima podršku da to odradi hw coffelake pentium ili i3 8100...ugl novo

    Ove boxeve bi radi jefinoće, male potrošnje struje jel radi 24/7 daljinca, ali najviše mrzim lag prilikom šaltanja po kodiju, radi toga sam nekad davno i napravio pc sa kodijem..

    custom pc tj htpc bi bila skuplja verzija na koju bi išao ali neznam sad kakvi su ovi novi boxevi ako će se vući prilikom šaltanja biblioteke ili puštanja nešto jače u 4k sa 60fps onda da ne kupujem?

    ps medija je na serveru i spajanje bi bilo preko gigabitne mreže

    rezime da li ću biti zadovoljan sa boxevima sa pika ili da pravi novi htpc u 2018?
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja bih samo zamjenio grafičku u postojećem kompjuteru, ne vidim potrebu da sve mijenjaš.
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    neznam koji proc imaš ali probaj testirat sa ovog linka pa ces vidjeti http://jell.yfish.us/

    hw decode 4k/60fps ide tek solidno sa kaby lake bar ono što sam ja našao na netu
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ako ima grafičku koja radi hardversko dekodiranje hevca nije bitan procesor
     
  5. GV

    GV Komšija

    Koliko sam čitao, treba ti grafička sa DP 1.4 i HDMI 2.0 portovima da bi dobio 4K/60Hz ili matična s istim. Ja je nisam našao u ponudi. Stariji portovi daju 4K/30 Hz. Za procesore mislim da Intel od 6 generacije to podržava. U Imtecovoj ponudi najjeftinija grafička s ovim porrovima je cca 250 KM.

    Sent from my HUAWEI SCL-L21 using Tapatalk
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Što se tiče grafičke na avsforumu za madvr build minimalna preporuka je gtx 1050, ima dosta potvrda da builodovi rade i sa 1030.

    Što se tiče hdmi mora biti ispoštovan 2.0 standard, sumnjam na kablove koje sam u zid ubacio prije 10godina da su 2.0 pa će i to morati vani ali ima prostora da to sredim...

    Ono što sam do sada našao uglavnom je bazirano na intel, a volio bi ryzen 3 2200g da riješim cpu i gpu za cca 200 i ostalo uklopim pod uslovom da ovo gore ide fluidno...pa čak i 2400 nije isključen...
     
  7. Almir

    Almir Komšija

  8. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam normalno gurao 4k, hdr, atmos itd sa gtx 1030, ali kodi je za 4k smece jer ne podrzava hdr, atmos i sl pa sam koristio power dvd koji to radinposteno, na kraju sam prodao itx pc, i kupio engeart A8 4k hdr hdd player koji usput ima, i andrid kome tereba radi 10x bolje od pc-a
     
  9. Almir

    Almir Komšija

    Na kodi navikao, trenutno će ovaj projekat ostati po strani dok ne sredim NAS koji je rikno a on je prioritet :)
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Sve sam to imao, ali vjeruj ovaj player jede svaki pc po tom, pitanju, a da negovorim o fleksibilnosti, ima linux, i android samim ti imas kodi, ali player radi na linuxu sve zivo cita, slika, zvuk savrseni zakacio orico kuciste sa 5 3tb diskova sve radi kao mlijeko, nebih se vise sa pc-em peglao nema tiha para
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    jesil kupio gdje ovdje aka pik ili online, vidim na piku niko ne tuši
    razmišljam o svim opcijama imam vremena dok sredim ovo sa nasom..
     
  12. JVC

    JVC Overclocker