1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pišite o Xiaomi uređajima sve što mislite da trebate podjeliti sa ostatkom ekipe.

    Da li ste već rootali telefon? Otključali bootloader? Na kojem ste romu?

    Čime ste zadovoljni, šta vas nervira, da li preporučujete nekome Xiaomi?
    ------------------------------
    Xiaomi Note 5 GLOBAL

    https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_5_ai_dual_camera-9120.php

    Iskreno, ja sam mislio da će mi nakon iPhona, Note 5 biti velik ali, sasvim je ok. Zvuk je odličan, mikrofon veoma čist. Kameru nisam još uspio testirati u svim uslovima pa da mogu pričati u potpunosti. Daylight uslovi prave odlične fotografije. Display IPS, kvalitetan i velik, split-screen omogućava multitasking međutim, dosta aplikacija još nije podržano. Dizajn telefona je jednostavan, bijeli mi se nije svidio pa sam crni uzeo koji je po meni ljepši. (stvar ukusa). 3GB ram memorije su sasvim dovoljna za svakog regularnog korisnika, 4 je ok ko želi malo više future proof telefon, 6gb je za standardne usere bacanje para. Interna memorija nije toliko bitna jer telefon podržava sdkartice. O tom malo više dole. Baterija je fenomenalna, meni drži 2-3 dana bez problema. Ovo i jeste jedan od razloga zbog kojih sam ja kupio Note 5.

    Nedostatak USB-C porta i 3.0 quick charge-a će nekom zasmetati, meni baš i ne. 2.0 Quick charge je podržan ali, telefon dolazi sa 2A punjačem. Sluašlice ne dolaze u pakovanju niti zaštitno staklo ali, dolazi gel maskica. Malo je nelogično što su napravili Hybrid SIM Slot pa morate birati između korištenja 2 sim kartice ili sim + sdcard. Vidim po defaultu 4k recordinga nema ali, prepostavljam da instalacijom neke thirdparty app, 4k bude podržan. Telefon sad za sad radi veoma fluidno, jedina mana jeste što ponekad kad koristim full screen gesture, kad povućem odozdo da izađem iz app, malo laga, Vraćanjem na default (buttons), izlaženje iz aplikacije je sasvim fluidno. Vjerovato će ovaj bug popraviti na MIUI 10. Takođe', face unlock opcija je dostupna samo ako promjenite regiju.. vidim da se mora skiniti official xiaomi.eu rom da bi radio face recognition normalno.


    Lista:

    Aldiin - Xiaomi Redmi Note 5 3/32
    hamo pipa - Xiaomi Redmi Note 4x 3/16
    Selvin - Xiaomi Redmi Note 5 4/64
    Haker - Xiaomi Redmi Note 5 3/32
    bhd - Xiaomi Redmi Note 5 4/64
    Neo Bahamut Zero - Xiaomi Mi A1
    JVC - Xiaomi mi max i Xiaomi mi mix
    Eldorado - Xiaomi Redmi Note 5 4/64
    SpookyMoO - Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64
    zippoo - Xiaomi Redmi 5 plus 4/64
    Tale - Xiaomi Redmi 5 plus 4/64
    kio - Xiaomi Redmi Note 5
     
    Last edited: Jul 24, 2018
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Sto se tice Hybrid SIM kome nije mrsko moze se rijesiti. Ja sam odradio kod sebe na Redmi Note 4x, ubacio 32Gb SD.

     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Samo bih predlozio kad se pise o telefonu da se stavi link na gsmarena, lakse ce biti svima upratiti specifikacije, a pogotovo novima ko tek ulazi u xiaomi nomenklaturu.

    https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_5_ai_dual_camera-9120.php

    Kod mene je isti phone, samo 4/64 verzija. Da dodam na ovo gore, cool stvar mi je one-hand mode, prevlacenjem od home dugmeta ka lijevo ili desno, smanji display na 3.5/4/4.5" po vasem izboru. S tim da ga nisam skontao kako radi u kombinaciji sa full screen gestures, ili izgleda da ne radi nikako? Ako neko skonta nek javi :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Izgleda da sam ja jedini otključao bootloader I nabacio rom. Mada nije neka situacija što se tiče modanja, dva stabilna roma i dva tri kernela.
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja sam tek poinstalirao app :) So far so good. Sa baterijom koja je dosla 3 sata konstatnog update, i slicno svukao sam bateriju na 28% njene defaultne vrijednosti. Sad sam ostavio da se puni do kraja radnog vremena pa cemo vidjeti :)

    Uglavnom na prvu mi telefon izgleda dosta dobro i lezi u ruci. Cemo jos da vidimo.
    Nema slusa, al i od proslog tel mi stoje neotpakovane.

    Btw verzija je Redmi Note 5 AI dual 4/64.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mi A1, nabacio samo Pixel launcher, ostalo sve stock.
    Oreo je pokvario autonomiju baterije, ostalo top, nemam zamjerki.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja sam na miui imamo preko noći drain 4-5% sa vanilla romom 1-2%
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Note 5 skinut prije 8h sa punjaca i preostalo 89%. Nije nesto posebno koristen, ali je svejedno super zasad. Screen 1h i 10 minuta u ovih 8h, jedino je wifi upaljen od vecih potrosaca. Ako mi mogne izdrzat od ujutro 08:00 do sutradan navece do 00:00 , tj. nekih 40h, sa ukljucenim wifi/3g/bluetooth/gps bice odlicno. Ali dok ga ne istestiram ide samo wifi ili 3g gdje nema, pa da vidim razliku poslije. Btw. na njemu je oreo 8.1.0 i miui 9.5.13.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Zar nije lakse staviti svaku noc na punjenje nego se nadat da dva dana potraje?
     
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ma moze ti sigurno izgurati 40tak sati, optimizovan je fino. Ako zelis najbolje performanse I omjer morat ces se poigrati sa custom romovima.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja ga napunim sa 30-40 na 70-90, svaki dan, ne znam čemu to sve da ti gura dva dana, u biti samo oprerećivanje.
     
    Ninja likes this.
  12. selvin

    selvin Moderator

    Ma ne mora gurati 2 dana, znam da ne valja prazniti do min i puniti do max, ali eto navika je cudo i vjerujem da vecina i dalje puni bateriju po noci :) Mada vidim da se dosta brze puni od dosadasnjih telefona, pa mogu i na poslu nadopunjavati.
     
  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    jesi li nabacio 8.1?

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    JVC xiaomi mi max i xiaomi mi mix,
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno, moze 3- 4 kao mi.max i to dosta intezivnog koristenja, a kad ga terorisem onda puna 2 dana, kad slabo surfam koristim tablet 5-6 dana glatko
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa svi aktivni članovi :D
     
  17. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ja sam izvukao 11 sati SOT u dva dana.

    Doduse bez GPS a svjetlost na pola.

    Odlicno me uredaj sluzi, premasio ocekivanja.

    Jedino bih imao volju nabaciti gcam jer navodno daje bolje slike od standardne aplikacije.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nije to navodno, vec objektivno, o kojem god telefonu da se radi :)
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ne znam, ja koristim gcam. Stvar je što ima dosta verzija i jako je teško natjerati da sve radi, obično prednja kamera zaebaje. Ja koristim verziju na kojoj sve radi osim slow motion I portrait ne radi niti na jednoj jer pixel nema drugu kameru, ali aplikacija dobro odradi efekat, rekao bih odlično jer kasnije možeš još korigovati dubinu. Sama kamera, ne znam, meni izgledaju slike jednako.

    Ja koristim kameru sa A1 na kojoj obje kamere rade uredno i za normalne slike gcam, za sada mi je to ok kombinacija.
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ovako.Imam redmi 5plus, 4/64.Prezadovoljan sam telefonom.Odradio otkljucavanje bootloadera,custom recovery i root.Ne mislim nabacivati jos nikakav rom.
    Sto se tel sveukupno tice sve za 10.Fluidnost i baterija su mi bili prioritet i na tom planu sve je kako sam i ocekivao.
    6" sam mislio da ce biti puno ali brzo sam navikao tako da nije problem.
    Kamera u dobrim uslovima pravi super slike.Video nije bog zna cemu.Autofocus ima problem jer stalno tokom snimanja svako malo fokusira.
    Ekran je super.Dobro osvjetljenje i vidljivost na suncu.
    Kod mene su 2 sima u telefonu.Vidim da ima mod da se koristi i sd kartica zajedno pa to ovih dana probam.
    Eto toliko od mene :).

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk